Jedynie prawda jest ciekawa


Oddano hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego

28.12.2017
1270powwiel
Oddano hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza i pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach upamiętniono w czwartek bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości odbyły się z okazji 99. rocznicy wybuchu wielkopolskiej insurekcji.

"Polacy nigdy nie poddali się zaborcom. Nigdy nie porzucili marzeń o wolności. O odebraną im wolność walczyli wszędzie, gdzie było to możliwe" - powiedział w czwartek pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. "Dziś oddajemy hołd tym, o których powiedzieć możemy z dumą: chwała zwycięzcom!" - dodał.

"Oddajemy hołd powstańcom wielkopolskim - naszym przodkom, którzy podjęli nierówną walkę o niepodległość i zwyciężyli. Jesteśmy dumni z czynów naszych ojców, a przypominanie o nich uważamy za swój obowiązek i zaszczyt" - podkreślił.

Woźniak zaznaczył, że "Powstanie Wielkopolskie było nie tylko aktem odwagi i determinacji Wielkopolan w dążeniu do wolności", ale "było jednym jedynym tak masowym zrywem narodowowyzwoleńczym w polskich dziejach". "Zrywem zakończonym zwycięstwem" - dodał.

Uroczystości rozpoczęła w czwartek w południe msza św. w intencji powstańców wielkopolskich odprawiona u oo. Dominikanów w kościele pw. św. Jacka w Warszawie.

Bezpośrednio po niej autokary z gośćmi obchodów przejechały na pl. Piłsudskiego. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w asyście pocztów sztandarowych, AK-owców z Wielkopolski, policji, żołnierzy i harcerzy delegacje władz województwa wielkopolskiego, przedstawiciele miasta Poznania, wielkopolskich organizacji i stowarzyszeń społecznych i patriotycznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Przewodniczący delegacji wpisali się do księgi pamiątkowej.

Główna część rocznicowych obchodów odbyła się po południu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich. Na 64 mogiłach powstańców wielkopolskich zapalono znicze.

Wieńce i wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Śląskich złożyli, m.in. marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z wicemarszałkami Wojciechem Jankowiakiem i Krzysztofem Grabowskim, delegacja Zarządu Głównego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Kwiaty złożono także w imieniu prezydenta RP, marszałka Sejmu, premiera, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewody wielkopolskiego i prezydenta miasta stołecznego Poznania.

Modlitwę za zmarłych powstańców pod pomnikiem odmówił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Michał Janocha.

Po zakończeniu uroczystości delegacje, z marszałkiem województwa wielkopolskiego Markiem Woźniakiem na czele, złożyły wieńce i wiązanki kwiatów przy Pomniku Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz w Kwaterze na Łączce.

Organizatorem obchodów był samorząd województwa wielkopolskiego.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica. W polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła - z wyjątkiem skrawków - prawie cała Wielkopolska.

(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski
edytor: Paweł Tomczyk

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby donosić na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 5. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 6. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 7. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook