Jedynie prawda jest ciekawa


Nowoczesna apeluje do PiS o wycofanie się z "wojny" z wymiarem sprawiedliwości

30.04.2018
1270nowocz
Nowoczesna apeluje do PiS o wycofanie się z "wojny" z wymiarem sprawiedliwości

Nowoczesna zaapelowała w poniedziałek do polityków PiS o wycofanie się z "wojny" z niezależnym wymiarem sprawiedliwości. Według Nowoczesnej, działania PiS mogą doprowadzić do utraty środków unijnych dla Polski.

Posłanki Nowoczesnej - szefowa partii Katarzyna Lubnauer oraz szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz - odniosły się na konferencji prasowej w Sejmie do poniedziałkowej publikacji "Wprost", powołującej się na artykuł "Financial Times", z którego wynika, że Bruksela ma w tym tygodniu zaproponować wzmocnienie mechanizmów pozwalających na obcięcie funduszy płynących do krajów takich jak Polska i Węgry, w których niezależność sądownictwa jest zagrożona.

Według źródeł PAP w Komisji Europejskiej, projekt rozporządzenia dot. uzależnienia w przyszłym budżecie UE, wypłaty środków od praworządności jest już gotowy. Zakłada on możliwość zamrożenia funduszy dla kraju, który np. ogranicza niezależność sądownictwa. Otwartą kwestią pozostaje, czy decyzja o zamrożeniu środków będzie przysługiwała samej Komisji, czy też wpływ na nią będą miały również państwa członkowskie.

Przyjęcie projektu budżetu przez Komisję jest planowane na 2 maja.

Lubnauer stwierdziła, że rząd PiS doprowadził do sytuacji, w której wszyscy Polacy "zapłacą za ich błędy". "To PiS nabroił, a Polacy za to zapłacą" - oceniła.

"Apelujemy do rządu PiS, żeby się cofnął, żeby wycofał się ze złych pomysłów, żeby przyjął wszystkie rozwiązania, które wrócą Polskę na drogę prawa" - oświadczyła szefowa Nowoczesnej.

"Uważamy, że Komisja Europejska dość jednoznacznie mówi, co trzeba zmienić w polskim prawie, żebyśmy mogli powiedzieć, że Polska przestała łamać podstawowe wartości w UE, jakimi są demokracja, praworządność, trójpodział władzy" - powiedziała Lubnauer. Wskazała m.in. na "upolitycznienie sądów, likwidację niezależności władzy sądowniczej, kwestię przejęcie TK i SN", które - jak stwierdziła - są "cały czas obserwowane przez KE".

Gasiuk-Pihowicz powiedziała, że PiS "pieniędzmi, które mogłyby trafić do kieszeni Polaków, naszymi szansami na rozwój, płaci za swoją wojnę z niezależnym wymiarem sprawiedliwości". Według niej, "to w rękach polityków PiS są wszystkie narzędzia, aby zatrzymać groźbę utraty środków unijnych płynących z budżetu UE".

"Apelujemy do polityków PiS, aby podjęli trzy kroki, które pozwolą uchronić nasz kraj przed groźbą utraty wielu miliardów euro wsparcia z Brukseli" - oświadczyła Gasiuk-Pihowicz. Jak wymieniła, chodzi o "przyjęcie ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów TK i usunięcie z niego dublerów, odpolitycznienie KRS i wybór sędziów przez sędziów, a nie polityków oraz zatrzymanie ustawy o czystkach kadrowych w SN". 

(PAP)

autor: Anna Tustanowska

fot. Pixabay

Warto poczytać

 1. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 2. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 3. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 4. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 5. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 6. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 7. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 8. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook