Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce zwołać komisję sportu ws. dopingu w Rio

12.08.2016

PiS chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji sportu w celu wyjaśnienia sprawy stosowania dopingu przez polskiego sztangistę Tomasza Zielińskiego. Posiedzenie miałoby się odbyć po zakończeniu igrzysk w Rio de Janeiro.

Podczas trwających igrzysk w Rio de Janeiro u polskiego sztangisty Tomasza Zielińskiego stwierdzono obecność nandrolonu. Podejrzewany o stosowanie dopingu jest także jego brat, mistrz olimpijski z Londynu Adrian Zieliński. 

"Mamy sukcesy na igrzyskach, ale z Rio płyną też smutne informacje dotyczące skandalu dopingowego. Nie chcemy pozostawać bierni. Jako członkowie komisji sportu z Prawa i Sprawiedliwości chcemy złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie komisji sportu po igrzyskach w celu wyjaśnienia tej sprawy" - powiedział w piątek w Sejmie dziennikarzom poseł PiS Łukasz Schreiber. 

Według niego "być może w parlamencie trzeba wprowadzić systemowe zmiany". "Należy wyciągnąć wnioski na przyszłość" - zaznaczył poseł PiS. 

Jak dodał, posłowie będą też chcieli dowiedzieć się od Ministerstwa Sportu o przebiegu kontroli w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów i o płynących z niej wnioskach na przyszłość. 

Wiceszef sejmowej komisji sportu Marek Matuszewski (PiS) powiedział PAP, że decyzja o ewentualnym posiedzeniu zapadnie w przyszłym tygodniu. Igrzyska kończą się 22 sierpnia. 

W czwartek resort sportu poinformował, że w Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów trwa kontrola w związku z ujawnieniem stosowania dopingu przez Zielińskiego. Podsekretarz stanu w ministerstwie Jarosław Stawiarski nie wykluczył wprowadzenia do związku zarządu komisarycznego i cofnięcia dotacji finansowych na działalność związku. 

"Jeżeli będzie potrzeba, posłowie PiS są gotowi do rozpoczęcia prac nad zmianami w prawie w celu zwiększenia walki z dopingiem" - zaznaczył Schreiber. 

Poseł PiS zauważył, że w czwartek weszła w życie nowela ustawy o sporcie w zakresie zwalczania dopingu. Według niego nastąpiło to jednak za późno. Przez osiem lat rządów Platformy Obywatelskiej nie podejmowano w tej sprawie działań" - uznał Schreiber. 

Nowelizacja ma na celu uporządkowanie i uregulowanie krajowych rozwiązań w zakresie stanowienia i realizacji reguł dyscyplinarnych dotyczących dopingu w sporcie w sposób zgodny z zasadami Światowego Kodeksu Antydopingowego. Dotychczas postępowania w różny sposób były procedowane i rozstrzygane przez związki sportowe, teraz zajmie się tym Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie. 

W nowych zapisach znalazło się także uznanie za czyn dopingowy współpracę sportowca z osobami, które wcześniej za doping zostały zawieszone lub skazane, w tym z trenerem czy osobą z personelu pomocniczego. 


ak/PAP

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 25.09.2018

  Adam Bodnar walczy z „dyskryminacją religijną” w szkołach. Domaga się „lekcji religii mniejszościowych”

  Trzeba poprawić organizację lekcji religii mniejszościowych i etyki - ocenił rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar w piśmie do szefowej MEN Anny Zalewskiej. Weług niego dyrektorzy powinni obowiązkowo informować rodziców i uczniów o możliwości i zasadach organizacji takich lekcji.

 2. gra-o-wybor-2-25092018 25.09.2018

  Strzelaj do prezydenta. Kontrowersyjna gra podbija internet

  Poznański radny PiS Michał Boruczkowski stworzył grę internetową, która tematyką odnosi się do zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce

 3. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 4. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 5. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 6. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 7. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook