Jedynie prawda jest ciekawa


Wyborcza przeciwna dezubekizacji. Walczą o swoich ostatnich wiernych czytelników?

02.08.2017

"Ustawa dezubekizacyjna. Samobójstwa i zawały emerytowanych funkcjonariuszy po decyzji o obniżce emerytur" – to tytuł artykułu Wojciecha Czuchnowskiego i Leszka Kostrzewskiego opublikowanym na portalu Wyborcza.pl. W tekście dziennikarze opisują przypadki samobójstw i chorób wśród funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL objętych ustawą zmniejszająca im świadczenia emerytalne. To już kolejny akt wspólnej walki z dezubekizacją, jakiej podejmuje się Wyborcza wspólnie ze środowiskiem byłych funkcjonariuszy bezpieki.

29 lipca na łamach Wyborczej pojawił się tekst Leszka Kostrzewskiego, w którym autor alarmuje: –  Od 1 października tysiące emerytowanych funkcjonariuszy służb specjalnych i policji będzie miało obniżone emerytury na mocy tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Wystarczy, że choć przez chwilę pracowali w organach bezpieczeństwa PRL – czytamy w tekście. Zatrwożony losem ubeków i esbeków autor tekstu przypomina, że funkcjonariusze, którzy stracą na wejściu w życie ustawy dezubekizacyjnej, nie zamierzają się poddawać i masowo ślą skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich o naruszeniu ich praw. –  Rzecznik Praw Obywatelskich już podjął decyzję, że będzie bronił poszkodowanych obywateli przed sądem  informuje czytelników redaktor Kostrzewski.

Kilka dni później na łamach portalu Wyborcza.pl pojawił się kolejny artykuł dotyczący tej samej sprawy. Tym razem zaprezentowano czytelnikom tekst śledczy, w którym do redaktora L. Kostrzewskiego dołączył W. Czuchnowski:  Trzy samobójstwa i pięć śmiertelnych zawałów – to pierwsze efekty przyjętej przez PiS ustawy obcinającej emerytury i renty funkcjonariuszom, którzy choć jeden dzień przepracowali w organach bezpieczeństwa PRL – zaczynają autorzy. Następnie przechodzą do opisywania cierpień byłych esbeków i ubeków, którzy nagle zmuszeni zostali do życia w takich realiach, w jakich żyją inni emeryci w Polsce.

Przypomnijmy, tzw. ustawa dezubekizacyjna obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP). od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS (w 2015 r. emerytura wynosiła ok. 2 tys. zł brutto, renta - ok. 1,5 tys. zł, renta rodzinna - ok. 1,7 tys. zł).

Rodziny byłych pracowników SB będą dostawać nie więcej niż 1800-1850 zł brutto. Funkcjonariusze nadal będą mogli pobierać dodatek pielęgnacyjny przysługujący po ukończeniu 75 lat. Ich świadczenie będzie podlegać waloryzacji. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy ma sprawdzać IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

txt. AC / fot. IPN Gdańsk

Warto poczytać

 1. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 2. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 3. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 4. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 5. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 6. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 7. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 8. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook