Jedynie prawda jest ciekawa


Petru nawołuje do protestu przeciw PiS

09.12.2016

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru poinformował w piątek, że 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, przedstawiciele jego partii złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą Grzegorza Przemyka. Do wspólnego złożenia kwiatów zaprosił polityków opozycji i PiS.

Petru powiedział na konferencji w Sejmie, że 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, o godz. 19.30 powinniśmy wszyscy zapalić świeczkę. "A my jako Nowoczesna z naszą młodzieżówką przed południem złożymy symbolicznie wieniec przed tablicą Grzegorza Przemyka na ulicy Jezuickiej w Warszawie" - poinformował Petru. 

Przemyk, 19-letni uczeń LO im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego, zatrzymany 12 maja 1983 r. przez funkcjonariuszy MO na pl. Zamkowym w Warszawie i bestialsko pobity w komisariacie przy ul. Jezuickiej, zmarł 14 maja. 

Jego śmierć była jedną z najgłośniejszych zbrodni aparatu bezpieczeństwa PRL. Petru zaprosił do wspólnego złożenia kwiatów przedstawicieli i liderów opozycji. 

"Godzinę ustalimy, zapraszam oczywiście również tych przedstawicieli PiS-u, którzy uważają, że tego dnia jednak powinniśmy razem wspominać te smutne karty polskiej historii" - dodał Petru. Lider Nowoczesnej był pytany przez dziennikarzy, czy zorganizowanie uroczystości przed tablicą upamiętniającą Przemyka oznacza, że Nowoczesna 13 grudnia nie weźmie udziału w jednym dużym marszu. 13 grudnia w Warszawie zarejestrowana została m.in. demonstracja Komitetu Obrony Demokracji, która ma przejść z Ronda de Gaulle'a na ul. Nowogrodzką (gdzie mieści się siedziba PiS). 

Według deklaracji organizatorów ma w niej wziąć udział 30 tys. osób. Na ul. Nowogrodzkiej zarejestrowano również osobne, stacjonarne zgromadzenie liczące 5 tys. osób. Petru odpowiedział, że 13 grudnia "to jest cały dzień", dlatego proponuje wspólne złożenie kwiatów, godzinę jest skłonny ustalić z innymi przedstawicielami opozycji. 

"Jeżeli chodzi o marsz to marszałek Sejmu Marek Kuchciński zorganizował głosowania dokładnie w tej samej godzinie, w której ma się on odbywać. Taka przypadkowa godzina 17. W związku z tym Nowoczesna będzie uczestniczyć w tym marszu, a ja będzie uczestniczył w zależności od możliwości podzielenia obowiązków posła i maszerującego" - powiedział Petru. 

Jak zaznaczył, PiS chce zakazać demonstracji. "Boi się demonstracji, boi się tego, że ludzie mają inne zdanie, boi się organizacji pozarządowych. Będzie robił wszystko, żeby te demonstracje jakiekolwiek +antypisowe+ nie mogły się odbyć. To jest kuriozum, to jest oczywiście kopia rozwiązań węgierskich, ale przypominają rozwiązania rosyjskie, czyli putinowskie" - oświadczył szef Nowoczesnej.

wkt/PAP

[fot.PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 2. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 3. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 4. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 5. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

 6. Jaroslaw-Kaczynski-na-wakacjach-20082018 20.08.2018

  Jarosław Kaczyński zatroskany stanem opozycji w Polsce? Wymowne zdjęcia z wakacji prezesa PiS

  Beskid Sądecki stał się celem wakacyjnej podróży prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Zdjęcia z jego wędrówek po okolicznych górach zamieścił na Twitterze szef MSWiA Joachim Brudziński

 7. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 8. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook