Jedynie prawda jest ciekawa


Opozycja krytycznie o wypowiedzi Kaczyńskiego

10.02.2017

"Prezes PiS Jarosław Kaczyński okazał się pierwszym banksterem Rzeczypospolitej; jego partia jest w stanie obiecać wszystko, by zdobyć władzę" - ocenił lider Nowoczesnej Ryszard Petru odnosząc się do wypowiedzi lidera PiS ws. frankowiczów.

Prezesa PiS w piątkowym wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział, że frankowicze powinni wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć walczyć w sądach. Jak mówił, „rząd nie może podejmować działań, które doprowadzą do zachwiania systemu bankowego”."Jarosław Kaczyński okazał się pierwszym banksterem Rzeczypospolitej, bo po jego wypowiedzi wystrzeliły akcje banków" - podkreślił Petru. 

Przypomniał, że w kampanii wyborczej zarówno obecny prezydent Andrzej Duda, jak i premier Beata Szydło okłamali Polaków mówiąc, że przewalutowanie kredytów frankowych jest możliwe."Potem mówili, że są na to pieniądze, a dzisiaj Kaczyński rakiem się z tego wycofuje" - zauważył."Ta propozycja nigdy nie była realna. Albo kłamali wiedząc o tym, albo zupełnie nie mieli wiedzy" - stwierdził szef Nowoczesnej.

W jego ocenie sprawa kredytów walutowych, to „wielkie oszustwo”, które pokazuje, że „PiS może wszystko obiecać w kampanii wyborczej, a potem tego nie zrealizować”."Co to za tekst, by frankowicze sami dochodzili swoich praw. To dlaczego naobiecywali tym ludziom, stworzyli iluzję, że im pomogą, a teraz ich wyrzucają na bruk. To jest bezczelność, cynizm. To pokazuje, że oni obiecają wszystko, aby zdobyć władzę" - mówił Petru.

"PiS obiecało „frankowiczom” złote góry; wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego pokazuje, że politycy tej partii oszukali wyborców" - oświadczyli w czwartek posłowie PO podczas briefingu w Sejmie.Rzecznik PO Jan Grabiec skrytykował prezesa PiS za to, że „odesłał 'frankowiczów' do sądów, żeby na tej drodze walczyli o swoje prawa”.

"Ta kuriozalna wypowiedź była poprzedzona dwuletnią kampanią polityków PiS, którzy obiecywali ‘frankowiczom’ dosłownie złote góry. Obiecywali, że kiedy PiS dojdzie do władzy zlikwiduje wszystkie problemy osób, które zaciągnęły kredyty we frankach. Te obietnice były daleko posunięte, a dzisiaj prezes Kaczyński odsyła ‘frankowiczów’ do ‘zgniłych’ sądów" - powiedział.

Jak zaznaczył, słowa prezesa PiS są „bulwersujące”. "Dzięki tego rodzaju obietnicom (dot. pomocy osobom, które zaciągnęły kredyty we frankach - PAP) PiS wygrał wybory, a dziś odwraca się plecami do tych, którym te obietnice składał" - podkreślił Grabiec."Dzisiaj prezes Kaczyński przegrał z imposybilizmem, który miał się skończyć, gdy PiS dojdzie do władzy. Powiedział ‘frankowiczom’ wyraźnie: oszukaliśmy was, od początku wiedzieliśmy że nie możemy wam pomóc, że przewalutowanie kredytów frankowych po kursie z dnia zaciągnięcia jest niemożliwe" - powiedziała posłanka PO Izabela Leszczyna.

"To kolejny raz, gdy PiS mówi: nie damy rady.(…)PiS oszukał wyborców nie pierwszy i nie ostatni raz" - dodała."W kampanii wyborczej PiS obiecywał „frankowiczom” gruszki na wierzbie, ale dzisiaj nie ma wyborów, więc nie są ci ludzie im do niczego potrzebni" - powiedział w piątek rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.

Na briefingu prasowym w Sejmie rzecznik ludowców podkreślał, że pomoc dla „frankowiczów” była częścią programu wyborczego PiS."PiS wykorzystało grupę osób, która niestety została (…) po części wprowadzona w błąd przez banki i to nikt inny, tylko PiS spowodowało, że ci ludzie zagłosowali najpierw na pana prezydenta (Andrzeja) Dudę, a potem być może na PiS" - mówił.

"Obiecywali im gruszki na wierzbie, dzisiaj pokazują swoją prawdziwą twarz" - dodał Stefaniak. "Dzisiaj nie ma wyborów, więc nie są ci ludzie im do niczego potrzebni. Natomiast my jesteśmy zdania, że w dalszym ciągu powinno się rozpocząć rozmowy i pracę nad problemem ‘frankowiczów’. Nie tylko zresztą ‘frankowiczów’, tylko wszystkich ludzi, którzy brali kredyty w walutach obcych" - zaznaczył rzecznik ludowców.

Przypomniał też wypowiedź Beaty Szydło z sierpnia 2015 r. o tym, iż określenie „nie da się” powinno „zniknąć ze słownika polityków”. "Jak to się ma do dzisiejszych słów prezesa Kaczyńskiego, który powiedział, że ‘frankowicze’ powinni wziąć sprawy w swoje ręce, bo rząd nie jest w stanie nic z tym zrobić?" - pytał Stefaniak."Czyli jednak nie da się, panie prezesie" - dodał.Z kolei Mieczysław Kasprzak (PSL) zwrócił na piątkowym briefingu uwagę na wyhamowującą - jego zdaniem - dynamikę spadku bezrobocia, „a w ostatnich miesiącach nawet wzrost bezrobocia”. 

Zaznaczył, że największy spadek i zejście bezrobocia na poziom jednocyfrowy nastąpiły w czasie, kiedy ministrem pracy i polityki społecznej był prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz na skutek programów aktywizacji, które zostały wtedy wprowadzone. Przekonywał również, że do spadku bezrobocia doszło „dzięki przedsiębiorcom, bo to oni postawili na zatrudnienie nowych ludzi”.

Lider PiS Jarosław Kaczyński wycofuje się z rozwiązania problemu frankowiczów w obawie przed elitami finansowymi - uważają posłowie klubu Kukiz'15. Zaapelowali o jak najszybsze przyjęcie ich projektu, który ma przyspieszyć i uprościć postępowania w sądach ws. kredytów we frankach.

Andrzej Maciejewski podkreślił, że skoro prezes Kaczyński wysyła frankowiczów do sądów, klub Kukiz'15 mówi: "sprawdzam". Według posła Sejm powinien jak najszybciej zająć się projektem noweli Kodeksu cywilnego autorstwa Kukiz'15, który ma uprościć procedurę w sądach. "Niech ludzie w sądach szukają sprawiedliwości, ale nie latami, tylko poprzez jasny zapis w Kodeksie cywilnym, że kredyty indeksowane i denominowane są niezgodne z prawem. Na tej podstawie polskie sądy nie będą miały cienia wątpliwości, że prawo zostało złamane i obywatelom należy się tutaj sprawiedliwość" - podkreślił Maciejewski. "Nasze rozwiązanie przywróci prawo i sprawiedliwość. Coś, czego nie chcą zrobić politycy, a mają zrobić sądy" - dodał poseł. "

Przykro, że polski polityk, lider największej polskiej partii rządzącej boi się elit finansowych. Tej wątpliwości nie miał jego sojusznik polityczny i idol, pan Viktor Orban. Ale cóż, najwyraźniej pan Kaczyński się boi" - dodał Maciejewski. "Parlament chowa głowę w piach, bo tym jest wycofanie się z rozwiązania problemów frankowiczów w parlamencie" - uważa poseł Kukiz'15 Paweł Grabowski. "Zatem my staramy się wyciągnąć tę głowę z piachu. Proponujemy konkretne rozwiązanie dając instrument sądom do szybkiego rozwiązania problemu dziesiątek tysięcy Polaków, którzy chcą spłacać swoje kredyty, ale którzy po prostu zostali oszukani" - zaznaczył. 

Projekt zmian w Kodeksie cywilnym autorstwa klubu Kukiz'15 dotyczy przyspieszenia rozstrzygania sporów sądowych między konsumentami, a instytucjami finansowymi poprzez rozszerzenie otwartego katalogu niedozwolonych postanowień umownych o klauzule "określające w walucie obcej kredyt lub pożyczkę, które zostały wypłacone w walucie polskiej" i "indeksujące lub waloryzujące kursem waluty obcej kredyt lub pożyczkę określoną i wypłaconą w walucie polskiej". W ocenie posła Maciejewskiego słowa Kaczyńskiego oznaczają, że prawdopodobnie uchylony zostanie projekt jego klubu, którym obecnie zajmuje się podkomisja nadzwyczajna finansów publicznych. 

Projekt Kukiz'15 przewiduje, że kredyty w złotych i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych. Podkomisja ta rozpatruje także prezydencki projekt tzw. ustawy spreadowej mający poprawić sytuację frankowiczów. W podkomisji znajduje się również projekt autorstwa posłów PO w tej sprawie. 

kk/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. fregata-19082018 19.08.2018

  Zakup australijskich fregat jest opłacalny dla Polski?

  Ministerstwo Obrony Narodowej będzie analizowało, czy zakup australijskich fregat jest korzystny - mówił w niedzielę szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak podkreślił, w sprawie fregat "nigdy nie padały deklaracje", że sprawa zakupu jest przesądzona

 2. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 3. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 4. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 5. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 6. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 7. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 8. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook