Jedynie prawda jest ciekawa


Piotrowicz odpowiada na ataki opozycji

07.12.2016

Poseł PiS twierdzi, że nie oskarżał żadnego opozycjonisty w PRL.

„Za obronę ludzi zapłaciłem wtedy swoją karierą zawodową. I macie dzisiaj czelność robić mi zarzuty?” – pytał Stanisław Piotrowicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Na posiedzeniu komisji doszło do ostrej wymiany słownej pomiędzy Piotrowiczem, a Robertem Kropiwnickim. Poseł PO zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad o informację nt. pracy Stanisława Piotrowicza w prokuraturze rejonowej w województwie podkarpackim w latach 1989-1989 roku. Chodzi m.in. o rzekome podpisanie się pod aktem oskarżenia przeciwko Antoniemu Pikulowi.

Nowoczesna, wnioskiem posłanki Gasiuk-Pihowicz, domagała się odwołania Piotrowicza z funkcji przewodniczącego komisji.

Wiceprzewodniczący komisji Andrzej Matusiewicz uznał, że wniosek o odwołanie nie może być poddany pod głosowanie z powodów formalnych. Może być on rozpatrzony nie wcześnie niż 3 dni od od złożenia.

Piotrowicza broniła posłanka Pawłowicz, która przypomniała opozycji, że pod odezwą ws. marszu 13 grudnia podpisał się m.in. niejaki Mazguła, który był oficerem Ludowego Wojska Polskiego w czasie stanu wojennego.

Głos zabrał też sam zainteresowany. Poseł Piotrowicz zwrócił się do Kropiwnickiego:

„Ja rozumiem, że dla Pana normy prawne to abstrakcja. Tak jak łamanie konstytucji” – powiedział.

Odniósł się też do zarzutu, że nie mówił prawdy nt. swojej pracy jako prokuratora w stanie wojennym.

„To jest nieprawda. To jest manipulacja, to jest kłamstwo. Nie oskarżałem nikogo z opozycjonistów. Jesteście w stanie pokazać jednego człowieka, którego skazałem?” – pytał Piotrowicz.

„Nakłamaliście w obecności mediów a odmawiacie mi prawa odniesienia się w kilku zdaniach” – mówił w odpowiedzi na uwagi posłów opozycji.

Przekonywał, że nie brał udziału w politycznej walce z opozycją.

„Nigdy nie oskarżałem opozycjonistów, nigdy nie aresztowałem nikogo, wręcz przeciwnie” – powiedział.

Piotrowicz mówił, że poniósł konsekwencje zawodowe z powodu swoich decyzji.

„Zostałem w tamtym czasie zdegradowany, bo odmówiłem prowadzenia śledztw o charakterze politycznym” – powiedział.

„Ponieważ dalej byłem poniewierany, złożyłem wypowiedzenie z pracy. Państwo nie dysponujecie nawet jednym dowodem, że przejawiałem w tej mierze jakąś aktywność. Za obronę ludzi zapłaciłem wtedy swoją karierą zawodową. I macie dzisiaj czelność robić mi zarzuty?” – dodawał.

Piotrowicz nie krył irytacji z powodu zachowania mediów i opozycji w stosunku do niego.

„Nie uważam za stosowne bym w kółko miał odpowiadać na fałszywe oskarżenia. Nigdy nie stałem przed sądem przeciwko opozycjonistom” – powiedział.

Zdecydował też o poddaniu pod głosowanie wniosku o rozszerzenie porządku obrad komisji. Wniosek został odrzucony.

 

Do sprawy ewentualnego odwołania Piotrowicza odniosła się też Beata Mazurek z PiS: „Moją rolą jako rzecznika klubu jest bronienie naszych członków. Uważam, że pan poseł Piotrowicz dobrze wypełnia swój mandat. Natomiast nie odpowiadam za jego słowa. Jeżeli PO złoży wniosek do komisji etyki, to jestem przekonana, że komisja etyki się tym zajmie i podejmie właściwą decyzję” -- podkreśliła rzeczniczka klubu PiS.

Mazurek pytana, czy wchodzi w grę odwołanie Piotrowicza z funkcji szefa sejmowej komisji sprawiedliwości, odpowiedziała, że nie.

 

Mly/tvp.info

fot. [PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 2. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 3. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 4. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 5. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook