Jedynie prawda jest ciekawa


Niezwykły film o Warszawie. Tak wyglądały „zburzone marzenia”

01.08.2017

Wystawa Światowa, nowe lotnisko i dzielnica reprezentacyjna. Tak mogła wyglądać Warszawa już w latach 40. Wszystko pokrzyżował 1 września 1939 roku.

- W "Zburzonych marzeniach" prezentujemy niezrealizowane plany monumentalnych budowli, których wzniesienie było planowane na początek lat 40 – piszą na stronie rmf24.pl autorzy filmu. Stacja opublikowała film na okazję rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Autorzy „Zburzonych marzeń” zwracają uwagę na to, że stolica rozwój ma wpisany w swoją krew.

- Plany uczynienia ze stolicy światowej metropolii pojawiały się już wcześniej, w latach 30. Projektom nie brakowało przepychu i rozmachu. Warszawa miała być wysoka i nowoczesna, miała być symbolem nowoczesnego państwa – mówi lektor na początku filmu.

Z okazji 25 lecia niepodległości w Warszawie, w miejscu w którym dziś znajduje się Stadion Narodowy, miała odbyć się wystawa światowa. Miasto miało uzyskać aż trzy nowe mosty przez Wisłę. Powstać miał również ogromny, nowy dworzec Warszawa Centralna. Okęcie miało stać się wyłącznie wojskowym lotniskiem, zaś pasażerskie miało zostać zlokalizowane na Gocławiu. Gdyby plany doszły do skutku, jeździlibyśmy dziś kilkoma warszawskimi liniami metra. Wszystko to pokrzyżowała II Wojna Światowa.

W filmie pojawiły się również powojenne plany na – tym razem – budowę Warszawy. Zupełnie inaczej miał wyglądać plac III Krzyży, na którym znalazła by się gigantyczna trybuna. Reprezentacyjną ulicą, zwieńczoną Pałacem Kultury, miała stać się ulica Marszałkowska. Czy tak się stało, można z pewnością polemizować.

Rmf24.pl/KH/wikicommons

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. piotr-n-14082018 14.08.2018

  Szansa na sprawiedliwe orzeczenie? Wyrok w sprawie Piotra N. unieważniony

  Kara grzywny w wysokości 6 tys. zł, nawiązka 10 tys. nawiązki na rzecz poszkodowanej oraz koszty procesu – taki wyrok otrzymał Piotr N. za potrącenie 77-letniej kobiety

 4. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 5. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 6. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 7. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 8. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook