Jedynie prawda jest ciekawa


"Otwierajmy się na potrzebujących nie tylko w święta. To ciągle jest potrzebne, pomimo bogacenia się społeczeństwa"

24.12.2017
wigilia24122017
"Otwierajmy się na potrzebujących nie tylko w święta. To ciągle jest potrzebne, pomimo bogacenia się społeczeństwa"

- Do niesienia pomocy potrzebującym, nie tylko materialnej i nie tylko w święta, zachęcał w niedzielę metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, który uczestniczył w Lublinie w Wigilii Miłosierdzia, zorganizowanej przez Caritas dla samotnych i bezdomnych.

Abp Budzik przypomniał, że Jezus urodził się w Betlejem jako ubogi i wiele razy się z ubogimi solidaryzował. "To dla nas znak, że nie tylko w Święta Bożego Narodzenia, ale przez cały rok powinniśmy się otwierać na tych ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy. Nie zawsze to będzie pomoc materialna. To także pomoc duchowa, wyciągnięcie ręki, przebaczenie, prośba o przebaczenie, wysłuchanie cierpliwe drugiego człowieka tak, aby zrozumieć jego sytuację, żeby wnieść w jego życie jakiś promyk nadziei" - powiedział metropolita dziennikarzom.

Podkreślił, że Caritas i wiele innych organizacji bardzo dużo robią, by pomóc potrzebującym przy okazji świąt i w ciągu całego roku. "Jest to ciągle potrzebne, mimo że nasze społeczeństwo się bogaci i wielu ludziom żyje się lepiej. Pan Jezus powiedział: +ubogich zawsze mieć będziecie+. I to się sprawdza w każdym, nawet najbogatszym społeczeństwie" - zaznaczył abp Budzik.

Wigilię Miłosierdzia Caritas zorganizowano dla potrzebujących osób - bezdomnych, samotnych, osób starszych, opuszczonych, niepełnosprawnych i chorych. Zostali na nią zaproszeni podopieczni Caritas, a także innych organizacji pomocowych działających w Lublinie m.in. Bractwa Miłosierdzia im. św. Brata Alberta, Stowarzyszenia Nadzieja. W Wigilii, urządzonej w hali Targów Lublin, wzięło udział około 300 osób.

W organizację tego wydarzenia włączyły się m.in. władze miasta i województwa, sponsorzy oraz ok. 150 wolontariuszy. Jak podkreślił dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej ks. Wiesław Kosicki,  Wigilię udało się zorganizować dzięki zaangażowaniu i ofiarności wielu osób.

"Mamy nadzieję, że ta wigilia będzie znakiem solidarności z tymi wszystkimi, którzy doświadczają  różnych trudności w życiu - samotności, bezdomności, choroby, cierpienia, czy innych sytuacji,  które powodują, że przeżywanie tych świąt staje się szczególnie trudne" - zaznaczył ks. Kosicki.

Podobne Wigilie Caritas organizuje w 18 miastach Polski, m.in. Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Kielcach. Według szacunków może w nich wziąć udział nawet 10 tys. osób. (PAP)

autor: Renata Chrzanowska

Warto poczytać

 1. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 2. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 3. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 4. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

 5. jaki-18092018 18.09.2018

  Hit! Patryk Jaki wystąpił w teledysku raperskim „Stałem pod blokiem”

  Raper HCR, znany z programu „Must be the music”, opublikował swój najnowszy singiel promujący jego najnowszy album. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby utwór nie został poświęcony kandydatowi na prezydenta Warszawy Patrykowi Jakiemu, który sam w nim wystąpił

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook