Jedynie prawda jest ciekawa


Ocalił 400 osób, ale świat o nim nie usłyszał. Niesamowita historia polskiego dyplomaty

08.08.2017

Historia polskiego dyplomaty Aleksandra Ładosia, który uratował kilkuset Żydów z Holocaustu jest niesamowita - oceniła we wtorek posłanka PiS Joanna Lichocka. Wyraziła nadzieję, że jego historia przebije się do prasy międzynarodowej.

Na pierwszej stronie "Dziennika Gazety Prawnej" ukazał się we wtorek artykuł o Aleksandrze Ładosiu, polskim dyplomacie w Bernie, który wraz z działającymi w Szwajcarii i USA organizacjami żydowskimi, uratował kilkuset Żydów z Holokaustu. Według dziennika, Ładoś stworzył precyzyjny mechanizm ratowania Żydów z Holokaustu. "Ładosiowi udało się ocalić około 400 osób, ale świat o nim nie usłyszał - zauważa "DGP".

"Ta historia jest niesamowita, ponieważ okazuje się, że jeszcze bardzo mało wiemy o bardzo wielu przypadkach takiego zaangażowania polskiego państwa w ratowanie polskich obywateli narodowości żydowskiej" - powiedziała Lichocka we wtorek w radiowej "Jedynce". 

Posłanka PiS wyraziła nadzieję, że historia Ładosia przebije się do prasy międzynarodowej. "Wiem, że artykuł na ten temat według +Dziennika Gazety Prawnej+ również ukazuje się dzisiaj w prasie kanadyjskiej. To jest bardzo ważne żebyśmy o tym mówili, bo Polska i Polacy to było państwo i naród, który w czasie drugiej wojny światowej chyba najboleśniej, najmocniej odczuło działania i Niemców i Rosjan" - zaznaczyła.


Lichocka podkreśliła, że Polska w czasie II wojny światowej nigdy nie zhańbiła się jako instytucja państwowa. "Nasze elity państwowe nie splamiły się kolaboracją z hitlerowcami w odróżnieniu od wielu państw Europy Zachodniej. My musimy opowiadać światu, ale też jak się okazuje samym sobie, o tym jak byliśmy dzielni w tej sytuacji ogromnej próby" - dodała.  

Na uwagę dziennikarza, że trzeba zwalczać stereotypy o Polsce i Polakach, które panują w świecie, posłanka PiS odparła, że te stereotypy były możliwe, dlatego, że "Polska przez te lata po wojnie właściwie nie miała swojej suwerennej, podmiotowej państwowości i decydowali za nas okupanci".  

W jej ocenie, opowieść o naszej historii jest potrzebna światu, żeby "dostrzegł kim tak naprawdę jesteśmy, jaką rolę odegraliśmy". "Musimy tak kształtować polską politykę historyczną, żeby opowiedzieć na nowo naszą historię, bo ona była zakłamywana" - przekonywała Lichocka.

"DGP" pisze o działalności Aleksandra Ładosia - dyplomaty, działacza PSL "Piast", później Stronnictwa Ludowego, który od maja 1940 r. do lipca 1945 pełnił funkcję polskiego posła w Bernie - opierając się na setkach - jak podaje gazeta - niepublikowanych dotąd dokumentów. "DGP" pisze, że siatka złożona z personelu polskiej ambasady i przywódców ortodoksyjnych organizacji żydowskich powstała w Bernie w 1942 roku. Jej koordynatorem był poseł Aleksander Ładoś, a po stronie żydowskiej - urodzony w Ustrzykach rabin Israel Chaim Eiss, lider szwajcarskiego oddziału ortodoksyjnej organizacji Agudat Israel.

"DGP" pisze, że z dokumentów w Archiwum Federalnym w Bernie wynika, że to właśnie Ładoś i jego współpracownicy wymyślili metodę ewakuacji polskich Żydów na latynoamerykańkich paszportach. "Co więcej, dokumenty jednoznacznie pokazują, że Ładoś jako jeden z pierwszych na świecie miał świadomość tego, jakie są plany Niemców. Na wczesnym etapie Holokaustu oferował pomoc polskiego rządu w ucieczce przed zagładą" - pisze "DGP". 

Polska dyplomacja - pisze gazeta - "formalnymi i nieformalnymi kanałami próbowała naciskać na państwa Ameryki Łacińskiej, by uznały wystawione na lewo paszporty; udało się, ale dla większości osób było już za późno; z 4 tys. dokumentów około 400 zdołało uratować życie ich posiadaczom".

PAP/ero/ mrr/fot. dp

Warto poczytać

 1. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 2. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 3. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 4. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 5. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 6. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 7. trzaskowski-i-kandydat-20082018 20.08.2018

  Nawet wyborcy Trzaskowskiego mają go dość? „Niech Pan ustąpi”

  Choć kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Rafał Trzaskowski ma się czego obawiać

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook