Jedynie prawda jest ciekawa


Odszedł profesor Adam Jedliński. Wybitny profesor prawa, wykładowca i działacz społeczny

21.11.2017
profjedlinski11212017
Odszedł profesor Adam Jedliński. Wybitny profesor prawa, wykładowca i działacz społeczny

Zmarł nagle prof. dr hab. Adam Jedliński. Odszedł profesor prawa, działacz społeczny oraz wykładowca akademicki, który wykształcił wiele pokoleń polskich prawników.

Profesor doktor habilitowany Adam Jedliński ukończył studia na Uniwersytecie Gdańskim i na długie lata związał się z Wydziałem Prawa i Administracji UG, gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z przyszłym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lechem Kaczyńskim.

Dorobek naukowy prof. Adama Jedlińskiego obejmuje liczne monografie, komentarze i głosy z zakresu prawa cywilnego i spółdzielczego, z których korzystają do dziś zarówno studenci prawa i administracji jak również, w swej codziennej pracy, prawnicy.

Adam Jedliński był założycielem kancelarii Jedlińscy i Wspólnicy, przewodniczącym rady nadzorczej Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, ekspertem z którego doświadczenia korzystali parlamentarzyści Sejmu RP. Profesor Adam Jedliński był członkiem zespołu legislacyjnego przy Prezydencie Aleksandrze Kwaśniewskim oraz Lechu Kaczyńskim, przygotowującym projekt ustawy Prawo Spółdzielcze. Uczestniczył w pracach nad projektem ustawy o upadłości konsumenckiej, której istotą było wyrwanie Polaków z pętli zadłużenia.

Kierował się zawsze poczuciem obowiązku, nakazem służby. Brał na siebie ogrom zadań, nieustannie chciał budować, działać, inspirować. Mimo poważnej choroby, do końca pozostał silny, dzielny i zdeterminowany, dzielnie znosił niesprawiedliwe ataki na dzieła, które stworzył i idee, które krzewił. Ostatnia próba okazała się być jednak ponad jego siły. Serce profesora Adama Jedlińskiego nie wytrzymało…

Za swój wkład w rozwój prawa w Polsce, prof. Adam Jedliński został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Zasługi. Światowy Związek Żołnierzy AK rekomendował profesora do odznaczeń ProPatria i ProMemoria. 

Warto poczytać

 1. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 2. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 3. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 4. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 5. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 6. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 7. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 8. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook