Jedynie prawda jest ciekawa


Ochotnicy WOT złożyli przysięgę w Warszawie

02.09.2018
1270wotprzysieg
Ochotnicy WOT złożyli przysięgę w Warszawie

Ponad stu ochotników 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę w Warszawie przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się przed dawnym aresztem śledczym na Mokotowie, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych.

Mszy polowej, która poprzedziła złożenie kolejnej przysięgi przez ochotników tej brygady, przewodniczył biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek. W uroczystościach wzięli udział Zofia Pilecka, córka rtm. Witolda Pileckiego, którego imię nosi 6. Mazowiecka Brygada OT, a także kombatanci, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego.

"Życzę wam pasji i wierności w wypełnianiu tego, do czego się zobowiązujecie. Ale pamiętajcie, to, co dobre i szlachetne, z wnętrza ludzkiego pochodzi. Tym emanujemy, czym mamy napełnione serca i umysły, dlatego tak ważna jest formacja wewnętrzna" - mówił biskup. "Nie wystarczy zewnętrzna musztra. Formacja wewnętrzna - być szlachetnym człowiekiem, Polakiem, chrześcijaninem i żołnierzem, to wszystko się łączy" - mówił.

Msza i przysięga odbyły się na nasłonecznionym dziedzińcu i przed wjazdem do dawnego więzienia, kilkoro żołnierzy zasłabło. "Jesteśmy na każdą pogodę i niepogodę" - krzepił przysięgających biskup polowy, wspominając uroczystości pogrzebowe kard. Franciszka Macharskiego, które także odbywały się podczas upalnej pogody.

"Stoimy blisko miejsca, gdzie 70 lat temu został zamordowany rotmistrz Witold Pilecki" - powiedział o dawnym areszcie i miejscu straceń więźniów politycznych dowódca 6. Brygady OT płk Grzegorz Kaliciak. Przypomniał, że miejsca pochówku rotmistrza do dziś nie odnaleziono. "Dziś jest to symbol walki o honor, szacunek i niepodległość. Zebraliśmy się tu również po to, żeby uczcić pamięć tych, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli najwyższą ofiarę (), za niepodległość niejeden Polak zapłacił życiem, niejedna rodzina w Polsce do dnia dzisiejszego z tego powodu cierpi" - mówił.

"Musicie godnie reprezentować jego (Witolda Pileckiego) imię i realizować zadania postawione wam przez państwo i obywateli" - zwrócił się do ochotników WOT, wiceminister obrony Sebastian Chwałek. Odczytał list szefa MON Mariusza Błaszczaka, który napisał: "Wojsko jest dumą Polaków. Nie zawiodło w obliczu najbardziej dramatycznych wyzwań, jakich nie brakowało w naszej historii". "Siły Zbrojne RP

wzbogacają się o kolejnych żołnierzy jednomyślnych w pragnieniu służenia ojczyźnie, ślubujących wierność patriotycznej i heroicznej historii Wojska Polskiego" - dodał Błaszczak. Zwrócił uwagę, że przysięga odbywa się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła podkreślił, że składający przysięgę "zdecydowali się pójść drogą swojego patrona, świetnego żołnierza i wielkiego polskiego patrioty". Dodał, że prawdziwymi zwycięzcami zostali ci, "którym życia, a nawet pamięci odmówiono, m. in. za murami tego więzienia".

"Za wami niełatwe 16 dni, pierwsza prawdziwa próba waszych charakterów" - powiedział Kukuła. Podkreślił, że zakończone przysięgą podstawowe szkolenie to początek trzyletnich przygotowań do "osiągnięcia statusu żołnierza gotowego do walki". "Tylko od waszej odpowiedzialności i samodyscypliny zależy, czy i jak szybko sprostacie wymaganiom, jakie stawia się żołnierzowi profesjonaliście. Pamiętajcie, że kropla potu oszczędza litry krwi, nie miejcie dla siebie litości, niech niezadowolenie napędza wasze ambicje" - apelował.

"Chcemy stać na straży naszych małych ojczyzn, dbać o nasze państwo, o region, w którym żyjemy; wspierać i chronić ludzi, których kochamy" - powiedziała jedna ze składających przysięgę, szeregowa Paulina Szczęsna. "Jesteśmy świadomi, że odbyte szkolenie jest dopiero początkiem" - zapewniła. "Było dużo potu, chwilami zwątpienie. W lekkiej piechocie lekka jest tylko nazwa" - dodała.

W skład brygady, której rejonem jest południowe Mazowsze, wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty. Ponad stu ochotników z Grójca, Garwolina, Płocka, Radomia i Warszawy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę, zasili 61. batalion lekkiej piechoty w Grójcu.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku ubiegłego roku. Docelowo brygady WOT mają działać w każdym województwie (w mazowieckim dwie), a liczebność OT ma wynieść 53 tys. żołnierzy, których głównym zadaniem będzie przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny wspieranie wojsk operacyjnych. (PAP)

autor: Jakub Borowski


Warto poczytać

 1. morawiecki12032018 23.09.2018

  Kolejny atak na premiera Morawieckiego. wPolityce.pl ujawnia szczegóły

  Dziennikarze ujawniają kulisy ataku, do którego przyłączyć ma się "niemiecko-szwajcarski koncern medialny".

 2. sejm22042018 23.09.2018

  Nowy sondaż. PiS miażdży polityczną konkurencję

  Gdyby wybory do Sejmu odbyły się we wrześniu, PiS uzyskałby 45 proc. poparcia i mógłby rządzić samodzielnie; PO mogłaby liczyć na 23,9 proc. głosów

 3. pope23092018 23.09.2018

  Ponad 100 tysięcy wiernych na mszy w Kownie. Ważne słowa papieża Franciszka

  O minionych pokoleniach naznaczonych okupacją, udręką deportowanych, "wstydem donosicielstwa, zdrady", grozą gett i Syberii mówił w niedzielę podczas mszy w Kownie na Litwie papież Franciszek. Apelował o czujność wobec postaw, które doprowadziły do Holokaustu.

 4. gdanska-synagoga-22092018 22.09.2018

  Zapadła pierwsza decyzja w sprawie mężczyzny, który wybił okno w gdańskiej synagodze

  Na trzy miesiące do aresztu, decyzją Sądu Rejonowego w Gdańsku, trafił 27-letni mężczyzna, który zbił w środę kawałkiem płyty chodnikowej okno w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu. Podejrzany jest chory psychicznie

 5. walesa-28072018 22.09.2018

  Wałęsa uderza w Kaczyńskiego. „Bądź Pan poważny”

  Lech Wałęsa po raz kolejny zwrócił się Jarosława Kaczyńskiego za pośrednictwem mediów społecznościowych. Na swoim koncie na Twitterze skomentował wczorajsze wystąpienie prezesa PiS podczas konwencji w Gdańsku.

 6. pawlowicz07052018 22.09.2018

  Pawłowicz ostrzega w mocnych słowach. „Idziemy też po was”

  Znana z mocnych wypowiedzi profesor Pawłowicz napisała na Twitterze ostrzeżenie dla działaczy samorządowych Polskiego Stronnictwa Ludowego.

 7. Schetyna09022018 21.09.2018

  Schetyna ostrzega Gersdorf. Lider PO przerażony spotkaniem sędzi z premierem?

  Środowe spotkanie pomiędzy Mateuszem Morawieckim, a Małgorzatą Gersdorf było jednym z szerzej komentowanych wydarzeń ostatnich tygodni. Premier spotkał się z sędzią w celu ustalenia warunków „kompromisu”. Ich rozmowa najwidoczniej przeraziła Grzegorza Schetynę

 8. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook