Jedynie prawda jest ciekawa


PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

17.01.2017

Istotą ograniczenia kadencji wójtów, burmistrzów, prezydentów miast jest dopuszczenie do sprawowania urzędów ludzi, którzy nie są powiązani z żadnymi układami - powiedziała we wtorek rzecznik PiS Beata Mazurek.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Obecnie wójtowie, burmistrze i prezydenci miast mogą pełnić ten urząd przez wiele kadencji, bez ograniczeń.

Rzecznik PiS pytana na briefingu prasowym, czy zmiana ordynacji wyborczej zostanie wniesiona do Sejmu jako projekt rządowy, przy którym jest wymóg przeprowadzenia konsultacji społecznych, odpowiedziała: "Na razie dyskutujemy jaką formę w ostateczności ma przyjąć ustawa, o której mówił pan prezes". -Jeśli ona będzie gotowa zapewne ten projekt przedstawimy i powiemy, czy to będzie inicjatywa klubu czy rządu- dodała Mazurek.

Dopytywana, czy ograniczenie kadencji objęłoby wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którzy pełnili już ten urząd, czy kadencje liczone byłyby dopiero od wejścia nowych przepisów w życie, odparła: "Na razie dyskutujemy nad tym, która formuła byłaby najlepsza". Dodała, że prezes PiS mówił, iż ws. ustawy może też wypowiedzieć się Trybunał Konstytucyjny. Zaznaczyła, że istotą nowych przepisów będzie dopuszczenie do sprawowania urzędów ludzi, "którzy nie są powiązani z żadnymi układami".

-Nie jest tajemnicą, że wielu samorządowców: prezydentów, wójtów czy burmistrzów rządzi wiele kadencji. I dzisiejsza histeria opozycji, że chcemy ich odsunąć od władzy jest co najmniej dziwna. Dlaczego? Bo jeśli ktoś jest dobry, to zostanie zagospodarowany przez kolejnego prezydenta, wójta czy burmistrza i nie sądzę, by miał problemy ze znalezieniem pracy. Natomiast nie chce mi się wierzyć w to, że Platforma obawia się tego, że nie wygeneruje kolejnych kandydatów, którzy mogliby ubiegać się o funkcję wójta, burmistrza czy prezydenta- powiedziała rzecznik PiS. 

Mazurek podkreśliła, że przyszła ustawa, o której mowa, "jest otwarta dla wszystkich". -Każdy, kto będzie miał ochotę będzie mógł ubiegać się o określone stanowisko- dodała. Dopytywana np o Tadeusza Ferenca, który pełni funkcję prezydenta Rzeszowa od 2002 r., odparła: "Mówimy o nowych twarzach, które równie dobrze mogą się w samorządach spełniać". -Każdy, kto ma styczność, albo wie, jak wygląda praca w samorządzie, doskonale zdaje sobie z tego sprawę, że będąc wójtem, burmistrzem czy prezydentem ma się olbrzymie wpływy na to, kogo się zatrudnia, jakie przetargi się organizuje, w jaki sposób organizuje się wybory. Chcielibyśmy dać szansę tym, którzy nie mogą się przebić się przez ściany funkcjonowania wójtów, burmistrzów, prezydentów, ścianę wielokadencyjności, która jest trudna do przebicia- powiedziała rzecznik PiS.

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 2. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 3. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 4. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 5. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 6. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 7. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 8. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook