Jedynie prawda jest ciekawa


„Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

17.07.2018
orlik170702018
„Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska. Nowoczesne boiska wybudowane w każdej gminie w Polsce miały propagować zdrowy styl życia i odciągać dzieci od komputera. Według kontroli, o której pisze „Gazeta Wyborcza”, sześć lat po ich wybudowaniu jedna trzecia boisk nie nadaje się do użytku.

Opisując jeden z kluczowych projektów rządu PO-PSL „Wyborcza” przypomina, że "w latach 2008-12 wybudowano 2604 nowoczesne kompleksy boisk piłkarskich w 1664 gminach", na co wydano "z budżetu państwa blisko 970 mln zł".

Ten plan miał poprawić politykę zdrowotną państwa, stworzyć warunki do uprawiania sportu i odciągnąć dzieci od komputerów. To według „Wyborczej” się udało, bo młodzież dość chętnie korzysta ze sztucznych boisk.

Inaczej wygląda sprawa jakości samych boisk. Gazeta opisuje wynik audytu przeprowadzonego przez warszawskie firmy, które zbadały 100 "orlików" na terenie całej Polski. Sprawdzano m. in. długość trawy syntetycznej, ilość granulatu, z którego zbudowana jest nawierzchnia i liczbę ubytków na boisku.

Wyniki były druzgocące. Trawa okazała się przetarta, łączenia między rolkami były rozklejone, a wykładzina murawy często wystawała na powierzchnie. W wielu przypadkach miało też brakować nawierzchni przed bramkami i w innych miejscach boiska.

- To wszystko może powodować kontuzje podczas biegu, np. skręcenia kostek czy w najgorszym wypadku kontuzje kolana -  mówił cytowany przez "Wyborczą" Konrad Adamczyk, koordynator warszawskiej "EsKadry" i szef zespołu oceniającego stan "orlików". Koszty ewentualnych remontów są ogromne, a zainteresowanych naprawami ciężko znaleźć. O dofinansowanie renowacji boisk mogą występować samorządy, ale w tym roku zrobiły to jedynie dwie gminy. 

Opisywane przez „Wyborczą” problemy to tylko część kłopotów „orlikami”.

W 2015 roku reportaż przeprowadzony przez twórców duńskiego programu telewizyjnego "Zembla" opisywał, że niektóre z gumowych granulatów używane do budowy boisk ze sztuczną nawierzchnią powstają z rur stosowanych w przemyśle petrochemicznym i są substancjami rakotwórczymi (chodzi o charakterystyczne czarne granulki, które znają wszyscy bywalcy „orlików”).

Po tych informacjach większość państw w Europie Zachodniej zdecydowała się na wymianę szkodliwej murawy. Część usuniętych elementów „orlików” miało później trafić do państw z Europy Wschodniej i Środkowej.  

ac za gw


Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook