Jedynie prawda jest ciekawa


Piloci śpią, prezydent czeka

05.04.2012

Krytycy rozwiązania 36. pułku lotnictwa transportowego od miesięcy powtarzają, że jego likwidacja to błąd, że będzie wiązała się z większymi wydatkami, będzie rodziła problemy logistyczne podczas transportu najważniejszych ludzi w Polsce i zmniejszy poziom bezpieczeństwa polskich VIPów. Dopiero obecnie do tych wniosków dochodzą decydenci rządowi.

Jak pisze „Nasz Dziennik”, przetarg na wojskowe samoloty dla VIP-ów to tylko kwestia czasu. Obecne rozwiązanie nie najlepiej oceniają sami użytkownicy rządowej floty. I jest kosztowne. Z problemem raczej prędzej niż później będzie musiało się zmierzyć Ministerstwo Obrony Narodowej, które dziewięć miesięcy temu podjęło decyzję o rozformowaniu specpułku – pisze „Nasz Dziennik”. Gazeta zaznacza, że czarę goryczy przelała sytuacja, w której państwowa delegacja musiała czekać aż załoga embraera czarterowanego przez rząd się wyśpi.

Po podliczeniu sumy zysków i strat związanych z czarterem samolotów okazało się, że obecne rozwiązanie nie jest najlepsze. Do tego loty z VIP-ami w rejony stacjonowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego stwarzają problemy. Embraery muszą być wspierane wojskowymi samolotami CASA, a to generuje dodatkowe koszty – tłumaczy „ND” jedno ze źródeł. Piloci czarterowanych samolotów mogą latać jedynie na lotniska komunikacyjne. Podróże np. do Afganistanu wiążą się z konieczności organizowania dodatkowego lotu, który dowiezie delegację na miejsce. Przesiadka najczęściej odbywa się w Uzbekistanie. PKW wysyła tam transportowe samoloty CASA, które transportują oficjalne delegacje do Afganistanu. To rozwiązanie drogie i niewygodne, ponieważ samoloty te są maszynami transportowymi, a nie pasażerskimi.

Problemem jest też mała elastyczność załóg embraerów, co dyktuje korzystającym z czarteru dyscyplinę czasową. Bywały przypadki, że delegacja musiała czekać na cywilną załogę, która zgodnie z procedurami wypoczywała w warunkach hotelowych. Bolesne skutki czarteru odczuł prezydent Bronisław Komorowski podczas podróży do Chińskiej Republiki Ludowej w grudniu 2011 roku. By dotrzeć do Chin, samolot miał dwukrotne międzylądowania w Jekaterynburgu (wykorzystane na spotkanie z ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą obwodu swierdłowskiego), a następnie w Irkucku. Postój tłumaczono koniecznością wypoczęcia załogi embraera – pisze gazeta.

W związku z problemami z lotami VIPów, rząd zastanawia się nad zakupem maszyn do realizowania lotów najważniejszych osób w państwie. Taka koncepcja powraca, bo praktyka pokazuje, że te samoloty są potrzebne. Oficjalnie oczywiście chwali się obecne rozwiązanie, ale ono nie broni się nawet z ekonomicznego punktu widzenia – tłumaczą rozmówcy „ND”. Dla realizacji potrzeb polskiego państwa rząd powinien zakupić dwa duże i cztery mniejsze samoloty.

Jak wyliczają eksperci obecne rozwiązania są niewygodne i kosztowne. Koszty rocznego czarterowania dwóch Embraerów 175 to blisko 25 mln złotych. To niewiele mniej niż środki, którymi dysponował budżet specpułku, który miał na stanie samoloty Tu-154M, Jaki-40, bryzy i śmigłowce Sokół oraz Mi-8 – kwituje gazeta.

saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook