Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna i Tusk chcą stworzyć antypolską koalicję?

02.08.2017

W obliczu wyzwań i zagrożeń, które stoją przed Polską, warto konsolidować wszystkie proeuropejskie siły - napisała szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w liście do b. premiera, szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska proponując spotkanie i rozmowę.

"Decyzja Prezydenta Andrzeja Dudy na krótką chwile osłabiła zabójcze tempo, w jakim Polska podąża z kraju demokratycznego w kraj quasi demokratyczny - dwa weta pozwoliły zatrzymać przejęcie pełni władzy sądowniczej przez obecnie rządzących" - napisała Lubnauer w liście do Tuska datowanym na 1 sierpnia i udostępnionym w środę na Twitterze.

Prezydent w ubiegłym tygodniu zawetował ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelizację ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział też wtedy podjęcie własnej inicjatywy legislacyjnej w tym obszarze. Prezydent podpisał natomiast trzecią ustawę dot. zmian w sądownictwie - o ustroju sądów powszechnych.

Nawiązując do niedawnych protestów przeciwko zmianom w sądownictwie - których uczestnicy apelowali m.in. o weto do wszystkich trzech ustaw - Lubnauer stwierdziła, że Polacy pokazali, że są "mocno przywiązani do demokracji, zasad, wolności obywatelskich oraz Unii Europejskiej".

"Nie czas jednak na triumf, na zbytnie, daleko posunięte samozadowolenie, a też z optymizmem przez chwilę poczekajmy. Wszystko wskazuje na to, że to, co się obecnie dzieje w naszym kraju, to tylko antrakt, Prawo i Sprawiedliwość, samo z siebie, nie ustąpi z drogi rozmontowywania liberalnej demokracji" - napisała szefowa klubu Nowoczesnej dodając, że nie można zapomnieć w jaki sposób politycy PiS "przejęli Trybunał Konstytucyjny".

"W obliczu tych wyzwań i zagrożeń, które stoją przed Polską, warto konsolidować wszystkie proeuropejskie siły. Dlatego, jako przewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesnej, chciałabym prosić o możliwość spotkania i rozmowy z Panem, jako przewodniczącym Rady Europejskiej i sojusznikiem Polski jako kraju w pełni demokratycznego, który swój los na dobre i na złe związał z Unią Europejską" - napisała.

Przypomniała, że Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę w sprawie praworządności. "To czyni sytuację Polski trudną i wymagającą skoordynowanych działań zarówno po stronie opozycji w Polsce, jak i współpracy z ludźmi, którym na sercu leży dobro Polski" - czytamy w liście szefowej
klubu Nowoczesnej.

Jednocześnie - stwierdziła Lubnauer - "Prawo i Sprawiedliwość, rząd, chcą być jednym reprezentantem ogółu Polaków w stosunkach z Unią Europejską".

"Prawo i Sprawiedliwość to jednak nie jest ogół wszystkich obywateli Rzeczpospolitej, PiS to nie Polska. Wszyscy wiemy, że Polacy są dużo bardziej euroentuzjastyczni i chętni do współpracy z Unią Europejską niż ekipa rządząca obecnie Polską" - napisała szefowa klubu Nowoczesnej.

Zdaniem Lubnauer przedstawiona przez nią diagnoza, byłaby świetnym punktem wyjścia do rozmowy. List szefowej klubu Nowoczesnej upubliczniony został dzień przed tym, gdy Tusk ma przyjechać do Warszawy. W czwartek b. premier ma zostać przesłuchany w Prokuraturze Krajowej w charakterze
świadka. Chodzi o śledztwo dotyczące m.in. nieprawidłowości przy sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej.

fot.  PAP/Tomasz Gzell

Warto poczytać

 1. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

 2. ewa-gawor-12082018 16.08.2018

  „Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

  Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce

 3. duda16082018 16.08.2018

  Prezydent zawetował nowelizację wprowadzającą zmiany w ordynacji do PE

  Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację dot. zmian w ordynacji do PE. Jak oświadczył, zawarte w niej regulacje odbiegają od zasady proporcjonalności, duża część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE, zainteresowanie eurowyborami jeszcze by spadło i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa.

 4. mateusz-socha-16082018 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”. Wywiad z Mateuszem Sochą, kandydatem na burmistrza Rumi

  Mieliśmy okazję uczestniczyć w pikniku patriotycznym "Rumia dla Niepodłej - cześć i chwała bohaterom" organizowanym przez kandydata PiS na burmistrza Rumi Mateuszem Sochą

 5. korwin16082018 16.08.2018

  „Co cię nie zabije, to cię wzmocni”. Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 6. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 7. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 8. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook