Jedynie prawda jest ciekawa


Petru poucza Trumpa

09.11.2016

Nowoczesna liczy na to, że Donald Trump jako prezydent USA wycofa się z części zapowiedzi z kampanii wyborczej dot. polityki zagranicznej - powiedział w środę lider tej partii Ryszard Petru. Wierzę w pragmatyzm amerykański i liczę na dobrą współpracę w ramach NATO - dodał.

Trump jako kandydat Partii Republikańskiej pokonał we wtorkowych wyborach prezydenckich swoją demokratyczną rywalkę, byłą sekretarz stanu Hillary Clinton.


Ameryka wybrała; szanujemy wybór Amerykanów. Gratulujemy Donaldowi Trumpowi, mamy nadzieję, że okaże się jednak, że wycofa się z części tych zapowiedzi dotyczących polityki zagranicznej, które padały w kampanii wyborczej. Szczególnie chodzi o kwestię wojny handlowej z Chinami czy też bezwarunkowego takiego resetu de facto z Rosją” - powiedział Petru na środowej konferencji prasowej w Sejmie.


Petru zaznaczył, że „wierzy głęboko w pragmatyzm amerykański, kontynuację rozsądnej zagranicznej polityki, która miała miejsce w przeszłości”. Wyraził nadzieję, że nic się nie zmieni w podejściu Stanów Zjednoczonych do sprawy bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.


„Wierzę głęboko w to, że elementy populistyczne były tylko i wyłącznie w kampanii wyborczej. Oglądając wystąpienie prezydenta elekta bezpośrednio po ogłoszeniu, że to on de facto jest wygranym, miałem wrażenie, że istotnie zmienił ton i ten nowy ton, który widzieliśmy już po kampanii wyborczej napawa nadzieją” - powiedział Petru.Podkreślił, że dla Polski liczą się dobre stosunki międzynarodowe, także z USA. „I przypomnę: Stany Zjednoczone były, są i będą w moim przekonaniu naszym głównym sojusznikiem w NATO. Liczymy dalej na bardzo dobrą współpracę, tak jak to było historycznie” - mówił lider Nowoczesnej.


Zaznaczył jednak, że „w tym niepewnym świecie, z jakim mamy do czynienia” bardzo ważne jest to, by polityka realizowana przez polski rząd była przewidywalna i stabilna.


„W związku w tym, tym większa waga będzie przywiązywana do wypowiedzi ministrów obrony czy spraw zagranicznych Polski. Może lepiej, żeby się przez jakieś kilka dni nie wypowiadali” - ocenił Petru.


gah/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 2. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 3. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 4. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 5. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 6. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 7. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 8. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook