Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna nawołuje do paraliżu państwa

17.12.2016

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru powiedział w sobotę dziennikarzom przed Sejmem, że jeżeli "sytuacja dwuwładzy i braku zrozumienia PiS-u, że utracił poparcie społeczne" będzie się utrzymywać, niezbędne będą przedterminowe wybory.

Petru wezwał do udziału w manifestacji, którą organizuje KOD o godz. 12.00 przed Pałacem Prezydenckim. Powiedział, że przyszedł do dziennikarzy przed Sejm, ponieważ posłowie dostali informację, że dziennikarze nie będą wpuszczani do Sejmu przez cały weekend. 


"Dlatego przyszliśmy tutaj do państwa. To pokazuje, jak bardzo PiS boi się mediów" - dodał. 

"Ten protest zaczął się od mediów, a doprowadził do sytuacji, w której PiS utracił legitymizację władzy" - podkreślił. 

Jeżeli PiS będzie się spotykał sam, w gronie wyłącznie swoim, to mogą robić takie posiedzenia na Nowogrodzkiej, gdzie jest siedziba PiS - mówił. "Ale przyznacie państwo, że to nie jest demokracja" - przekonywał lider Nowoczesnej. 

Zaznaczył, że według jego ugrupowania to posiedzenie Sejmu się nie skończyło i powinno nadal trwać. "A jeśli nie będzie - będziemy dalej blokować mównicę sejmową i nastąpi paraliż państwa, bo nie ma zgody na to, żeby PiS urządzał sobie posiedzenia Sejmu we własnym gronie" - powiedział Petru.

Nowoczesna składa zawiadomienie do prokuratury, w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez marszałka Sejmu - powiedziała w sobotę Kamila Gasiuk-Pihowicz. Jej zdaniem, Kuchciński mógł nie dopełnić obowiązków i poświadczyć nieprawdę. 

"Podejrzewamy, że nie dopełnił obowiązków, a także podał nieprawdę mówiąc, że obrady odbywały się podczas pełnego kworum, podczas, gdy nie było możliwości ustalenia tego pełnego kworum" - mówiła. "Stawiamy zarzut poświadczenia nieprawdy co do uczestniczenia tylko posłów w głosowaniach" - dodała. 

Na konferencji prasowej Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że Nowoczesna apeluje do polityków PiS o działania zgodne z prawem, działania w duchu odpowiedzialności za państwo, nieeskalowanie obecnej sytuacji. Nowoczesna chce, by budżet był procedowany 20 grudnia, bowiem - jej zdaniem - piątkowe prace odbywały się z naruszeniem prawa. Wśród postulatów jest też przywrócenie wykluczonego z obrad posła Michała Szczerby (PO). 

"Możliwość zadawania pytań jest podstawowym prawem posła. Idąc tym tropem wykluczenie 20 posłów w taki sposób mogłoby doprowadzić do tego, że PiS przegłosowałby zmiany w Konstytucji" - przekonywała. "Mamy duże obawy, że nie było wczoraj większości, stąd ten wniosek do prokuratury" - powiedział Petru. 

"Zobaczcie państwo, że nie wpuścili dziennikarzy na salę, nie ma możliwości sprawdzenia" - dodał. "Nie ma innej możliwości, jak mocny, ostry protest. Dlatego spotykamy się w gronie opozycji" - nie wiem, czy będzie Kukiz'15 - i będziemy dyskutować o dalszych krokach" - powiedział. 

Będziemy dalej blokować mównicę sejmową - zapowiedział.

wkt/PAP

[fot. PAp/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. skandal21082018 21.08.2018

  Lalka z sex shopu z maską Jarosława Kaczyńskiego. Wokalista poderżnął jej gardło

  Do czego prowadzą lewicowy fanatyzm i ateizm? Oto najlepszy przykład zaślepienia przez chorą ideologię

 2. topr21082018 21.08.2018

  Wezwała TOPR bo była zmęczona. Ratownicy: Nie jesteśmy taksówką dla turystów

  Zdarza się, że turyści w Tatrach, nie mając sił na dalszą wędrówkę, dzwonią do ratowników górskich i żądają przewiezienia ich na dół. Ratownicy TOPR apelują o rozsądek i rozwagę przy wzywaniu pomocy, bo ktoś inny w tym czasie może naprawdę potrzebować pomocy.

 3. 1270SZPITALBYTOW 21.08.2018

  Pacjentka oskarżyła lekarza o makabryczny żart, teraz przeprasza

  Jakiś czas temu pisaliśmy o sytuacji, jaka miała mieć miejsce w szpitalu w Bytowie. Jeden z tamtejszych lekarzy miał, według słów pacjentki, niestosownie zażartować podczas badania. Szpital informuje, że sytuacja nie miała miejsca, a pacjentka już przeprosiła za swoje słowa.

 4. gajewskatrzaskowski21082018 21.08.2018

  Jest najpiękniejszą twarzą kampanii Trzaskowskiego. Do niedawna była podwładną Bartosza Kramka z „Otwartego Dialogu”

  „Na krok nie odstępuje Rafała Trzaskowskiego. Mówi się, że jest nieformalnym rzecznikiem jego kampanii” - informuje portal „natemat.pl”. Mowa o Aleksandrze Gajewskiej, wiceprzewodniczącej PO w Warszawie i być może byłej szefowej zespołu politycznego Fundacji Otwarty Dialog.

 5. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 6. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 7. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 8. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook