Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna złoży do TK wniosek ws. budżetu

15.01.2017

Wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała w niedzielę PAP, że wniosek ws. ustawy budżetowej trafi do TK wraz z wnioskami o wyłącznie z ewentualnego składu orzekającego trzech "tzw. sędziów-dublerów": Lecha Morawskiego, Henryka Ciocha i Mariusza Muszyńskiego.

Lubnauer zapowiedziała ponadto w rozmowie z PAP, że jeśli prezes TK Julia Przyłębska nie przychyli się do wniosku Nowoczesnej i nie wyłączy trzech "sędziów-dublerów", wówczas Nowoczesna wycofa wniosek o zbadanie legalności uchwalenia tegorocznej ustawy budżetowej. 

Według wiceprzewodniczącej Nowoczesnej, wniosek jest obecnie przygotowywany, a do Trybunału trafi prawdopodobnie pod koniec stycznia. Podpisy pod wnioskiem mają być zbierane podczas najbliższego posiedzenia Sejmu w dniach 25-27 stycznia. Lubnauer przypomniała, że do złożenia wniosku do TK potrzebnych jest 50 podpisów, więc inicjatywę 31-osobowego klubu Nowoczesnej mają wesprzeć także posłowie PSL i Kukiz'15. 

"Wraz z wnioskiem do Trybunału (ws. budżetu) będziemy zwracać się z wnioskami wyłączającymi dla tych sędziów Trybunału, którzy są tzw. dublerami. Jeżeli nie będzie takiej decyzji pani sędzi Przyłębskiej, to my ten wniosek wycofamy z Trybunału" - zaznaczyła posłanka Nowoczesnej. 

Wcześniej w niedzielę w programie "Kawa na ławę" w TVN24 Lubnauer oceniła, że uchwalony 16 grudnia w Sali Kolumnowej budżet jest "lewy, nielegalny". 

"Dlatego Nowoczesna skieruje wniosek do TK (...) Pamiętajmy, że w Trybunale Konstytucyjnym są jeszcze tzw. prawi sędziowie" - podkreśliła wiceszefowa Nowoczesnej. 

Przekonywała, że to PiS powinno szczególnie zależeć "na tym, żeby budżet był legalny". 

"I powinien zadbać o to, żeby skład orzekający był taki, który zostanie zaakceptowany przez Polaków" - powiedziała Lubnauer. 

Sędziowie: Henryk Cioch, Lech Morawski i Mariusz Muszyński zostali wybrani do TK na początku grudnia 2015 roku w miejsce trzech sędziów, których - jak orzekł 3 grudnia TK - prawidłowo wybrał już Sejm poprzedniej kadencji (chodzi o sędziów: Krzysztofa Ślebzaka, Romana Hausera i Andrzeja Jakubeckiego, od których do tej pory ślubowania nie odebrał prezydent Andrzej Duda). Sędziów: Ciocha, Muszyńskiego i Morawskiego 20 grudnia do orzekania w Trybunale dopuściła obecna prezes TK Julia Przyłębska (wówczas pełniąca obowiązki prezesa TK). Wcześniej na orzekanie tej trójki w Trybunale nie zgadzał się jego poprzedni prezes Andrzej Rzepliński. W Trybunale zasiada obecnie ponadto czworo innych sędziów wskazanych przez Sejm obecnej kadencji (prezes Julia Przyłębska, Piotr Pszczółkowski, Zbigniew Jędrzejewski i Michał Warciński) oraz ośmioro sędziów wybranych w latach 2008-2012 (wiceprezes TK Stanisław Biernat, Leon Kieres, Małgorzata Pyziak-Szafnicka, Stanisław Rymar, Piotr Tuleja, Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz, Andrzej Wróbel, Marek Zubik). 

Sędzia Biernat został w ubiegłym tygodniu skierowany przez prezes TK na urlop do końca marca. W czwartek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zaskarżył do TK uchwałę Sejmu z 26 listopada 2010 r. o wyborze sędziów Rymara, Tulei i Zubika. Z wniosku wynika, że sędziowie ci nie zostali wybrani zgodnie z konstytucyjnymi zasadami - nie spełniono wymogu, że sędzia TK musi być wybierany przez Sejm w oddzielnym, indywidualnym głosowaniu, a więc w trybie odrębnej uchwały, z wyznaczeniem mu kadencji. W piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził w rozmowie z PAP pogląd, że Trybunał Konstytucyjny nie ocenia decyzji Sejmu, ponieważ to przekracza jego kompetencje. 

"Taka jest moja ocena tej sytuacji. Gdybym był sędzią Tuleją, to byłbym głęboko przekonany, że będę do końca kadencji. Nie kwestionuję absolutnie tego wniosku. Być może dla wyjaśnienia pewnych spraw był potrzebny" - zaznaczył Kaczyński.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 2. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 3. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 4. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 5. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 6. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

 7. facebook18092018 18.09.2018

  Przeklnął na Facebooku. Nie spodziewał się reakcji straży miejskiej

  Na początku lipca jeden z użytkowników Facebooka miał użyć wulgarnego słowa. Poznańska straż miejska wzywa teraz internautę do siebie i prosi o wyjaśnienia.

 8. schmidt-20072018 18.09.2018

  Dramat Joanny Schmidt. Według posłanki zadania z matematyki dyskryminują kobiety

  Była posłanka Nowoczesnej, a obecnie koło Społeczno-liberalni Joanna Schmidt odnalazła niemały „problem”, którym podzieliła się na Twitterze. Otóż zdaniem polityk kobiety są dyskryminowane...przez anonimowe przedstawienie w zadaniach z matematyki

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook