Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz: Ws. TK pracujemy bez pośpiechu

03.11.2016

Prace nad projektami ustaw: o organizacji i trybie postępowania przed TK, a także o statusie sędziów TK, toczą się w Sejmie spokojnie, z dużą rozwagą i bez pośpiechu - zapewnia przewodniczący komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz (PiS).

W czwartek w Sejmie posłowie PO i Nowoczesnej przekonywali, że prace nad projektami ustaw ws. TK toczą się w Sejmie za szybko i "pod osłoną nocy".

Piotrowicz pytany o zarzuty opozycji, powiedział dziennikarzom, że w czwartek w Sejmie odbędzie się drugie czytanie projektu ustawy ws. statusu sędziów TK, a w piątek - pierwsze czytanie projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK. "Prace (nad tymi projektami) toczą się z dużą rozwagą i bez pośpiechu" - zapewnił Piotrowicz.

Jak zauważył, posiedzenie komisji sprawiedliwości, na którym odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o statusie sędziów TK, miało miejsce blisko 10 dni temu. "Dziś będziemy mieli drugie czytanie tego projektu, będzie możliwość składania poprawek" - zaznaczył poseł PiS.

Dopytywany o zarzuty opozycji, że PiS chce pracować nad projektami ws. TK w nocy, Piotrowicz powiedział: "Zawsze jest albo za wcześnie, albo za późno, nigdy nie słyszę, że w sam raz". Jak dodał, harmonogram posiedzenia Sejmu jest bardzo napięty - posiedzenie trwa tylko dwa dni. "Z tego względu pierwsze czytanie (projektu ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK) odbędzie się późno" - zaznaczył. Zgodnie z harmonogramem, prace nad projektem rozpoczną się w piątek o godz. 20.45.

"Od pierwszego czytania upłynie sporo czasu, zanim dojdzie do szczegółowego rozpoznania tego projektu na posiedzeniu komisji, a później o dalszych pracach zdecyduje marszałek Sejmu" - dodał Piotrowicz.

Poseł PiS podkreślił, że nie widzi nic nadzwyczajnego w trybie procedowania nad projektami ws. TK. "Nie dostrzegam żadnego pośpiechu, pracujemy spokojnie i z rozwagą" - zadeklarował.

Zdaniem Piotrowicza, zarzuty wobec PiS ws. trybu procedowania nad projektami ustaw ws. TK, świadczą o tym, że posłowie opozycji wypowiadają "puste słowa, nie zawierające żadnej treści, faktów, żadnych argumentów". "To pokazuje słabość merytoryczną opozycji" - ocenił.

Pytany o zarzuty części opozycji, że projekt ustawy o statusie sędziów TK zawiera niekonstytucyjny zapis o skróceniu 9-letniej kadencji sędziego TK, Piotrowicz powiedział: "Nie ma mowy o skracaniu kadencji sędziego Trybunału, kadencja trwa 9 lat".

Projekt ustawy o statusie sędziów TK wprowadza m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów TK i generalną barierę 70 lat, aby sędzia TK mógł orzekać. Według projektu, sędzia TK przechodziłby w stan spoczynku po zakończeniu kadencji lub po osiągnięciu 70. roku życia (dziś nie ma takiej bariery) - chyba, że na pół roku przed ukończeniem 70. roku życia złożyłby zaświadczenie lekarza, że jest zdrowy. Opozycja chce wykreślenia zapisu o barierze 70 lat. Według niej, oznaczałoby to niekonstytucyjne przerwanie kadencji trojga obecnych sędziów, którzy są najstarsi.

Projekt ws. statusu sędziów trafił do Sejmu od koniec września; opracowano go na podstawie zaleceń zespołu ekspertów, powołanego przez marszałka Sejmu. PO wnosi o odrzucenie projektu. W połowie października komisja sprawiedliwości i praw człowieka zarekomendowała Izbie jego uchwalenie. Po burzliwej dyskusji odrzucono wtedy poprawki PO i Nowoczesnej.

Projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, autorstwa posłów PiS, przewiduje m.in. nowe zasady wyłaniania przedstawianych prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Stanowi, że przedstawia ich Zgromadzenie Ogólne (ZO), które tworzą urzędujący sędziowie TK, którzy złożyli ślubowanie wobec prezydenta. Zakłada też, że po końcu kadencji prezesa TK - do czasu wyboru nowego - TK pokieruje sędzia o najdłuższym łącznym stażu: w TK, sądach powszechnych i administracji.

ansa/PAP

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook