Jedynie prawda jest ciekawa


Odszedł kolejny Żołnierz Niezłomy. Nie żyje Kowboj

13.09.2018
1270bohaterkowboj
Odszedł kolejny Żołnierz Niezłomy. Nie żyje Kowboj

Smutna informacja dotarła do nas z Lublina. Jak poinformowało Stowarzyszenie Głos Bohatera w wieku 92 lat odszedł jeden z ostatnich żyjących „Zaporczyków” płk. Zbigniew Matysiak ps. "Kowboj", "Dym", „27”.

Swoim życiem Matysiak wielokrotnie pokazywał, czym jest esencja polskości. Urodził się w 1926 roku i już jako młody chłopiec czynnie zaangażował się w działalność konspiracyjną wymierzoną przeciwko Niemcom. Miał zaledwie 13 lat kiedy chwycił za broń. Od 1944 roku walczył w szeregach Armii Krajowej. Rok później służył pod komendą legendarnego Hieronima Dekutowskiego „Zapory”. Po zakończeniu II wojny światowej, podobnie jak jego dowódca, nie złożył broni. Wiedział, że walka o wolność jeszcze się nie zakończyła, a Polska trafiła pod drugą okupację.

W 1946 roku został aresztowany przez komunistów. Siedział m.in. w osławionym więzieniu na Zamku Lubelskim. Mimo ciężkich tortur nie wydał żadnego ze swoich kolegów. Zwolniony na mocy amnestii w 1947 roku.

Przez całe życie związany z Lubelszczyzną. „Kowboj” był wyznawcą zasady, że ciężka praca, samodyscyplina i sport uszlachetniają. Podczas wojny należał do sekcji bokserskiej kierowanej przez Stanisława Zalewskiego. Po wojnie zajmował się kolarstwem i rajdami motocyklowymi. W obu tych dziedzinach odnosił spore sukcesy – był m.in. rajdowym mistrzem Polski. Ostatni raz wsiadł na motor 5 lat temu, licząc sobie 87 lat! Od sierpnia przebywał w szpitalu ze względu na zły stan zdrowia. Był człowiekiem obdarzonym wspaniałym poczuciem humoru i wielkim darem snucia opowieści. Do historii przeszła anegdota „o najlepszej broni i dlaczego jest nią granat”.

Jak napisali na swoim profilu członkowie Stowarzyszenia Głos Bohatera:

„Był dla nas więcej niż żołnierzem, nazywał swoimi przyjaciółmi. To największy zaszczyt.

Panie Pułkowniku, dziękujemy za piękne świadectwo życia, żołnierskiej powinności i patriotyzmu.” I to chyba najpiękniejsze epitafium.


Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 7. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 8. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook