Jedynie prawda jest ciekawa


Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

22.10.2017
1270kwatera
Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

Uroczystości upamiętniające żołnierzy polskich poległych w obronie Warszawy w 1939 r. oraz ofiary cywilne pochowane w kwaterze wojennej na Służewie rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Katarzyny, której przewodniczył metropolita warszawski, arcybiskup Kazimierz Nycz.

"Chcemy podziękować Panu Bogu za tych wszystkich, którzy w roku 1939 i w roku 1944, a potem także po wojnie, oddawali swoje życie za ojczyznę. Ginęli w wojnie po to, by bronić wartości, by bronić wolności, by bronić niepodległości" - powiedział podczas homilii kardynał Nycz.

"Potrafili swoje życie dawać - a my dzisiaj, prawie siedemdziesiąt lat po tych wydarzeniach, chcemy pamiętać i (...) otworzyć tę kwaterę, żebyśmy nie tylko w najbliższy dzień Wszystkich Świętych poszli i modlili się, ale abyśmy stale dziękowali Panu Bogu za nich, za ich życie" - dodał metropolita warszawski.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej na warszawskim Służewie, gdzie kardynał Nycz poprowadził modlitwę, poświęcił i pobłogosławił nowy pomnik na kwaterze wojennej zaprojektowany przez architekt Magdalenę Trojanowską.

Następnie arcybiskup w towarzystwie naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz zebranych przeszli i modlili się przy innych mogiłach na służewskim cmentarzu - mogile poległych bohaterów z Pułku Baszta, cywilnych ofiar niemieckiej zbrodni w Parku Natolińskim, poległych uczestników Powstania Warszawskiego w 1944 r. oraz przy kwaterze wojennej żołnierzy WP i osób cywilnych poległych w czasie nalotów w 1939 r. 

Przy pomniku warszawskich Żydów, którzy zginęli w 1939 r. podczas bombardowania stolicy naczelny rabin Polski odmówił żydowską modlitwę dla zmarłych. 

"Żyli, mieszkali razem, ponieśli śmierć razem, i niestety podczas wojny cierpieli razem" - powiedział o polskich i żydowskich ofiarach hitlerowskiej okupacji Michael Schudrich.

"Niech to będzie przykład dla nas na przyszłość" - dodał.     

W mszy i późniejszych uroczystościach na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej uczestniczyła delegacja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego z wicewojewodą mazowiecki Arturem Standowiczem na czele.

Parafia pw. św. Katarzyny była uczestnikiem wielu tragicznych w skutkach działań podczas II wojny światowej. Świadectwem tych wydarzeń są kwatery wojenne oraz zbiorowe mogiły, które znajdują się na służewskim cmentarzu. W największej kwaterze wojennej spoczywa 1 717 osób - żołnierzy Wojska Polskiego oraz cywilnych ofiar wrześniowych bombardowań z 1939 r. z terenu całej Warszawy. Na terenie tej kwatery znajduje się również zbiorowa mogiła Żydów - mieszańców Warszawy, cywilnych ofiar bombardowań w 1939 r.

Przez kilkadziesiąt lat ofiary nie miały wspólnej mogiły - spoczywali pod zmienionymi nazwiskami. W efekcie prac Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego odtworzono i upamiętniono ich oryginalne nazwiska. 

W innych mogiłach na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej spoczywają cywilne ofiary niemieckiej zbrodni dokonanej w Parku Natolińskim w 1939 r. oraz Powstańcy Warszawscy z walczącego na Górnym i Dolnym Mokotowie Pułku Baszta.

W 2017 r. renowacją objęto wszystkie wymienione groby. 

Jak podała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka prasowa Wojewody Mazowieckiego Ewa Filipowicz, "była to największa realizacja remontowa grobów i cmentarzy wojennych sfinansowana ze środków Wojewody Mazowieckiego w bieżącym roku", a "całość prac na Służewie zamknęła się w kwocie 730 tys. zł".

(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Jakub Pilarek

fot. PAP/Marcin Obara

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook