Jedynie prawda jest ciekawa


Osoby z autyzmem wściekłe na Lisa. Co takiego napisał?

30.05.2018
LisautyzmYT
Osoby z autyzmem wściekłe na Lisa. Co takiego napisał?

Tomasz Lis po raz kolejny postanowił "błysnąć" intelektem, tym razem obrażając osoby dotknięte zaburzeniem rozwoju. Pomimo fali krytyki nie zamierza przeprosić za swoje słowa.

- Zybertowicz doskonale nadaje się na doradcę Dudy. Autyzm, ślepota, bezczelność, arogancja - napisał we wtorek Lis na Twitterze.  Jego słowa wywołały reakcję Fundacji Synapsis, zajmującej się niesieniem pomocy dzieciom i dorosłym dotkniętym autyzmem.

- Protestujemy przeciwko posługiwaniu się stereotypami w mówieniu o osobach z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD) - czytamy na profilu Fundacji. Autor wpisu przekonuje, że dla osób z tą chorobą takie sformułowania są krzywdzące. 

- Osoby z ASD, podobnie jak osoby neurotypowe są różne. Niektóre miłe, inne nie. Ale używanie autyzmu jako epitetu jest niedopuszczalne! - czytamy we wpisie Fundacji Synapsis.

Do wpisu "dziennikarza" odniosła się również Barbara Nowacka. - Autyzm jest chorobą. Używanie słowa „autyzm” jako obelgi (a w tym kontekście tak to wyglada, jest krzywdzące osoby chore. Dyskryminujące. Złe - napisała. To jednak nie wywołało refleksji u Lisa, który stwierdził, że nawet poprawność polityczna powinna mieć granice absurdu. - Proszę jeszcze do słów zakazanych dodać ślepotę. Jak napisze ze ktoś jest głuchy na postulaty, to bedzie cios w głuchoniemych? Groteska - tłumaczył Lis. 

- Jestem matką dziecka z autyzmem, nie powinien Pan używać określeń zaburzeń rozwojowych w stosunku do ludzi ,którzy nie są zaburzeni rozwojowo, mnie jako matkę dziecka z autyzmem takie określenie, które Pan użył w stosunku do innych dotyka i nie zgadzam się na to - napisała Lisowi jedna z internautek. 
kh
Fot: YouTube/twitter

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 6. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

 7. Schetynawiki 24.09.2018

  Schetyna chwali się donoszeniem na Polskę zagranicą. Internauci bezlitośni dla lidera PO „Jesteście Targowicą”

  Ostatnimi czasy w obozie opozycji totalnej panuje „moda” na skarżenie się zagranicznym politykom na temat Polski

 8. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook