Jedynie prawda jest ciekawa


Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

22.09.2017

Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

Rejestr wydatków gdańskiego ratusza publikowany jest w sieci od stycznia 2015 roku. Warto za takie działania i transparentność pochwalić włodarzy miasta nad Motławą, bo niewielu samorządowców równie szczerze gra w otwarte karty i publikuje wszystkie swoje umowy w Internecie. 

W styczniu 2016 roku w Gdańsku Komitet Obrony Demokracji zorganizował manifestację w obronie „wolnych mediów”. Według dziennikarzy Gazety Wyborczej wzięło w niej udział około 6 tysięcy osób. Media są istotną częścią społeczeństwa demokratycznego i zapewniają nam wolność słowa – mówili cytowani przez Gazetę manifestanci. Między innymi dla nich sprawdziliśmy do kogo płyną pieniądze i o jakich kwotach mówimy?

Największym medialnym beneficjentem umów z Gdańskiem jest Agora. Do końca sierpnia 2017 roku zostawiono w niej ponad 235 tysięcy złotych. Na co? Począwszy od kondolencji, poprzez zakup reklam, aż po wycenione na ponad 99 tysięcy złotych „Działania redakcyjne Gdańsk: Tu rośnie nowe centrum Europy i Akademia NCE”. Warto wspomnieć, iż w ubiegłym roku Gdańsk był dla wydawcy Gazety Wyborczej równie hojny, zostawiając w Agorze w sumie ponad 489 tysięcy złotych.

Drugim w kolejności medialnym krezusem dzięki gdańskiemu ratuszowi staje się portal Trojmiasto.pl. Do sierpnia br. na umowach z włodarzami Gdańska zarobiono tu ponad 133 tysiące złotych. To znacznie więcej niż w ubiegłym roku, bo w całym 2016 roku w Trojmiasto.pl gdański ratusz zostawił niewiele ponad 94 tysiące złotych. W bieżącym roku najdroższe okazały się dwie umowy. Ponad czterdzieści trzy tysiące złotych kosztowało „Przygotowanie i zorganizowanie konkursu fotograficznego, wraz z promocją banerową i artykułami  redakcyjnymi promującymi atrakcje Wyspy Sobieszewskiej”. Na blisko dwadzieścia tysięcy złotych wyceniono kampanię reklamowa związaną z nominacją Gdańska do konkursu „European Best Destination 2017”. 

Skromnie przy tych kwotach wypada grupa Polska Press, wydawca m. in. Dziennika Bałtyckiego i portalu naszemiasto.pl. Lider na rynku mediów lokalnych, wchodzący w skład niemieckiego koncernu Verlagsgruppe Passau, zarobił w br. w Gdańsku blisko trzydzieści jeden tysięcy złotych za „współorganizację II etapu plebiscytu Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych”.

Ponad 32 tysiące złotych kosztowały umowy z Eurozet-em, 9 tysięcy złotych z grupą RMF. W obu tych podmiotach płacono głównie za emisję spotów radiowych i reklam.

Artur Ceyrowski

fot. AC

Warto poczytać

 1. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 2. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 3. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 4. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 5. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook