Jedynie prawda jest ciekawa


Odzyskano drogą działkę w stolicy

28.11.2016

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że umowa, dzięki której spółka Projekt Saska przejęła niezwykle cenne tereny w Warszawie, jest nieważna. Wyrok jest przełomowy, to sukces prokuratury, której udało się podważyć umowę sprzed 16 lat- pisze "Rzeczpospolita".


 Chodzi o 32 ha ogródków działkowych w dzielnicy Praga-Południe, położone niedaleko Stadionu Narodowego i świetnie skomunikowane z centrum miasta. To teren wart co najmniej 142 mln zł, prawie tyle co słynna działka Chmielna 70 sprzed Pałacu Kultury i Nauki, od której zaczęła się afera reprywatyzacyjna. "Rzeczpospolita" podkreśla, że ta sprawa jest podobna. Grunt oddano spółce, która z przedwojennymi właścicielami nie miała nic wspólnego. Poza tym rząd zapłacił już w przeszłości odszkodowanie za zabranie tych terenów. -Gdyby nie prokuratura, beneficjentem byłaby prywatna spółka, która kupiła roszczenia od osób niemających żadnego tytułu prawnego do tego terenu- mówi nam Andrzej Szeliga, prokurator regionalny w Warszawie.

"Rzeczpospolita" dotarła do pozwu prokuratury, z którego wiadomo, iż założona w latach 20. XX w. spółka Nowe Dzielnice należała w całości do pewnej belgijskiej firmy i przed wojną miała na osiedlu Kamionek ok. 100 ha ziemi. Chciała tu zbudować drugą Saską Kępę, lecz po wojnie dekretem Bieruta grunty przejęło jednak państwo a spółka zaprzestała działalności. Pół wieku później w zaskakujący sposób Nowe Dzielnice wskrzeszono. 

-W czerwcu 1998 r. niejaka Wanda M. (już nie żyje) mająca 474 akcje przedwojennych Nowych Dzielnic wystąpiła do sądu o ustanowienie kuratora spółki w celu zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy i wyboru władz. Wkrótce powołano zarząd, spółkę reaktywowano i wpisano do rejestru przedsiębiorców. Jako następca prawny dawnego właściciela wystąpiła o zwrot ziemi- pisze "Rzeczypospolita".

W 2000 r. wskrzeszone Nowe Dzielnice sprzedały za zaledwie 1 mln zł prawa i roszczenia do gruntu spółce Projekt S (obecnie Projekt Saska), w której udziały miała firma Echo Investment. Powstał nawet projekt architektoniczny Nowa Saska Kępa. Przez lata umowy nikt nie podważył, stołeczny ratusz nie podjął o to starań. -W 2003 r. oddał wręcz spółce Projekt S 32 ha figurujące w księgach hipotecznych jako „Dobra Kamionek część lit. C Izabelin". To najlepszy kawałek z dużego terenu należącego przed wojną do Nowych Dzielnic. Decyzję w tej sprawie podjął Marek Kolarski, wtedy dyrektor Biura Nieruchomości ratusza, nie informując o zwrocie gruntu ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Kaczyński zwolnił dyrektora z pracy i cofnął decyzję, ale sąd uznał, że procedura na to nie pozwala- czytamy w "Rzeczpospolitej".

Batalię o to, by grunt nie trafił w niepowołane ręce, podjęła po latach prokuratura.** W 2011 r. wszczęła śledztwo, wykorzystała też drogę cywilną i administracyjną. Wywalczyła m.in. uchylenie decyzji ratusza o przyznaniu w 2003 r. Projektowi S prawa użytkowania wieczystego gruntu. -W maju 2015 r. prokurator okręgowy Warszawa-Praga wniósł cywilny pozew o unieważnienie umowy między Nowymi Dzielnicami a Projektem S. Śledczy byli już wówczas przekonani, że spółkę reaktywowały osoby niebędące następcami prawnymi przedwojennej firmy i że doszło przy tym do nadużyć- przypomina "Rzeczpopolita".

Prokuratorzy odkryli, że akcje wykorzystane do reaktywacji spółki miały tylko wartość „historyczno-kolekcjonerską". Straciły moc prawną, bo nie zostały prawidłowo zarejestrowane. Prokuratura oprócz podważenia umowy doprowadziła do prawomocnego wykreślenia reaktywowanych Nowych Dzielnic z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), co wygasza wszelkie roszczenia majątkowe spółki. W śledztwie dotąd nikt nie ma zarzutów. Prokuratura czeka na pomoc prawną z zagranicy.

fot.[You Tube]


pc/rp.pl

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook