Jedynie prawda jest ciekawa


Ohydna prowokacja w czasie obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej

01.09.2017

W czasie obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej doszło do kolejnej nieprzyjemnej prowokacji w Gdańsku. Niestety, tym razem do rozkręcenia absurdalnej afery włączono ZHP. Jeden z harcerzy chciał odczytać „apel poległych”. Został jednak, zgodnie z przepisami, powstrzymany przez przedstawicieli MON. Chwilę później film prezentujący to zdarzenie znalazł się na profilu prezydenta Pawła Adamowicza, a politycy opozycji i nieprzychylne rządowi media zaczęły pisać o „hańbie na Westerplatte”.

Kwestie Ceremoniału Wojskowego ściśle regulują przepisy, a do sytuacji na Westerplatte odnosi się m. in. decyzja wydana przez MON w 2014 roku, która mówi wprost:

- Jeżeli w uroczystości bierze udział wojskowa asysta honorowa tekst apelu powinien być odczytywany przez oficera z jednostki wojskowej wystawiającej asystę. Podczas uroczystości organizowanych przez komendantów szkół podoficerskich tekst apelu może być odczytany przez podoficera (p. ceremoniał wojskowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, strona 147., załącznik do decyzji Nr 392 /MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 września 2014 r. (poz. 317).

Jedyną osobą, która mogła w czasie obchodów rocznicowych na Westerplatte przeczytać apel poległych był oficer Wojska Polskiego z jednostki, która wystawiała asystę honorową. I tak też się stało.

Aferę rozkręcił prezydent Gdańska, który zarzucił MON złamanie ustaleń dotyczących przebiegu uroczystości. Paweł Adamowicz umieścił na swoim profilu społecznościowym film, na którym widać harcerza powstrzymanego przed odczytaniem apelu poległych przez pracowników MON. Na filmie widać, jak jedna z urzędniczek ministerstwa podeszła do harcmistrza i powiedziała: - Proszę stać.

Nagrana scena wywołała oburzenie wśród przedstawicieli Platformy Obywatelskiej. Bardzo szybko do krytyki włączyły się również media nieprzychylne rządowi.

Po zdarzeniu zareagowali także przedstawiciele ZHP, którzy na swojej stronie umieścili oświadczenie, w którym odwołują się do długiej tradycji przemówień harcerzy w tym miejscu: - Związek Harcerstwa Polskiego bierze udział w organizacji obchodów rocznicowych na Westerplatte od ich oficjalnego początku w 1999 roku - przypomnieli harcerze. 

ZHP poprosił też prezydenta Andrzeja Dudę o wyjaśnienie incydentu: - Podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte organizatorzy zaplanowali, że apel poległych odczyta instruktor harcerski. Ostatecznie nie doszło do tego. Sytuacja, która miała miejsce dzisiaj rano na Westerplatte była niecodzienna i dla nas niezrozumiała. ZHP zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który jest honorowym protektorem harcerstwa o pomoc w jej wyjaśnieniu. Na Westerplatte obecnych było ponad 350 harcerzy.

Rozmawialiśmy z hm. Martyną Kowacką, rzeczniczką ZHP i pytaliśmy, czy ktokolwiek z ZHP kontaktował się w tej sprawie z MON: - Z naszej strony takiego kontaktu nie było. Rozmawialiśmy tylko z przedstawicielami miasta - odpowiedziała rzecznik ZHP.

Poprosiliśmy rzecznik prasową MON, ppłk Annę Pęzioł-Wójtowicz o skomentowanie tej sprawy: - Jesteśmy Wojskiem Polskim. Dlatego obowiązują nas przepisy wynikające z Ceremoniału Wojskowego, a ten jest w tym wypadku precyzyjny. Jeśli jednak kiedykolwiek w przyszłości harcerze będą chcieli włączyć się w organizowane przez nas uroczystości, to jesteśmy otwarci na współpracę z nimi - powiedziała pani rzecznik w rozmowie ze Stefczyk.info. 

Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook