Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody miesięcznicy smoleńskiej bez problemów

10.12.2016

Nie udała się prowokacja opozycji, która chciała "zająć krzyż".

Przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu trwają obchody 80. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. O godz. 8 odbyła się msza święta, w której uczestniczył m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jej uczestnicy przeszli następnie przed pałac. Zebrali się tam również zwolennicy ruchu „Obywatele RP”. Ich przewodniczący zapowiadał blokowanie centralnego miejsca placu, a nawet przepychanki.

Na sobotę 10 grudnia zgłoszono łącznie 12 zgromadzeń na Krakowskim Przedmieściu. Demonstrację m.in. przeciw ograniczaniu prawa do zgromadzeń zapowiedzieli Obywatele RP. Mieli stanowić kontrmanifestację do obchodzonych 10. dnia każdego miesiąca tzw. miesięcznic smoleńskich, upamiętniających katastrofę samolotu z 10 kwietnia 2010 r.

Lider Obywateli RP Paweł Kasprzak zapowiedział w piątek w radiu TOK FM, że organizowany 10 grudnia protest odbędzie się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie obchodzone są tzw. miesięcznice upamiętniające katastrofę smoleńską. Zaznaczył, że trwające od kilku miesięcy demonstracje Obywateli RP przed pałacem prezydenckim zgłaszane są w urzędzie miasta, jako pierwsze. – 80. miesięcznicy smoleńskiej nie będzie – stwierdził.

Przedstawiciele Obywateli RP zapewniali, że ich zgromadzenia będą małe i pokojowe; nie będą przeszkadzali zgromadzeniu odbywającemu się w związku z kolejną miesięcznicą katastrofy smoleńskiej. Organizatorzy powiedzieli, że nie będą nawet skandowali żadnych haseł, będą stać bardzo spokojnie. Obiecali, według relacji Gawor, że z ich strony nie będzie żadnej prowokacji i nie będą utrudniać np. składania kwiatów.

Szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor zaznaczyła, że nie ma sygnałów od żadnych służb o ryzyku zagrożenia zdrowia lub życia w związku z planowanymi zgromadzeniami; dopiero takie sygnały mogłyby być podstawą do ewentualnego wydania zakazu dla którejś z demonstracji.

Mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 2. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 3. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 4. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 5. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 6. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 7. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook