Jedynie prawda jest ciekawa


Papież przybył na krakowskie Błonia!

28.07.2016

Papież Franciszek przybył na krakowskie Błonia, entuzjastycznie witany przez tłumy wiernych. W przejeździe tramwajem towarzyszyła mu niepełnosprawna młodzież. Na Błoniach Franciszek powita młodych ludzi z całego świata przybyłych na Światowe Dni Młodzieży.

Po ceremonii przekazania kluczy do miasta papież Franciszek wsiadł do tramwaju, który zawiózł go na krakowskie Błonia. Przejazd tramwajem to nawiązanie do czasów, kiedy kard. Jorge Bergoglio podróżował po Buenos Aires korzystając z komunikacji miejskiej. To także zwrócenie uwagi na ekologiczną formę transportu; papież w swojej encyklice "Laudato Si" podkreśla, że troska o środowisko naturalne jest ważna.

Biało-żółty tramwaj ozdobiono hasłem ŚDM "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią", w różnych językach. Na przednim wyświetlaczu jest napis "TRAM DEL PAPA".

W tramwaju Franciszkowi towarzyszyło kilkanaście osób niepełnosprawnych, m.in. podopieczni Stowarzyszenia Klika wraz z opiekunami. Poza nimi byli tylko najbliżsi współpracownicy papieża oraz motorniczy i obsługa techniczna.

Papież korzysta z jednego z 36 "krakowiaków", czyli zakupionych w zeszłym roku przez krakowskie MPK najdłuższych w Polsce składów tramwajowych. To pojazdy niskopodłogowe, przystosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

Tramwaj po ŚDM nadal będzie kursował po mieście. Każdy z mieszkańców będzie miał szansę podróżować tym samym pojazdem, którym wcześniej jechał papież.

Wielokolorowy tłum nadal zmierza wszelkimi możliwymi uliczkami na krakowskie błonia, na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Ponieważ pogoda w czwartek w Krakowie jest deszczowa, większość pielgrzymów ma na sobie żółte, niebieskie bądź czerwone peleryny.

W okolicach stadionu Wisły reporter PAP widział chyba najbardziej umuzykalnioną grupę pielgrzymów - byli to przybysze z Ekwadoru. Każda z kilkudziesięciu osób miała ze sobą jakiś instrument muzyczny.

Niektórym przybyłym na Światowe Dni Młodzieży trzeba było udzielić pomocy nim dotarli na błonia. Tak było z jedną z kobiet, której ratownicy miejscy udzielali pomocy w okolicach Parku Jordana.

Sporo osób posila się jabłkami, które można brać w kilku punktach miasta.

Część młodych katolików korzystała jeszcze z okazji do spowiedzi w konfesjonałach polowych w Parku Jordana.

Tramwaj, którym jechał Franciszek zatrzymał się w okolicach przystanku przy Parku Jordana. Tam papież przesiadł się do papamobile, którym objeżdża sektory.

Po dotarciu do ołtarza głównego papież zajął przygotowane dla niego miejsce. Przemówienie powitalne wygłosił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przedstawiciele młodzieży, którzy nawiązali do poprzedniego spotkania w Rio. Młodzi wręczyli papieżowi oraz kardynałom Stanisławowi Ryłce, przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Świeckich, i Stanisławowi Dziwiszowi plecaki pielgrzyma.

W krótkiej tanecznej animacji, w tańcu krakowskim, w który wkomponują się inne tańce świata, symbolicznie przedstawiona została gościnność miasta Krakowa wobec młodzieży z całego świata. Krakowiaka zatańczyło kilkanaście par w strojach krakowskich. Do nich dołączyli tancerze w strojach z różnych krajów, którzy przedstawili narodowe tańce ze świata (motyw afrykański, tango argentyńskie oraz taniec indyjski). Na zakończenie wszystkie pary wykonały krakowiaka, towarzyszył im Lajkonik.

Zgodnie z tradycją papieża powitali w procesji z flagami reprezentanci wszystkich kontynentów i państw uczestniczących w wydarzeniu. Nieśli oni także wizerunki apostołów miłosierdzia ze swoich kontynentów. Rozpoczęli przedstawiciele Afryki (św. Józefina Bakhita), potem poszli mieszkańcy Ameryki Południowej (bł. Irma Dulce), Ameryki Północnej (św. Damian De Veuster z Molokai), Azji (bł. Matka Teresa z Kalkuty) i Australii z Oceanią (św. Maria MacKillop). Procesję zamknęli reprezentanci Europy niosący wizerunek św. Wincentego a Paulo. Młodzi z każdego z kontynentów zaprezentowali wizerunek swojego świętego Franciszkowi.

Czytanie Ewangelii poprzedzi krótka animacja "Młodzi także są zaproszeni do świętości", wspominająca młodych świętych oraz wskazująca uczestnikom ŚDM, że także oni mogą pójść tą drogą. Wśród świętych są zarówno osoby świeckie jak i zakonne, przedstawiciele różnych kontynentów, kultur i grup społecznych.

Po obu stronach baldachimu pojawią się postaci świętych w historycznych kostiumach. Pojawi się także, w formie tweeta, hasło danego świętego, zapraszające młodych do jego naśladowania. Święci ustawią się na schodach, od dołu do góry, w następującej kolejności: św. Agnieszka (291 - 304), św. Jadwiga Królowa (1374 - 1399), św. Dominik Savio (1842 - 1857), św. Kizito (1872 - 1886), św. Teresa od Dzieciątka Jezus (1873 - 1897), bł. Pier Giorgio Frassatti (1901 - 1925), św. Maria Goretti (1890 - 1902), bł. Jose Sanchez del Rio (1913 - 1928), bł. Zbigniew Strzałkowski (1958 - 1991) oraz bł. Michał Tomaszek (1960 - 1991).

Święci ci przekażą z rąk do rąk Ewangeliarz, z którego diakoni odczytają Ewangelię. Ewangelia będzie odczytana w dwóch obrządkach: rzymskokatolickim oraz bizantyjskosłowiańskim. Po odczytaniu księgi zostaną przekazane młodym ubranym w jeansy i koszulki ŚDM. Będzie to znak, że młodzi powinni być kolejnymi ogniwami w sztafecie świętości.

Papież Franciszek wygłosi homilię. Pierwsze spotkanie papieża z uczestnikami ŚDM zakończy Modlitwa Pańska Pater Noster i błogosławieństwo Ojca Świętego, po którym opuści on Błonia.

Kardynał Stanisław Dziwisz przemawiał podczas uroczystości powitania Papieża Franciszka na krakowskich Błoniach.

 

"Od dwóch dni trwa w naszym mieście wielkie święto wiary. Młodzi, pochodzący z całego świata, spotykają się razem, modlą się, dzielą się doświadczeniem wiary i radują się z przynależności do Kościoła, wspólnoty Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana. To wszystko łączy się z inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, św. Janem Pawłem II. W mieście, które za sprawą świętej siostry Faustyny nazywamy duchową stolicą miłosierdzia"

ak/PAP

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook