Jedynie prawda jest ciekawa


„Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake konta atakują kampanie Patryka Jakiego

07.08.2018
jaki-akcja-botow-7082018
„Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego?”. Zagraniczne fake konta atakują kampanie Patryka Jakiego

Akcja kandydata na prezydenta Warszawy z ramienia PiS, Patryka Jakiego, pod nazwą #100imyPodBlokiem wzbudziła spore zainteresowanie. I to nie tyle co w Warszawie czy nawet w Polsce co na całym świecie. Kampanię Jakiego postanowili skrytykować ludzie mieszkający m.in. w Ugandzie czy Nepalu, którzy nadspodziewanie dobrze radzili sobie z językiem polskim.

Wybory w Polsce nigdy nie cieszyły się wielkim zainteresowaniem mediów oraz społeczności światowych spoza granic RP (nie licząc członków Polonii). Niezależnie czy mówimy tu o wyborach parlamentarnych,prezydenckich oraz samorządowych. Dlatego też początkowo wielkim zaskoczeniem dla użytkowników Twittera musiała być spora liczba komentarzy pod akcją Jakiego od ludzi pochodzenia poza Polskiego, mieszkających w Azji czy Afryce. Jeśli jednak przyjrzeć się temu uważnie, dojdziemy do podobnych wniosków co użytkownik mediów społecznościowych Michał Pretm, który nagłośnił całą sprawę. 

1. Komentarze zagranicznych komentatorów są negatywne w całości, zwykle opatrzone hashtagiem #JakiWstyd
2. Konta publikują tweety o dokładnie takiej samej treści.
3. Ten sam użytkownik potrafi pisać jeden tweet pod drugim w przeciągu 5-8 sekund.
4. O dziwo wszyscy znają doskonale język polski.

Jak się okazuje są to tzw. boty. Innymi słowy są to fikcyjne konta, które po ich wykupieniu automatycznie generują treści jakich żąda korzystający z nich.

-Fabryka tweetów ruszyła do akcji i spamuje #100imyPodBlokiem Ostatnia deska ratunku dla sztabu Trzaskowskiego. - tak komentuje całą sprawę Michał Pretm, który na swoim koncie Twitterowym zamieszcza kilka przykładów wpisów dokonywanych przez fake konta.

Tutaj przykład zaniepokojonej sytuacją w Warszawie Pakistanki pochodzącej z Karaczi. Okazuje się, że kobieta świetnie umie czytać w polskim języku i doskonale rozumie tweeta członka Nowoczesnej, Łukasza Olejnika. 

Tutaj z kolei niejaka Joanne Brwon. Belgijka o azjatyckich korzeniach. Interesuje się sztuką, kulturą, fotografią oraz sytuacją w Polsce. Do społeczności Twittera kobieta dołączyła 21 maja 2018 roku, ale swoje posty zaczęła umieszczać dopiero 6 sierpnia. Przypadek? 

Co ciekawe użytkowniczka Twittera opublikowała post podobnej treści kilka razy? Jakiś błąd portalu? Tylko od kiedy powoduje on zmianę formułki powitania czytaczy, zostawiając całą resztę nietkniętą? 

BOT
Skoro już jesteśmy przy tematyce żartów. Najwidoczniej muszą być one doskonale znane pewnemu mieszkańcowi Indonezji, który posługuje się dość popularną formułką z polskiego internetu. Być może nauczył się od czasu transferu indonezyjskiego młodego gwiazdora Egy'ego Mualany do Lechii Gdańsk? 

Przy okazji polskiej piłki nożnej, zagranicą mamy bardzo wielu ekspertów od Odry Opole. 

Zagraniczni komentatorzy są na tyle biegli we władaniu polskim językiem, że tweety krytykujące Jakiego potrafią publikować nawet co 6-7 sekund. 

To tylko kilka przykładów z licznych, jakie wczoraj pojawiały się pod #JakiWstyd. Sprawą zainteresowało się również konto Polityka w Sieci. 

JD/ za Twitter/ TVP Info

Warto poczytać

 1. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 2. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 3. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 4. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 5. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 6. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 7. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

 8. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook