Jedynie prawda jest ciekawa


Nowi posłowie szkoleni w Sejmie

03.11.2015

Posłowie debiutujący w Sejmie rozpoczęli dwudniowe szkolenie. W nowej kadencji będzie 215 nowych posłów.

Wiceszef Kancelarii Sejmu Jan Węgrzyn powiedział we wtorek PAP, że nowi posłowie podczas szkoleń m.in. dowiedzą się o przysługujących im prawach i obowiązkach, będą mogli także poznać topografię Sejmu.

"Dla wszystkich chętnych posłów VIII kadencji, Kancelaria Sejmu organizuje dwudniowe szkolenia, są trzy główne bloki tematyczne  - rola posła w stanowieniu prawa i jego pozycja ustrojowa, kwestie związane z prowadzeniem biur poselskich, uposażeniami oraz szkolenie techniczne, związane z obsługą systemu do głosowania" - powiedział Węgrzyn.

Każdy poseł otrzyma "wyprawkę" zawierającą niezbędne dokumenty i informacje, m.in. regulamin Sejmu, konstytucję czy ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Główna część szkolenia odbywa się na sali plenarnej. Tam posłowie wysłuchują wykładów merytorycznych poświęconych m.in.: organizacji Sejmu i trybu uchwalania ustaw, wykonywaniu mandatu poselskiego, procedurom głosowań w Sejmie wraz z demonstracją aparatury do głosowania, prawnym ograniczeniom publicznej, zawodowej i gospodarczej działalności posłów, finansowym i rzeczowym świadczeniom poselskim oraz tworzenie i funkcjonowanie biur poselskich.

Poseł PiS, w przeszłości m.in. kandydat tej partii na premiera rządu technicznego, Piotr Gliński ocenił, że nowy Sejm będzie bardzo ciekawy, ponieważ będzie aż 215 nowych posłów. "To dobrze dla demokracji, że jest wymiana elit i dobrze dla Polaków. Nowo wybrany Sejm na pewno będzie ciężko pracował, będziemy odpowiedzialni za to, żeby w Polsce była pozytywna zmiana" - stwierdził.

Inny debiutujący poseł PiS Mieczysław Miazga powiedział PAP, że bardzo poważnie podchodzi do swojej pracy w Sejmie. "Jestem pierwszy raz w Sejmie, ale myślę, że sobie poradzę, to okazały gmach, dużo w nim labiryntów, muszę go poznać, dowiedzieć się gdzie składać dokumenty, kwestionariusze, powoli będę poznawał tajniki Sejmu i będę starał się zrobić coś dobrego dla Polski" - dodał. Miazga, do niedawna radny sejmiku podkarpackiego, podkreślił, że ma za sobą 25-letnie doświadczenie w samorządzie, które w jego ocenie pomoże mu w pracy w parlamencie.

W Sejmie debiutują też dwie nowe formacje: ruch Kukiz'15 i Nowoczesna. "Gdybym nie miał wiary w to, że będzie lepiej, to zostałbym na scenie muzycznej, zarabiał pieniądze, tyle" - mówił we wtorek dziennikarzom Paweł Kukiz. "Wierzę w to, że będzie lepiej, że dojdzie do zgody narodowej, do konsensusu, który doprowadzi do stworzenia nowej konstytucji" - dodał.

Piotr Liroy-Marzec (Kukiz'15) zapewnił, że będzie ciężko pracował w Sejmie dla swoich wyborców. Przyznał, że szkolenia dla nowych posłów są potrzebne. "Jestem nowy w strukturach, na pewno dowiem się wielu nowych rzeczy, od dłuższego czasu przygotowuję się do nowej roli. Lubię się uczyć, nie jestem odporny na wiedzę, wręcz przeciwnie" - stwierdził. "Nie brakuje mi wytrwałości, entuzjazmu i wiedzy" - zapewnił.

Liroy-Marzec dodał, że "przychodzi do Sejmu z ciekawymi pomysłami na kraj". "Najbliższe cztery lata pokażą, czy spełniamy oczekiwania, o których mówiliśmy w kampanii wyborczej. Chcę pracować dla ludzi" - zadeklarował. Jak mówił, będzie zajmował się sprawami, o których ma pojęcie, a sprawy o których nic nie wie, zostawi innym posłom.

Piotr Apel (Kukiz'15) przyznał w rozmowie z PAP, że mandat poselski to dla niego nowe, ciekawe wyzwanie. "Nie byłem jeszcze w takiej sytuacji, jestem zdeterminowany, żeby ciężko pracować dla Polski" - zadeklarował.

Zdaniem posła PO, sportowca Szymona Ziółkowskiego szkolenia dla młodych posłów są bardzo potrzebne, bo "nie ma osób, które wszystko wiedzą". "Cieszę się, że mam możliwość zobaczenia Sejmu od kuchni, jeszcze przed pierwszym posiedzeniem plenarnym izby" - mówił. Zadeklarował ciężką pracę w sejmowej komisji sportu. Jak stwierdził, to dla niego "naturalne miejsce".

We wtorkowym szkoleniu udział wziął również najmłodszy poseł w obecnej kadencji parlamentu, 23-letni student prawa Łukasz Rzepecki (PiS). "Z każdym dniem będę starał się nabierać doświadczenia parlamentarnego" - zadeklarował. Dodał, że liczy na "współpracę i pomoc" starszych kolegów z klubu. Rzepecki podkreślił, że ma pięcioletnie doświadczenie w samorządzie jako radny Ozorkowa i Łodzi.

Elżbieta Stępień (Nowoczesna) powiedziała PAP, że w Sejmie czuje się trochę jak na uczelni. "Ten gmach, dostojność i na dodatek seminarium. Jest to taka świąteczna chwila" - mówiła o swoim pierwszym dniu na Wiejskiej. Nowa posłanka chciałaby, by posłowie współpracowali ponad podziałami partyjnymi na rzecz spraw ważnych dla obywateli.

W nowej kadencji Sejmu zasiądzie pięć ugrupowań: PiS, PO, Ruch Kukiza, Nowoczesna i PSL. Prezydent w najbliższych dniach ma ogłosić datę zwołania pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji.  Uroczystość wręczenia posłom nowej kadencji zaświadczeń o wyborze odbędzie się 4 listopada w Sali Kolumnowej Sejmu. Węgrzyn powiedział PAP, że uroczystość organizuje PKW, a Kancelaria Sejmu jedynie udostępnia pomieszczenia.

mly/PAP

fot. [PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. jaki-vs-trzaskowski 25.09.2018

  Jaki nie będzie rozmawiał z Trzaskowskim? „To śmianie się w twarz ofiarom reprywatyzacji”

  Wiceszef komisji ds. reprywatyzacji w Warszawie Sebastian Kaleta oświadczył za pośrednictwem Twittera, iż sztab Patryka Jakiego nie będzie rozmawiał z Rafałem Trzaskowskim oraz jego ludźmi

 2. blaszczak06032018 25.09.2018

  Błaszczak ma już dosyć MON? Padły nazwiska potencjalnych następców

  Ministerstwo Obrony Narodowej w ciągu kilku najbliższych tygodni powinna czekać zmiana na stanowisku szefa resortu. Dotychczas sprawujący tę funkcję Mariusz Błaszczak, według medialnych doniesień, ma już dość „męczenia się” na tym stanowisku

 3. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 4. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 5. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 6. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

 7. Kaczynskiwiki 24.09.2018

  Mocne słowa Jarosława Kaczyńskiego „Czas rosyjskiego dyktatu w Polsce zakończył się”

  Jarosław Kaczyński był gościem Polskiego Radia Olsztyn, gdzie odniósł się do inwestycji przekopu Mierzei Wiślanej, wobec której swój sprzeciw wyraziła Rosja.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook