Jedynie prawda jest ciekawa


Pion śledczy IPN nie ma wątpliwości: "operacja polska" była ludobójstwem. Wszyscy, którzy w tej sprawie mogą pomóc Instytutowi, proszeni są o kontakt

28.09.2017

W śledztwie dot. tzw. operacji polskiej NKWD przyjęto kwalifikację prawną zbrodni komunistycznych mających postać ludobójstwa - podał prok. Robert Osiński z pionu śledczego IPN, który w czwartek w Warszawie wziął udział w konferencji o eksterminacji Polaków w ZSRS w latach 30.

"Śledztwo (dot. tzw. operacji polskiej NKWD) prowadzone jest w sprawie zbrodni komunistycznych będących jednocześnie zbrodniami przeciwko ludzkości, a w tym konkretnym przypadku mają te zbrodnie postać ludobójstwa" - powiedział prok. Osiński, który postępowanie w sprawie tzw. operacji polskiej NKWD prowadzi wraz z innymi prokuratorami IPN w Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie.

Osiński przypomniał, że omawiane przez niego śledztwo zostało wszczęte w pionie śledczym IPN 25 stycznia 2017 r., a dotyczy ono "masowych represji wobec polskiej grupy narodowościowej w byłym Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w latach 1937-38".

"Represje te miały przede wszystkim postać zabójstw popełnionych na co najmniej 111 tys. osobach" - podkreślił.

Poza zabójstwami inne represje - jak wymienił prok. Osiński - to m.in. bezprawne pozbawianie wolności ok. 29 tys. osób polskiego pochodzenia i prowadzenie działań, które groziły wyniszczeniem części polskiej grupy narodowościowej żyjącej w latach 30. na terenie Związku Sowieckiego.

Prokurator przypomniał też, że kwalifikację prawną danej zbrodni jako zbrodni ludobójstwa określa konwencja ONZ z 9 grudnia 1948 r., której art. 2 definiuje ludobójstwo jako czyn "dokonany w zamiarze zniszczenia w całości lub części grup narodowych, etnicznych, rasowych lub religijnych".

Zbrodnia ludobójstwa nie ulega przedawnieniu. Prokurator dodał, że w polskim prawie do zbrodni ludobójstwa odnoszą się przepisy art. 118 Kodeksu karnego.

Przypomniał również o czterech postaciach zbrodni ludobójstwa. Są to - jak mówił prok. Osiński - zabójstwa członków danej grupy np. narodowej, celowe uszkodzenia ciała lub doprowadzenie do rozstroju psychicznego, wytworzenie warunków, które zagrażają biologicznej egzystencji danej grupy oraz prowadzenie takich działań, które uniemożliwiają lub utrudniają narodziny członków danej grupy.

"Jak łatwo zauważyć w sprawie tzw. operacji polskiej (...) występują co najmniej dwa elementy, które możemy uznać za ludobójstwo, a występowanie przynajmniej jednego z nich prowadzi do przekonania i do stwierdzenia iż dana zbrodnia przeciwko ludzkości stanowi ludobójstwo" - zwrócił uwagę prok. Osiński.

"Mamy tutaj do czynienia z masowymi, zaplanowanymi, przygotowanymi zabójstwami grupy ludności należącej do polskiej grupy narodowościowej" - zaznaczył, przypominając też o masowych deportacjach Polaków, co - jego zdaniem - zagrażało ich biologicznej egzystencji.

Prokurator IPN zaznaczył też, że dzięki rozpowszechnianiu informacji o prowadzonym śledztwie - m.in. przez Polską Agencję Prasową - do oddziałowej komisji w Szczecinie zgłosiło się bardzo wiele osób, które zdecydowały się podzielić swoją wiedzą lub dokumentami o zbrodni NKWD z lat 30.

"To są osoby, które chcą składać relacje i zeznania, dostarczają do nas dokumenty archiwalne, które własnym sumptem zdobyli gdzieś w archiwach, głównie rosyjskich, ukraińskich i białoruskich" - mówił prok. Osiński. Dodał też, że bardzo pomocna dla prokuratorów IPN okazała się baza ofiar, którą przygotowało Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Dostępna jest ona na stronie www.operacja-polska.pl.

Wszyscy, którzy w tej sprawie mogą pomóc Instytutowi proszeni są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie pod numerem telefonu (91) 312 94 03 lub (91) 312 94 06. Informacje w tej sprawie można również przesyłać na e-mail: robert.osinski@ipn.gov.pl.

W konferencji "+Operacja polska+ NKWD 1937-1938. Przywracanie pamięci o zbrodni", która potrwa do piątku biorą udział historycy m.in. z Polski i Rosja. Ich spotkanie, organizowane m.in. przez IPN, Kancelarię Prezydenta RP i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, ma na celu przypomnienie okoliczności tzw. operacji polskiej NKWD, a także godne uczczenie jej ofiar.

Eksterminację Polaków w latach 1937-38 funkcjonariusze NKWD przeprowadzili na podstawie rozkazu operacyjnego nr 00485, który 11 sierpnia 1937 r. wydał szef NKWD Nikołaj Jeżow. Rozkaz, przed jego wydaniem, zaakceptowało Biuro Polityczne Komitetu Centralnego WKP(b) z Józefem Stalinem na czele.

IPN podał też, że według danych NKWD w latach 1937-38 zostało aresztowanych, a następnie skazanych prawie 140 tys. osób polskiej narodowości, w tym 111 091 osób skazano na karę śmierci. Mordowano w ten sposób m.in. działaczy polonijnych, nauczycieli, urzędników, księży, zamożniejszych rolników, pracowników służby leśnej i rzemieślników.

Autor: Norbert Nowotnik 
Edytor: Paweł Tomczyk(PAP)

fot. www.operacja-polska.pl/

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook