Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna o roku rządów PiS

14.11.2016

To był bardzo zły rok dla Polski zarówno w sferze gospodarczej, zagranicznej, jak i międzyludzkiej - stwierdził lider Nowoczesnej Ryszard Petru podczas poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowującej pierwszy rok rządów gabinetu premier Beaty Szydło.

Podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie Nowoczesna przedstawiła też "365 dni. Czarną księgę rządów PiS", w której udokumentowano "szkodliwe działania" obecnej władzy.

"To był bardzo zły rok dla Polski zarówno w sferze gospodarczej, zagranicznej, jak i międzyludzkiej" - mówił Petru.

Przypomniał jednocześnie, że według zapowiedzi rządu sprzed rok, w 2016 r. polska gospodarka miała się rozwijać, a "mamy spowolnienie". "Miała być poprawa warunków dla przedsiębiorczości, a mamy dożynki wśród polskich przedsiębiorców. Miało być łatwiej, a jest trudniej" - mówił.

Szef Nowoczesnej wskazał tu na próby wprowadzania np. podatku od handlu, który "zamiast uderzyć w zagraniczne sieci uderzył w polskich przedsiębiorców". "Miał być obniżony w przyszłym roku VAT, ale pozostanie na poziomie 23 proc. Spadły też inwestycje, bo polskie firmy znacznie mniej inwestują niż w poprzednich latach" - wskazał.

Petru zwracał też uwagę na duży spadek inwestycji ze środków unijnych. "Trudno się dziwić, skoro w każdym urzędzie marszałkowskim jest CBA" - ironizował.

"Mieliśmy być silnym krajem w Europie, a mamy historycznie najsłabszą pozycję w UE (...), jesteśmy skłóceni z najbliższymi sąsiadami. Coraz mniej państw się z nami liczy, jesteśmy coraz rzadziej postrzegani jako kraj poważny" - mówił.

Szef Nowoczesnej stwierdził ponadto, że odpowiedzią na "Czarną księgę rządów PiS" jest program Nowoczesnej. "Chcemy go realizować za trzy lata, albo wcześniej. Jestem przekonany, że Polacy oprócz antyPiSu potrzebują też szansy na lepsze jutro, i to możemy Polakom zagwarantować" - podkreślił Petru.

Wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak dodała, że jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości to rok rządów PiS-u "jest rokiem straconym". "Nie mieliśmy i nie mamy żadnego projektu ustawy, który zajmowałby się wymiarem sprawiedliwości, który zajmowałby się tą kwestią, o której mówią wszyscy obywatele: o zbyt długich postępowaniach" - zwróciła uwagę. "Mija rok czasu, a mamy kompletny chaos i kompletną niepewność, w jakim kierunku pójdzie wymiar sprawiedliwości" - oceniła Dolniak.

Według posłanki Kamili Gasiuk-Pihowicz, PiS "wywołał wojnę" z polską demokracją, z rządami prawa i Trybunałem Konstytucyjnym. "Rok rządów PiS to jest rok dywanowego, ustawodawczego nalotu na Trybunał Konstytucyjny. Co najmniej sześć ustaw, każda z nich ma na celu albo sparaliżować działania Trybunału Konstytucyjnego, albo przejąć nad nim kontrolę" - mówiła. Dodała, że PiS odkąd przejął władzę, "zawstydza" Polskę przed instytucjami międzynarodowymi, m.in. przed Komisją Wenecką czy Komisją Europejską.

Oceniła, że w ciągu ostatniego roku prezydent Andrzej Duda łamał prawo, bo - jak uzasadniała posłanka - nie przyjął ślubowania od trzech prawidłowo wybranych przez Sejm poprzedniej kadencji sędziów TK. Także premier Beata Szydło - kontynuowała Gasiuk-Pihowicz - łamała konstytucję, bo "wybiera wyroki, które chce publikować".

Posłanka Nowoczesnej stwierdziła, że rok rządów PiS to także "tłuste czasy dla Misiewiczów". "To są czasy, kiedy są rozdawane kontrakty i posady w spółkach Skarbu Państwa niekompetentnym politykom PiS, ich krewnym i znajomym" - wyjaśniała Gasiuk-Pihowicz.

Poseł Adam Szłapka powiedział, że "największym paradoksem" rządu PiS jest polityka zagraniczna, bo - jak uzasadniał - "z jednej strony trudno powiedzieć, że rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi jakąś określoną politykę zagraniczną, a z drugiej strony pozycja międzynarodowa Polski jest najgorsza od lat". "To jest największa porażka tego rządu" - podkreślił.

Zdaniem Joanny Scheuring-Wielgus ten rok jest także stracony dla edukacji, którą PiS "zawładnął", a także dla kultury i dla "wspólnoty Polaków", ponieważ PiS dzieli społeczeństwo. Partia rządząca - jak oceniła - "działa na cynicznych pobudkach, na cynicznych instynktach, na nacjonalizmie, na szowinizmie i nienawiści".

"Głównym dyrygentem tej upiornej sytuacji, którą mamy od roku, jest poseł. Nazywa się Jarosław Kaczyński, poseł, który nie ma odwagi rządzić tak, jak powinno się rządzić w demokratycznym kraju. Poseł, który z tylnego siedzenia zarządza swoim chórem, a ten zrobi dokładnie wszystko, tak jak mu każe dyrygent" - stwierdziła posłanka.

wkt/PAP

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270darlowkochlopiec 18.08.2018

  W morzu znaleziono ciało zaginionego chłopca

  Ciało chłopca znaleziono w sobotę w Darłówku (Zachodniopomorskie). To prawdopodobnie zaginiony, poszukiwany od wtorku 13-latek.

 2. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 3. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 4. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 5. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 6. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 7. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 8. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook