Jedynie prawda jest ciekawa


Panie opanowały stolicę

09.05.2014

"Wspólnota, równość, odpowiedzialność" - to hasło tegorocznego, VI Kongresu Kobiet, który dziś rano rozpoczął się w Warszawie. Udział w nim zadeklarowało ponad 8,6 tys. osób.

Podczas otwarcia Kongresu wystąpiły m.in. małżonka prezydenta Anna Komorowska oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz; obecny jest także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. W sobotę gościem Kongresu będzie premier Donald Tusk.

Jak zapowiadały wcześniej organizatorki, tegoroczne spotkanie będzie nieco różniło się od poprzednich. "Mamy rok rocznic i my również włączamy się w rocznicowe podsumowania. Będziemy zastanawiać się, co się przez te lata udało, ale także - co zrobić, żeby było lepiej" - mówiła jedna z liderek Kongresu Henryka Bochniarz.

Podczas tegorocznego Kongresu zaplanowano m.in. panele dyskusyjne dotyczące praw kobiet na Ukrainie, a także zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządowych.

Dziś odbędzie się m.in. sesja plenarna poświęcona sytuacji na Ukrainie, znaczeniu Polski w Europie i Europy w Polsce. Udział w niej mają wziąć m.in. b. premier, b. przewodniczący PE Jerzy Buzek oraz europarlamentarzystka Danuta Huebner. Zaplanowano również debatę pod hasłem "Wszystko, co chcesz wiedzieć o gender".

Sobotnie sesje mają być poświęcone m.in. sytuacji kobiet w mijającym ćwierćwieczu, zwiększeniu ich udziału w procesach decyzyjnych i aktywności zawodowej kobiet. W ostatniej sesji, która ma dotyczyć wyborów do Parlamentu Europejskiego, mają wziąć udział kandydatki ubiegające się o mandat europosłanek.

Równość to najważniejsze wyzwanie dla Europy; mamy wolność, wspólnotę europejską, teraz pora walczyć o równość – mówiła podczas otwarcia Kongresu jedna z organizatorek przedsięwzięcia Magdalena Środa. Pierwsza dama Anna Komorowska przypomniała, że „tegoroczny Kongres Kobiet przypada w roku szczególnym: 25-lecia naszej wolności”. „Ta rocznica jest okazją do refleksji również nad tym, co się zmieniło z kobiecego punktu widzenia” – podkreśliła.

Jak przypomniała, w ciągu tych 25 lat po raz pierwszy mieliśmy kobietę - premiera Hannę Suchocką, prezesa Narodowego Banku Polskiego, a już drugą kadencję prezydent Warszawy - Hannę Gronkiewicz-Waltz; także prezydentami innych miast w Polsce są kobiety, jest marszałek Sejmu Ewa Kopacz, od niedawna także prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf; trzeba też wspomnieć, że funkcję komisarza UE pełniła Danuta Huebner - mówiła małżonka prezydenta.

„Kobiety dały się poznać w swojej aktywności z jak najlepszej strony” - oceniła Komorowska i dodała, że grono aktywnych kobiet bardzo się poszerza. Komorowska zapewniła, że prezydent bardzo chciał być z nią na Kongresie, jednak „zatrzymało go spotkanie z kandydatem na prezydenta Ukrainy” (Petro Poroszenką). Pozdrowiła uczestniczki i uczestników Kongresu w imieniu męża.

Gronkiewicz-Waltz zaznaczyła, że „Warszawa też jest kobietą”, nawiązując do hasła z jednego z transparentów uczestniczek: „Wielkopolska jest kobietą”. Prezydent przypomniała, że symbolem miasta jest kobieta - syrena z tarczą i mieczem. Dodała, że 54 proc. mieszkańców Warszawy to kobiety, a miasto podejmuje szereg działań na rzecz mieszkanek.

W Kongresie wzięły także udział kobiety z Ukrainy. Jest grupa Ukrainek mieszkających w Polsce, w sesji na temat europejskiej solidarności wzięły udział deputowane do RN Ukrainy Lilia Hrynewycz oraz Irena Łucenko. „Stereotypy płciowe okazały się bardzo mocne nawet na Majdanie” – mówiła Hrynewycz. Przekonywała, że teraz przed Ukrainkami stoją nowe szanse, które trzeba wykorzystać.

Mówiąc o roli ukraińskich kobiet, podkreśliła, że zawsze były one siłą napędową społeczeństwa, a podczas wydarzeń na Majdanie po raz kolejny potwierdziły swoją rolę w procesie przemian.

„Gdy rozpoczęły się ostre wydarzenia mężczyźni próbowali nas odepchnąć z pierwszej linii, ponieważ, jak mówili, martwią się o nas. Przyczyna jednak jest zupełnie inna – mężczyźni tradycyjni nie postrzegają kobiet jako osób odpowiedzialnych, zdolnych do podjęcia decyzji. I do jednostek bojowych na Majdanie – setek, nie brali kobiet. Dla kobiet zostawili rolę obsługi” – mówiła.

Jak podkreśliła, odpowiedzią na podobne nastawienie było powołanie pierwszej niepodległej setki kobiet, a potem kolejnej, której celem było przekazywanie głosu kobiet na Majdanie społeczeństwu, pokazać ich udział oraz potencjał w tej rewolucji.

Podkreśliła, że na Ukrainie jest jeszcze dużo pracy jeśli chodzi o równość płci i wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn. „Ale mamy w naszym kraju teraz otwarte okno możliwości wykupione krwią. I nie mamy prawa stracić tej szansy. Szansy na reformę, na bycie w domu, w Europie, bo jesteśmy narodem europejskim” – podkreśliła.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 7. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook