Jedynie prawda jest ciekawa


Piotr Duda przedstawił 14 kłamstw "Newsweeka"

08.09.2015

Piotr Duda wypunktował manipulacje tekstu w gazecie Tomasza Lisa.

Szef Solidarności Piotr Duda zapowiedział pozew przeciwko "Newsweekowi"; we wtorek na konferencji przedstawił "14 kłamstw", którymi, według niego, miał posłużyć się tygodnik w tekście dot. jego pobytów w uzdrowisku "Bałtyk". Duda artykuł nazwał "stekiem kłamstw i pomówień".

"Newsweek" w artykule "Hotel robotniczy" przedstawił wydruki z pobytu szefa NSZZ "Solidarność" w Kołobrzegu, w luksusowym apartamencie, w uzdrowisku "Bałtyk". Tygodnik podaje, że noc w uzdrowisku kosztuje tam 1,3 tys. zł. Powołując się na pracowników "Bałtyku", periodyk twierdzi, że Duda korzysta z apartamentu za darmo albo płaci 85 zł, czyli tyle, ile za nocleg służbowy. "Bałtykiem" zarządza gdańska spółka Dekom, należąca do NSZZ "Solidarność". Tygodnik przedstawił wydruk z datami pobytów Dudy od czerwca 2012 r. do maja 2015 r.

Na wtorkowej konferencji Duda przedstawił - jak określił - "14 kłamstw +Newsweeka+"; na świadków w sądzie Duda chce powołać m.in. b. prezydenta Bronisława Komorowskiego, szefa CBA Pawła Wojtunika, wicepremiera Janusza Piechocińskiego, szefa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego, marszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Zdaniem Dudy fakty, które przedstawił na konferencji i które - jak zaznaczył - udowodni przed sądem, podważają cały materiał "Newsweeka". "Ja tego nawet nie nazwę paszkwilem, co przygotował +Newsweek+ tylko dlatego, aby próbować upokorzyć mnie. Ale mi ust nikt nie zamknie, bo ja wiem, co robiłem, co robię i co będę robił" - powiedział na konferencji. "Ten artykuł jest jednym wielkim stekiem kłamstw i pomówień" - dodał.

14 kłamstwami nazwał informacje o jego pobytach w "Bałtyku". Kłamstwem jest - mówił Duda - że był w uzdrowisku od 1 do 28 lutego 2013 r. Jak powiedział, był wtedy był na tygodniowej delegacji w Azerbejdżanie, w Baku. Jako dowód Duda chce przedstawić w tej sprawie m.in. bilety lotnicze, a świadkiem będzie m.in. przewodniczący OPZZ Jan Guz. Od 10 do 17 listopada 2013 r. Duda miał być na urlopie w Gliwicach, co ma potwierdzić karta urlopowa. "Przedstawimy wszystkie wydruki w sądzie" - zaznaczył. Dodał, że od 2 do 9 grudnia 2013 r. był w innych miastach na sekcji krajowej i konferencji. Na świadków w tej sprawie chce powołać m.in. Jacka Saryusza-Wolskiego, b. unijnego komisarza Laszlo Andora. Od 30 kwietnia do 8 maja 2014 r. - powiedział - był w Gdańsku i m.in. uczestniczył w spotkaniach w sali BHP; z kolei od 3 do 14 listopada - w Poznaniu, Rzeszowie i we Wrześni, gdzie został wmurowany kamień węgielny pod fabrykę volkswagena. "Świadkiem w sądzie będzie pan wicepremier Piechociński" - powiedział Duda. 11 listopada 2014 r. szef NSZZ "Solidarność" był gościem na uroczystościach u prezydenta Komorowskiego; powiedział, że świadkami są m.in. b. prezydent, szef CBA, szef NIK i red. Paweł Wroński z "GW".

Według "Newsweeka" przewodniczący Solidarności był w Sanatorium Uzdrowiskowym Bałtyk 27 razy. "Nie byłem 27 razy, a pięć razy, służbowo, w ciągu ostatnich 6 lat" - zadeklarował Duda.

"+Newsweek+ napisał, że byłem na wczasach, w luksusowych apartamentach, spędzałem tam miesiące! Proszę państwa, fakty: prywatnie byłem jeden raz, 3,5 dnia, i to opłaciłem" - podkreślił Duda.

Przewodniczący Solidarności zaprzeczył także m.in. zarzutom "Newsweeka", iż zarządzająca ośrodkiem w Kołobrzegu spółka Dekom zatrudnia pracowników na "umowach śmieciowych". "Nikt nie jest zatrudniony na +śmieciówce+, wszyscy mają umowy o pracę. Obowiązuje w tej firmie układ zbiorowy pracy. Działa tam organizacja związkowa" - zapewnił.

Jak ocenił, artykuł "Newsweeka" mógł być motywowany nie tylko polityką, ale także prywatnymi interesami jednej z firm. "Spółka Dekom rozwiązała umowę z firmą świadczącą usługi rehabilitacyjno-lecznicze. (...) Ta firma robi złą robotę, dlatego podjęliśmy decyzję, że wypowiadamy; będziemy podpisywać kontrakt z inną firmą, która zostanie wyłoniona w naszym wewnętrznym konkursie. I co się nagle stało? Jesteśmy szantażowani przez tę firmę, idą do mediów różnego rodzaju paszkwile" - mówił.

Na konferencji Duda odniósł się także do - jak to określił - pomówień "Newsweeka" dotyczących alkoholu, jaki miał otrzymywać na koszt hotelu. "W każdym apartamencie (...) zawsze jest barek. A ci, którzy mnie znają i słyszą tę konferencję, to wiedzą, że Piotr Duda wódki nie pije, piwa nie lubi" - mówił.

Jak dodał, Związek sam wnioskował o audyt inspekcji pracy m.in. w Komisji Krajowej i w Regionie Gdańskim. "Takie protokoły z przeprowadzonych kontroli są także w spółce Dekom i w +Bałtyku+" - zapewnił.

Szef "S" powiedział, że złożył wnioski do prokuratury o ściganie przestępstwa o pomówienie, a do sądu skieruje sprawę z powództwa cywilnego ws. wypowiedzi Michała Kamińskiego i Paweł Olszewskiego za - jak mówił - sugestie, że był w ZOMO. Poinformował, że zrezygnował z pozwu przeciwko Henrykowi Wujcowi, który przeprosił go za słowa, że Duda był w ZOMO. Szef Solidarności przedstawił książeczkę wojskową, z której wynika, że do wojska został wcielony w kwietniu 1982 r., a wyszedł z armii w październiku 1983 r. "Dlaczego do czerwonych beretów? Bo byłem spadochoroniarzem, bo byłem po kursie spadochronowym, który ukończyłem w wrześniu 1980 r. w Krośnie nad Wisłokiem". Jak mówił, członkiem Solidarności jest od 20 września 1980 r., a w grudniu 1981 r. po zamordowaniu robotników kopalni "Wujek" został przyłapany na roznoszeniu czarnych wstążek. 

lap/PAP

[fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 2. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 3. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 4. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 5. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 6. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 7. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook