Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwszy przekręt warszawskiej reprywatyzacji naprawiony

10.07.2017

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję m.st. Warszawy o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8. Przewodniczący komisji Patryk Jaki dodał, że komisja uchyliła także decyzję dotyczącą reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Twardej 10 i odmówiła ustanowienia prawa do jej użytkowania wieczystego. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, ale przysługuje skarga na nią do sądu administracyjnego.

"Komisja przywróciła miastu majątek wart 150 mln zł. Dba o majątek, czego nie robi pani prezydent miasta – Hanna Gronkiewicz-Waltz. Od jutra może tam wrócić szkoła. Odwołanie nie wstrzymuje tej decyzji" – wyjaśnił szef komisji i równocześnie wiceminister sprawiedliwości P. Jaki.

To pierwsza decyzja komisji, która jako organ administracji od początku czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Komisja ogłosiła swój werdykt po niejawnym posiedzeniu ws. nieruchomości Twarda 8 i 10. Sprawę badała wcześniej na dwóch rozprawach. Nie stawiła się na nich prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, za co ukarano ją 6 tys. zł grzywny.

Do budynku przy Twardej 8 miał roszczenia Maciej M., skupujący prawa do nieruchomości, których przedwojennymi właścicielami byli obywatele RP pochodzenia żydowskiego. Obecnie ma już prokuratorskie zarzuty w związku z wieloma reprywatyzacjami. Jest w areszcie, gdzie był przesłuchany przez komisję. Jednak przed laty, po decyzjach sądów (które m.in. ustanowiły kuratora spadku) zwrócił się do miasta o ustanowienie użytkowania wieczystego. Stało się to w lipcu 2014 r.. Wcześniej, w związku z roszczeniami M., Rada Miasta przeniosła gimnazjum z Twardej 8.

Już po decyzji z lipca 2014 r. odnalazła się pominięta spadkobierczyni. Okazało się też, że części spadkobierców wypłacono odszkodowanie. Dlatego Ratusz nie podpisał z M. umowy notarialnej ws. użytkowania działek, a on pozwał miasto do sądu z żądaniem zawarcia takiej umowy. Miasto, które formalnie nadal jest właścicielem działek, wszczęło też postępowanie wznowieniowe, zawieszone po rozpoczęciu prac komisji.

Stronami postępowania przed komisją są miasto Warszawa i Maciej M.. Ten drugi wnioskował, aby komisja uchyliła obie decyzje reprywatyzacyjne na jego korzyść.

tvp.info/PAP/MBB

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Warto poczytać

 1. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 2. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 3. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 4. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 5. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 6. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 7. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 8. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook