Jedynie prawda jest ciekawa


Pasionek apeluje o stonowanie emocji

09.11.2016

Prok. Marek Pasionek podczas konferencji Prokuratury Krajowej dotyczącej stanu śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej zaapelował o stonowanie emocji wokół kwestii ekshumacji.

„Zasadnym jest zwrócenie się do wszystkich państwa z uprzejmym apelem, abyśmy nieco emocje wokół tej sprawy stonowali. W szczególności poprzez podawanie informacji sprawdzonych i rzetelnych, bo te które pojawiły się ostatnio w mediach nie do końca niestety takie były i nie pomagają oraz nie służą działaniu prokuratorów” - powiedział zastępca Prokuratora Generalnego.


„Chcemy zebrać wszystkie możliwe dowody” - podkreślił Pasionek.


„Każda rodzina została poinformowana o trybie ekshumacji” - zaznaczył.


Jednocześnie śledczy prostował manipulacje wokół kwestii ekshumacji. Zaprzeczył m.in., ze ciała po wyjęciu z grobów będą do dyspozycji prokuratorów przez 4 miesiące (tyle czasu będą mieli biegli na wydanie opinii - przyp. red.) i poinformował, że zostaną niezwłocznie złożone do grobów po przeprowadzeniu badań. Pasionek nie zgodził się również z opinią, że „rodziny ofiar są zaskoczone decyzją o ekshumacjach”, a celem działań prokuratury jest znalezienie trotylu na ciałach ofiar.


Prokurator Pasionek podkreślił, że do ekshumacji zaangażowano światowej klasy specjalistów zajmujących się medycyną sądową.


Nie zabrakło również krytyki działań śledczych z ostatnich lat.


„Nie otrzymaliśmy żadnych dokumentów fotograficznych sekcji zwłok. (…) Zapisy z protokołów rosyjskich zawierały opisy obrażeń, których nie było. (…) Nie możemy stwierdzić, czy dokumenty, które mamy od Rosjan są wiarygodne. (…) W żadnej sekcji zwłok nie uczestniczył polski prokurator” - mówił prokurator Kuczyński.
 


Podczas konferencji pojawiły się również odniesienia do szczątków samolotu Tu-154M.


„Mamy plan, żeby dokonać inwentaryzacji wraku” - powiedział prok. Schwartz.


„Absolutnie nie twierdzę, że koniec przyszłego roku to graniczna i finalna data, która będzie skutkowała wydaniem decyzji” - zaznaczył prok. Pasionek.


Jak stwierdził, „do tego śledztwa, właściwie to już drugiego dnia po katastrofie wdarła się polityka i niestety pozostaje w tym śledztwie do dnia dzisiejszego”.Zastępca prokuratora Generalnego jeszcze raz odniósł się do swojej roli w 2010 roku odpowiadając na pytania dziennikarzy.


„Nie chciałbym, żeby mój apel o epatowanie wątkiem osobistym nie pozostał bez echa. (…) Dziwi mnie wydźwięk publikacji dotyczący mojej osoby, podczas gdy fakty są znane od dawna,. Nie rozumiem, dlaczego temat powraca, ale skoro pada pytanie, to odpowiadam - tak do 13 kwietnia do 15 kwietnia byłem w Moskwie, wtedy już sekcje były zakończone, więc na wszelkie nieprawidłowości nie można było zwrócić uwagi, bo się w nich nie uczestniczyło. Nadzór nad sprawą objąłem 5 maja, kiedy ostatni transport już dawno do Polski przybył i zwłoki były pochowane” – tłumaczył prokurator.


„Wiedzę na temat, nieprawidłowości powziąłem zapoznając się z przetłumaczoną dokumentacją medyczną dotyczącą sekcji zwłok p. Wassermanna. (…) Wtedy już z referentem sprawy podjęliśmy decyzje o konieczności przeprowadzenia ekshumacji. Miałem już doświadczenia ekshumacyjne, pracowałem przy takich sprawach” - dodał.

gah/Twitter/TVP Info

[fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 2. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 3. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook