Jedynie prawda jest ciekawa


Ostry atak Jarosława Wałęsy. "Paweł Adamowicz jest motywem niszczącym"

06.09.2018
jaroslaw-walesa-11072018
Ostry atak Jarosława Wałęsy. "Paweł Adamowicz jest motywem niszczącym"

Paweł Adamowicz jest takim motywem niszczącym w tej chwili; nie rozumie, że w jedności jest siła - powiedział w czwartek Jarosław Wałęsa, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta. Po raz kolejny zaapelował do Adamowicza o przyłączenie się do Koalicji.

W czasie konferencji prasowej, która miała miejsce w Gdańsku, Wałęsa został poproszony o ocenę faktu, iż o prezydenturę w Gdańsku walczy dwóch kandydatów wywodzących się ze środowiska Platformy Obywatelskiej, na czym może najbardziej skorzystać kandydat prawicy.

"Ubolewam nad tym, że Paweł Adamowicz, łamiące swoje dane słowo, nie chce przyłączyć się do Koalicji Obywatelskiej. Obiecywał to ubiegłym roku, obiecywał to jeszcze w marcu tego, że nie będzie tym czynnikiem rozbijającym, że będzie się starał scalać różne środowiska, tymczasem tak nie jest" - ocenił Wałęsa.

"My w Koalicji Obywatelskiej poszerzamy nasze grono współpracowników, zapraszamy w dalszym ciągu kolejne środowiska do przyłączenia się do naszego projektu. Paweł Adamowicz nie chce tego robić, jest jednak takim motywem niszczącym w tej chwili, nie rozumie, że właśnie w jedności jest siła, że możemy znaleźć porozumienie. Po raz kolejny apeluję: zapraszamy do Koalicji Obywatelskiej. Jeszcze jest miejsce, jeszcze jest możliwość porozumienia" - powiedział Wałęsa.

Wałęsa przypomniał, że kilka miesięcy temu, informując o swoim starcie w wyborach, ogłosił "koniec republiki deweloperów w Gdańsku". "Za tym hasłem kryje się pewna idea. Koniec republiki deweloperów nie oznacza ścigania nieistniejącego układu. To hasło oznacza potrzebę zrównoważonego rozwoju naszego miasta" - powiedział Wałęsa.

Zapowiedział, że - w wypadku wygranej w wyborach, chce powierzyć funkcję wiceprezydenta odpowiedzialnego za rozwój przestrzenny Gdańska Karolowi Spieglaninowi - prezesowi Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Obecny na konferencji Spieglanin przypomniał, że ta organizacja społeczna działa "wspólnie z mieszkańcami na rzecz dobra tego miasta od mniej więcej 10 lat".

Oceniając dotychczasową politykę inwestycyjną miasta Spieglanin powiedział, że "bardzo często konkretne projekty inwestycyjne w żaden sposób nie poprawiają komfortu i jakości życia w konkretnych dzielnicach, na konkretny osiedlach, ulicach". "Chcemy, żeby możliwie wielu mieszkańców miało jak największy wpływ na przestrzeń, która powstaje w mieście, na nowe inwestycje" - powiedział Spieglanin.

Dodał, że dziś "bardzo często sam proces realizacji (nowych inwestycji) związany jest z wyburzaniem zabytkowych kamienic czy betonowaniem terenów zielonych". "Dość już mamy kiczowatych kamienic powstających w śródmieściu, dość już mamy przerośniętych molochów handlowych, które psują wygląd naszych dzielnic i dość już mamy wielkich blokowisk wbitych między zabytkowe kamienice" - powiedział Spieglanin. "Zbyt lekką ręką pozwalamy przy realizacji nowych inwestycji na burzenie wartościowej, zabytkowej tkanki" - dodał.

"Marzymy o tym, aby Gdańsk był projektowany jako tak zwane miasto krótkich odległości, to jest miasto, w którym miejsca pracy, wypoczynku, rekreacji, edukacji są położone możliwie blisko siebie. Miejsca połączone ze sobą gęstą siecią dróg lokalnych, także tych rowerowych oraz szybką i sprawną komunikacją publiczną" - zaznaczył Spieglanin dodając, że w Gdańsku "na każdej dostępnej wolnej przestrzeni, powinny być skwery, parki", a na "niemal każdej ulicy powinny też być gęste szpalery drzew".

PAP/Anna Kisicka


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook