Jedynie prawda jest ciekawa


Będą zmiany ws. uprowadzeń rodzicielskich

15.11.2016

Sprawami uprowadzeń rodzicielskich rozpatrywanych na mocy Konwencji haskiej będą się zajmować tylko wybrane sądy - takie rozwiązanie znalazło się w projekcie ustawy przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Trwają nad nim prace w resorcie.

O takim rozwiązaniu mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas seminarium na temat problemu tzw. porwań rodzicielskich, które odbyło się we wtorek w Pałacu Prezydenckim. 

Otwierając seminarium, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera zaznaczył, że problem porwań rodzicielskich narasta. "Mamy coraz więcej tego typu przypadków, one są nagłaśniane, one wywołują bardzo dużo emocji (...). Wydaje się, że problem będzie narastał w uwagi na ilość rozwodów (...) i ilość konfliktów, która się wokół tego wytwarza. (...) Trzeba się zmierzyć z tym zjawiskiem" - powiedział. Zaznaczył, że nie jest to tylko zjawisko polskie, ale powszechnie występujące, coraz częściej także w innych krajach.

O zwiększającej się skali zjawiska porwań rodzicielskich mówił też Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. "Z praktyki mojego biura, z kontaktów z ministrem sprawiedliwości w tym temacie, widzimy, że jest to problem, nad którym trzeba się pochylić i podjąć działania zaradcze" - powiedział. 

Biorący udział w seminarium wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik ocenił, że sprawy dotyczące porwań rodzicielskich są trudne, gdyż dotyczą bardzo delikatnej materii. "Potrzebna jest specjalizacja zarówno prokuratorów, jak i sędziów. Wydaje się, że to jest dobry krok, aby nie 400 sądów się tym zajmowało, ale jakaś część sądów wskazanych ustawowo. Przygotowaliśmy reformę" - poinformował. 

Dopytywany o nią, powiedział dziennikarzom, że w uzgodnieniach wewnątrzresortowych jest projekt dotyczący postępowania w sprawie porwań rodzicielskich rozpatrywanych na mocy Konwencji haskiej. Tak rozpatrywane są np. sprawy, w których skonfliktowani małżonkowie mający różne obywatelstwa toczą spór w sądzie w związku z wywiezieniem dziecka za granicę. Rodzic domagający się powrotu dziecka na mocy konwencji składa wniosek o powrót dziecka. 

"Po kilku tygodniach analiz i prac przygotowaliśmy projekt ustawy, który w pierwszej kolejności reguluje tzw. sprawy ustrojowe, czyli co należy zrobić z wnioskiem, który wpłynie do MS. Do tej pory kwestie te były regulowane zwyczajowo" - powiedział Wójcik. Według niego, zgodnie z rozwiązaniem zaproponowanym w projekcie, zostanie określona procedura dotycząca postępowania z wnioskiem, który wpływa od rodzica w przypadku uprowadzenia rodzicielskiego za granicę. 

"Po drugie, i jest to w moim przekonaniu kwestia najważniejsza przy rozstrzyganiu tych trudnych spraw, trzeba wyspecjalizować sędziów i prokuratorów, którzy zajmują się tymi kwestiami. (...). Tutaj trzeba mieć bardzo duże przygotowanie, doświadczenie w tym zakresie" - zaznaczył. Dlatego - jak dodał - by zapobiec ewentualnym błędom, "będziemy proponowali najpewniej wyspecjalizowanie jednostek", do których będą trafiać takie problemy. 

"Chodzi o sądy, które będą się zajmowały tego typu sprawami" - mówił. 

Wójcik poinformował także, że prokurator krajowy wydał już wytyczne dla prokuratorów, dotyczące postępowania przy porwaniach rodzicielskich. "Od pewnego czasu, wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z Konwencją haską, prokurator ma obowiązek przystąpienia do takiej sprawy jako rzecznik praworządności" - powiedział. 

Wiceminister podał również, że potrzebne są spotkania z przedstawicielami resortów sprawiedliwości innych państw. 

Celem Konwencji haskiej dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom międzynarodowego uprowadzania lub zatrzymywania dzieci. Postępowanie wszczęte na podstawie przepisów Konwencji ma doprowadzić do przywrócenia stanu sprzed uprowadzenia lub bezprawnego zatrzymania dziecka. 


ak/PAP 

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. 16.08.2018

  „Polityka historyczna wymaga ogromnego nakładu pracy i strategicznego myślenia”.

 2. korwin16082018 16.08.2018

  "Co cię nie zabije, to cię wzmocni". Oburzające słowa Korwina-Mikke w sprawie molestowania Kory

  Od tego wpisu odcinają się nawet osoby mocno związane z politykiem partii „Wolność”. Janusz Korwin-Mikke postanowił skomentować sprawę molestowania Kory Jackowskiej przez księdza.

 3. kapliczka-16082018 16.08.2018

  Całkowity brak szacunku. Zbezczeszczono dwie kapliczki napisem „PZPR+”

  Dla przeciwników rządu nie ma już żadnych granic rozsądku. Nieznani sprawcy zdewastowali dwie kapliczki w miejscowości Pieniężno, umieszczając na nich napisane sprayem „PZPR+”

 4. narodo15082018 15.08.2018

  Lewica próbowała przerwać marsz środowisk narodowych. Manifestujący poradzili sobie z blokadą

  Zorganizowany przez środowiska narodowe marsz przeszedł ulicami Warszawy i zakończył się na Placu Zamkowym. Pochód kilkakrotnie próbowali zablokować kontrmanifestanci

 5. Gersdorf06032018 15.08.2018

  Gersdorf apeluje w agencji Reutera o szybsze działania UE w sporze z Polską. „Rząd gra na zwłokę”

  W wywiadzie dla agencji Reuters sędzia Małgorzata Gersdorf wezwała Unię Europejską do szybszych działań w sporze z polskim rządem w sprawie reformy sądownictwa.

 6. 1270scet 15.08.2018

  Nawet w taki dzień nie potrafią się powstrzymać? Schetyna i przystawki jątrzą w polskie święto

  PO i Nowoczesna: za dwa lata na obchodach 15 sierpnia będziemy wszyscy razem

 7. 1270polskiewojsko 15.08.2018

  Piękne słowa marszałka do żołnierzy

  Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie - napisał w środę na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński do żołnierzy z okazji święta Wojska Polskiego.

 8. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook