Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce wyjaśnień w sprawie taśm Klicha

14.12.2011

PiS chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej ws. opublikowanych fragmentów rozmowy między b. szefem MON Bogdanem Klichem a b. polskim akredytowanym przy MAK Edmundem Klichem - poinformowali w środę posłowie PiS.

Stenogram rozmowy z 22 kwietnia ub. roku opublikowała "Gazeta Polska Codziennie". Rozmowa, dotycząca m.in. odpowiedzialności strony rosyjskiej za katastrofę smoleńską, odbyła się w gabinecie ministra Bogdana Klicha.

Zdaniem dziennika E. Klich złożył ministrowi obrony "meldunek, że Rosjanie ponoszą odpowiedzialność za tragedię smoleńską, bo choć zobowiązywały ich do tego procedury, mimo fatalnej pogody nie zamknęli lotniska". "Minister zareagował zaskakująco: zakazał Edmundowi Klichowi formułowania wniosków obciążających Rosjan" - napisała gazeta. E. Klich przyznał w rozmowie z dziennikarzami gazety, że nagrał rozmowę "na własne potrzeby".

Według szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka, informacje przedstawione przez dziennik "są wielce bulwersujące". Wynika z nich jednoznacznie, że przedstawiciele polskiego rządu robili wszystko, by fakty obciążające stronę rosyjską nie zostały przedstawione polskiej opinii publicznej - oświadczył poseł na konferencji prasowej w Sejmie.

Tymczasem - jak dodał - wina, jaką było niezamknięcie lotniska w Smoleńsku 10 kwietnia z powodu fatalnych warunków pogodowych, obciąża jednoznacznie stronę rosyjską.

W opinii Błaszczaka materiał przedstawiony przez gazetę powinna ocenić prokuratura. To jest w naszym mniemaniu złamanie prawa, to jest działanie na szkodę śledztwa - oświadczył.

Mariusz Antoni Kamiński zapowiedział, że PiS złoży wniosek o nadzwyczajne posiedzenie komisji obrony narodowej w sprawie tzw. taśm Klicha. Jak mówił, już we wtorek PiS chciał poszerzenia porządku obrad komisji o tę sprawę. Niestety głosami PO ten wniosek został odrzucony - zaznaczył.

PiS chciałoby, aby w komisji wzięli udział, oprócz szefa komisji badania wypadków lotniczych Edmunda Klicha i b. ministra ON Bogdana Klicha, także obecny szef resortu Tomasz Siemoniak oraz przedstawiciele Sztabu Generalnego WP. Chcielibyśmy poznać szczegółowe objaśnienia i informacje na ten temat - mówił Kamiński.

Jak dodał, PiS chce także usłyszeć relację z wdrażania zmian w polskim wojsku, zaproponowanych w raporcie komisji wyjaśniającej katastrofę smoleńską, którą kierował Jerzy Miller.

Wszystko w rękach przewodniczącego komisji obrony pana marszałka Stefana Niesiołowskiego. Mam nadzieję, że w związku z tym, iż jest to temat ważny, dosyć szybko zwoła to posiedzenie komisji i jeszcze w tym roku będziemy mogli je odbyć - powiedział Kamiński.

Stefan Niesiołowski (PO) nie widzi potrzeby zwoływania nadzwyczajnego posiedzenia komisji. Podkreślił też, że wniosek PiS o takie posiedzenie został już odrzucony przez samą komisję.

Błaszczak pytany, dlaczego PiS samo nie zgłosi sprawy do prokuratury podkreślił, że sprawą rzeczywiście powinna się zająć prokuratura, ale również Sejm.

Według Kamińskiego prokuratura powinna zająć się sprawą z urzędu. To jest sprawa bardzo wysokiej wagi wojskowej, kwestia katastrofy smoleńskiej. Natomiast Sejm ma również funkcję kontrolną, dlatego to będzie bardzo ciekawe posiedzenie komisji ON z udziałem dwóch panów Klichów i ministra ON - stwierdził.

Warszawska prokuratura okręgowa odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie ujawnienia przez szefa komisji badania wypadków lotniczych Edmunda Klicha nagrania jego ubiegłorocznej rozmowy z ówczesnym szefem MON Bogdanem Klichem. Decyzja jest prawomocna.

PAP

[fot.arch.]

Czytaj też: Taśmy Klicha: bliżej prawdy?

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 5. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 6. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 7. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook