Jedynie prawda jest ciekawa


Partia Razem walczy z wolnością słowa! Zablokowali konferencję naukową na UJ

13.12.2017
RazemKrakow
Partia Razem walczy z wolnością słowa! Zablokowali konferencję naukową na UJ

Władze uczelni ugięły się pod apelem działaczy partii i wycofał się z organizacji sesji naukowej. - To upadek wolności akademickiej - komentuje sprawę Ordo Iuris.

Jak podaje krakowska "Gazeta Wyborcza" Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum podjęli decyzję o odwołaniu konferencji "Prawo dziecka do życia". Decyzja ta oznacza zwycięstwo Partii Razem, której działacze zebrali 843 podpisy przeciw jej organizacji. Sesja naukowa zorganizowana przez redakcję „Bioetycznych Zeszytów Pediatrii”, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie oraz Instytut Pediatrii Wydziału Lekarskiego CM UJ miała odbyć się 13 grudnia.

Jak przekonywali w swojej petycji działacze Razem, "W programie „konferencji” zaplanowano wystąpienia osób bez wykształcenia medycznego oraz prezentacje lekarzy, którzy będą opowiadać o swoich prywatnych przekonaniach religijnych." Tymczasem na ośmioro prelegentów siedem jest medykami, z czego pięcioro posiada co najmniej stopień doktora nauk medycznych. 

- Misją Uniwersytetu Jagiellońskiego jest kontynuowanie wielowiekowego dziedzictwa w służbie nauki i nauczania przez prowadzenie badań naukowych. Zapowiedziane prelekcje stoją w jawnej sprzeczności z tą misją. Uniwersytet powinien być światopoglądowo neutralny, a nie propagować fundamentalistyczne, szkodliwe przekonania, wywodzące się z religii. Zarówno UJ jak i USD to instytucje publicznej i świeckie - napisali działacze "Razem". Jak dodają w swoim apelu, organizacje anti-choice mają na swoich rękach krew kobiet! 

Jak się okazało, argumenty wygłaszane przez Partię Razem znalazły uznanie w oczach władz uczelni. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", konferencja została odwołana z uwagi na „ewentualne zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania szpitala w jej trakcie”. Tym samym takie prelekcje jak "współczesne możliwości ratowania dzieci z najwyższym ryzykiem śmierci okołoporodowej", czy "postępy neonatologii szansą na uratowanie coraz większej liczby noworodków" nie odbędą się.


Upadek wolności akademickiej na Collegium Medicum? Prorektor odwołuje profesorską konferencję „Etyka w medycynie:Prawo dziecka do życia” Wcześniej zebrało 800 podpisów protestu Tak niska jest cena wolności i niezależności Akademii? - skomentował decyzję władz uczelni prezes Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, Jerzy Kwaśniewski.

Dramat. Jeśli to komuniści wciąż decydują, o czym można rozmawiać na uniwersytetach, to o jakiej wolności czy swobodzie wypowiedzi mówimy? - skomentowała z kolei poseł Anna Siarkowska.


Działania Partii Razem kolejny raz pokazują, że partia ta promuje wolność słowa jedynie w tym zakresie, w jakim sama się z tym słowem zgadza. A jej poszanowanie dla niedyskryminacji i tolerancji kończy się w momencie, gdy na uczelni ma się pojawić ksiądz, albo gdy dyskusja ma dotyczyć obrony życia. Tak wygląda prawdziwa twarz nowoczesnej lewicy.

kh
Fot: wikicommons/pixabay

Warto poczytać

 1. jaki18062018 19.08.2018

  P. Jaki zaprezentował skład sztabu wyborczego. Marszałek Senatu szefem komitetu poparcia

  Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zaprezentował swój sztab wyborczy

 2. pawlowicz17082018 19.08.2018

  Krystyna Pawłowicz jak zwykle mocno na Twitterze „Cel opozycji – PiS wywieźć do Oświęcimia i zagazować”

  Wpisy prof. Krystyny Pawłowicz na Twitterze często wzbudzają skrajne emocje zarówno u jej zwolenników, jak i przeciwników. Posłanka nie boi się używać na portalu mocnych słów, dlatego też jej tweety wzbudzają zwykle sporo kontrowersji

 3. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 4. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 5. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 6. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 7. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 8. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook