Jedynie prawda jest ciekawa


Para prezydencka przekazała stypendia dzieciom funkcjonariuszy

16.03.2017

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przekazali w czwartek dyplomy stypendialne dzieciom, których rodzice zginęli lub zostali ranni w czasie pełnienia służby.

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przekazali w czwartek dyplomy stypendialne dzieciom, których rodzice zginęli lub zostali ranni w czasie pełnienia służby. To nie jest kredyt, to nie jest pożyczka, tu nie ma długu - podkreślił Duda.

Gala odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Stypendia ufundowane przez Fundację "Dorastaj z Nami” trafiły do ponad setki dzieci żołnierzy, funkcjonariuszy i pracowników służb publicznych rannych lub poległych na służbie (na uroczystości obecnych było blisko pięćdziesięcioro podopiecznych).

"To nie jest kredyt, to nie jest pożyczka, tu nie ma żadnego długu. Tu dług został zaciągnięty kiedyś przez tych, dla których wasze mamy, wasi ojcowie służyli, poświęcali się; dla polskiego państwa, dla ludzi dla społeczeństwa, dla bliźnich. Bez wahania, bez rozterek, w poczuciu głębokiej potrzeby osobistej służby" - powiedział prezydent zwracając się do stypendystów. Jak dodał, to raczej spłata długu ze strony społeczeństwa i polskiego państwa.

"Chciałbym, żebyście mieli to poczucie, że jeśli zaciągacie jakieś zobowiązanie, to nie wobec tych, którzy was wspierają, którzy są wobec was solidarni, tylko raczej wobec swoich rodziców" - powiedział Duda. Podkreślił, że wielkim pragnieniem rodziców jest, aby ich dzieci mogły żyć i rozwijać się. "Jeśli ta akcja choćby w najdrobniejszym stopniu wam w tym pomoże, żeby to ich marzenie zrealizować, to myślę, że dla wszystkich tych, którzy w tej akcji uczestniczą, którzy was wspierają, będzie to największa satysfakcja" - zaznaczył.

Zwracając się do organizatorów akcji, prezydent podkreślił, że realizują misję "wielką i wspaniałą". "Ta akcja w sposób niezwykły wpisuje się także w moją wizję i w moje odczucie dotyczące narodu, wspólnoty, państwa, służby, życia" - powiedział Duda. "Chociaż mojej rodziny nie dotknęła tragedia, to byłem tej tragedii blisko, gdy w kwietniu 2010 r. zginęli moi przyjaciele" - dodał prezydent.

Duda podziękował organizatorom, za to, że podjęli ideę organizacji akcji wspierania dzieci w kwietniu 2010 roku, że inicjatywa ta się rozszerza. "I stała się akcją, która ma znaczenie nie tylko wspólnotowe, choć to jest jej najważniejszy ludzki element - że jesteśmy razem, że patrzymy nawzajem na siebie, że o sobie nie zapominamy, że jesteśmy solidarni, że państwo jesteście solidarni z tymi, którzy wymagają wsparcia" - powiedział.

Ocenił, że niezwykle istotny jest też propaństwowy element tej akcji. "Propaństwowy, bo pochylenie się nad tymi, którzy służyli polskiemu państwu i w tej służbie czy to polegli, czy zostali poszkodowani, pochylenie się nad ich bliskimi, rodzinami, to wielkie działanie propaństwowe" - zauważył prezydent.

Jak dodał, to budowanie nie tylko wspólnoty w znaczeniu społecznym, ale to także pokazywanie, że służba dla państwa polskiego jest ważna i wartościowa i że ci, którzy tę służbę pełnią i ich rodziny są dostrzegani.

Prezydent powiedział, że wierzy, iż przykład organizatorów inicjatywy będzie przyciągał, zachęcał. "W naszym rozwijającym się kraju jest coraz więcej ludzi, którym dobrze się wiedzie, którzy uzyskali sukces w biznesie a więc ludzi, którzy mają pieniądze, dysponują nimi" - zauważył.

"Jest też coraz więcej skłonności do tego, aby dzielić się tym, co udało się uzyskać, co udało się zdobyć swoją pracą działaniem" - mówił prezydent. Dziękował tym, którzy zdobywszy dobra pamiętają o innych. "Proszę, żebyście byli ambasadorami w środowisku biznesu, tego, że warto, że ta akcja jest piękna, przynosi dobro, jest elementem budowy silnego państwa i budowy wspólnoty. A na samym końcu przynosi także osobistą satysfakcję" - dodał.

Podopieczny fundacji Łukasz Krupski - syn zmarłego w katastrofie smoleńskiej Janusza Krupskiego - w podziękowaniu za zaangażowanie w inicjatywę przekazał parze prezydenckiej wykonaną przez siebie rzeźbę.

"To obowiązek prezydenta Rzeczypospolitej, żeby wspierać takie dzieło; nie mam poczucia, żeby nam z tego tytułu należała się jakakolwiek wdzięczność" - zaznaczył prezydent.

Dzieci otrzymały także upominki przekazane przez Kancelarię Prezydenta i Instytut Pamięci Narodowej

Podczas gali poinformowano, że Fundacja "Dorastaj z Nami" w ciągu siedmiu lat przekazała ponad 2,5 mln zł na rzecz 200 dzieci.

Fundacja została powołana przez przedstawicieli 27 największych firm w Polsce, by pomagać dzieciom, których rodzice zginęli pełniąc służbę publiczną. Fundacja powstała w 2010 r., pod nazwą Fundacji 10 kwietnia, po katastrofie smoleńskiej, z założeniem pomocy dzieciom tych, którzy zginęli w tamtej katastrofie, a także tych, którzy zginęli lub doznali ciężkiego uszczerbku na zdrowiu służąc krajowi. W 2013 r. nazwę zmieniono na "Dorastaj z nami", by pełniej wyrazić działalność fundacji. Fundacja wspiera swoich podopiecznych do ukończenia przez nich 25 roku życia.  


(PAP)/ems

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook