Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna skarży się na homofobie w TVP

12.06.2018
TVP-12062018
Nowoczesna skarży się na homofobie w TVP

Politycy Nowoczesnej wzywają do bojkotu TVP. Kilka tygodni temu, wspólnie z posłami PO, sprzeciwiali się udziałowi w programie "Woronicza 17". Teraz zapowiadają walkę przeciwko stacji, która miała dopuścić się aktów homofobii.

Posłanka Nowoczesnej Monika Rosa złożyła we wtorek skargę do KRRiT na Telewizję Polską w związku z mową nienawiści i pogardą wobec osób homoseksualnych w programie "Studio Polska" w TVP Info. Rosa domaga się wszczęcia postępowania kontrolnego i nałożenia kary pieniężnej.

Posłanka Nowoczesnej podkreśliła na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że w programie "Studio Polska" nadanym przez TVP Info 9 czerwca, w dniu kiedy ulicami Warszawy przeszła Parada Równości, a prowadzonym przez Magdalenę Ogórek i Jacka Łęskiego, uczestnicy programu wypowiadali się o osobach homoseksualnych używając określeń: "zboczeńcy", "zezwierzęceni", "rzesza nieszczęśliwych ludzi", "wypaczanie modelu rodziny".

Rosa zauważyła, że żadna z osób prowadzących program nie wyraziło sprzeciwu "obec tych obraźliwych, krzywdzących, homofobicznych wypowiedzi. Takie sformułowania są niedopuszczalne, a ich akceptacja stanowi złamanie obowiązków ciążących na nadawcy - oświadczyła posłanka.

W skardze do KRRiT posłanka Nowoczesnej wskazała, że na publicznym nadawcy, jakim jest TVP, ciążą szczególne zobowiązania wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji: audycje lub inne przekazy nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, w szczególności nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość.

Nadawca publiczny zobowiązany jest także do kierowania się w opracowaniu materiałów odpowiedzialnością za słowo i dbałością o dobre imię telewizji i radiofonii publicznej. Ponadto, programy publicznej radiofonii i telewizji powinny rzetelnie ukazywać całą różnorodność wydarzeń i zjawisk w kraju, i za granicą.

Zdaniem Rosy, we wszystkich tych przypadkach TVP naruszyła zobowiązania. Jej zdaniem program "Studio Polska" ma charakter publicystyczny, a artykuły publikowane przez TVP Info – informacyjny. Od takich form dziennikarstwa, mających na celu kształtowanie opinii publicznej, powinno się wymagać szczególnie wysokiego poziomu rzetelności - podkreśliła.

Posłanka Nowoczesnej oceniła, że wypowiedzi nt. osób homoseksualnych, które padły w programie TVP Info są rażącym przykładem naruszenia standardów i ustawowych obowiązków TVP, a także "były one niezaprzeczalnie przykładami mowy nienawiści i pogardy wobec osób homoseksualnych".

Jak wskazała, wypowiedzi te zostały pozostawione bez komentarza, co powoduje, że widzowie odbierają je jako stanowiska promowane przez nadawcę misyjnego. To z kolei - zdaniem Rosy - wpływa na wzrost poparcia dla tego typu postaw wśród Polaków.

-Prowadzący mają obowiązek zareagować, skomentować nienawistne komentarze i zadbać o taki dobór gości, który zniweluje prawdopodobieństwo pojawienia się wypowiedzi łamiących prawo, zasady etyki dziennikarskiej i dobre obyczaje" - podkreśliła. "Niestety, wiele wskazuje na to, że w "Studio Polska" jest zupełnie inaczej: goście wydają się wręcz dobierani pod kątem wysokiego prawdopodobieństwa użycia przez nich słów uważanych za obelżywe i siejących nienawiść wobec konkretnej grupy społecznej - dodała Rosa.

Posłanka dodała, że oczekuje, że takie działania spotkają się ze zdecydowaną reakcją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zwróciła się też do Rady o podjęcie stosownych kroków - w szczególności do przeprowadzenia właściwej kontroli, a także nałożenie kary pieniężnej.

(PAP)

fot. wikipedia

Warto poczytać

 1. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 2. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 3. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 4. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 5. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 6. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

 7. liderzy-KO-18092018 19.09.2018

  Oburzenie w opozycji. Lubnauer i Nowacka zdegustowane okładką lewicowej gazety

  Tygodnik „Polityka” ostatnio zaskakuje wszystkie osoby związane ze sceną polityczną w Polsce. Nie tak dawno jeden z redaktorów ekonomicznych tej gazety zachęcał lewicę do współpracy z PiS

 8. jakubiak09092018 19.09.2018

  Niecodzienny apel Marka Jakubiaka. Zachęcał do głosowania na siebie albo...na swojego rywala w wyborach

  Marek Jakubiak na antenie Polskiego Radia 24 zachęcał Warszawiaków do głosowania na niego podczas zbliżających się wyborów samorządowych. Opowiedział się również za opcją, że w przypadku, gdyby „nie przypadł do gustu wyborców”, powinni oni oddać swój głos na Patryka Jakiego

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook