Jedynie prawda jest ciekawa


Piractwo w sieci coraz mniej popłaca

05.10.2011

Internauci bezprawnie udostępniający w sieci muzykę, e-booki, filmy czy mapy nie mogą się czuć już bezpiecznie. Rośnie bowiem liczba wezwań do zapłaty odszkodowania za naruszanie praw autorskich. Dla wielu firm ściąganie tych pieniędzy stało się intratnym biznesem.

„Dziennik Gazeta Prawna” przedstawił mechanizmy działania kancelarii prawnych, podając wiele przykładów egzekwowania kar od internautów. W czasie windykacji firmy nie próbują jednak nawet oszacować, jakie szkody poniósł właściciel praw autorskich, a kary są naliczane hurtowo, według jednego schematu.

Jedną z kancelarii specjalizujących się w ściąganiu piratów internetowych jest białostocka kancelaria prawna Pro Bono. Ma podpisane umowy z wydawnictwem Rebis, wydawnictwem muzycznym Green Star, oficyną Fabryka Słów i firmą Interfilm. Kancelaria w ich imieniu namierza użytkowników sieci udostępniających bez zgody firm ich produkty, a następnie występuje do prokuratury z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa oraz wnioskiem o ujawnienie przez operatora danych użytkownika o wskazanym IP. Według szefa Pro Bono jego firma złożyła już 18,5 tys. takich wniosków. Gdy otrzyma dane internauty wysyła do niego wezwanie z propozycją ugody i zapłaty odszkodowania. Przeważnie jest to kwota 700 zł.

Biznes polegający na ściganiu piratów komputerowych robi się dla wielu firm coraz bardziej rozwojowy, bowiem w sytuacji, gdy niełatwo zwiększyć swoje przychody w tradycyjny sposób, czyli poprzez sprzedaż, ściganie internautów jest dodatkowym, łakomym kąskiem.

Jednakże ani prawo telekomunikacyjne, ani ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną nie dają prywatnym firmom nieograniczonego wglądu do adresów IP internautów. Tylko w szczególnie uzasadnionym przypadku (a nie jest nim potrzeba masowego pozywania internautów) pozwala na to ustawa o ochronie danych osobowych.

Decyzję, czy informacji udzielić, podejmuje prokuratura na wniosek poszkodowanego. Dane te są udostępniane w celu złożenia pozwu, a nie po to, by kierować do internautów przed sądowe, ugodowe wezwania do zapłaty. Tylko sąd może zdecydować o wysokości odszkodowania, jeżeli faktycznie doszło do złamania prawa.

Taka praktyka stosowana przez kancelarie nie jest zabroniona. Jeżeli internauta zgadza się zapłacić wnioskowane na rzecz poszkodowanego odszkodowanie, to jest to dozwolone. Jeżeli odmawia, sprawa może skończyć się w sądzie. Inna sprawa, że ze strony poszkodowanego jest tu stosowana swoista droga na skróty” – mówi portalowi Stefczyk.info mecenas Krzysztof Wąsowski.

Droga na skróty, z której wszakże większość internautów nie zdaje sobie sprawy. Jednakże jest i druga, oczywista strona tego samego medalu – ta sama większość internautów doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rozpowszechnianie bez zgody właściciela jego intelektualnej własności jest po prostu złamaniem prawa.

Robert Jankowski/Dziennik Gazeta Prawna

Fot. sxc.hu


Warto poczytać

 1. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 2. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 3. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 4. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 5. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 6. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 7. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 8. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook