Jedynie prawda jest ciekawa


Nieznany film z 10 kwietnia

10.11.2011

Nieznany dotąd film z 10 kwietnia 2010 roku ujawnia wdowa po śp. Januszu Kurtyce, Zuzanna Kurtyka. Pojawił się on również na portalu youtube.pl. Obraz ma kilkadziesiąt sekund i pokazuje prawdopodobnie kołowanie Tu-154.

Film został nakręcony na lotnisku wojskowym Okęcie. Z tego miejsca właśnie 10 kwietnia 2010 roku odleciała polska delegacja do Katynia. Finał tego lotu jest powszechnie znany. Zakończył się on najtragiczniejszą katastrofą w historiach polskiego państwa. W Smoleńsku zginął Prezydent RP Lech Kaczyński, jego małżonka oraz 94 inne ważne dla Polski osoby.

Obraz ujawniony przez Zuzannę Kurtykę zarejestrowany został przez osobę stojącą na samym skraju terminala lotniska wojskowego Okęcie. Filmik trwa 47 sekund. Widać na nim przygotowania przed lotem delegacji Polski do Katynia. Tupolew 154M, który kilka godzin później roztrzaskał się w Rosji, jedzie po płycie lotniska. Wygląda, jakby kołował na pas startowy i miał zaraz startować. Z miejsca, w którym najważniejsze osoby w państwie na ogół wchodzą na pokład, jeden z pracowników lotniska odjeżdża „schodami”, służącymi do wchodzenia do maszyny.

- Zdjęcia i film, które znajdują się poniżej dostałam od osoby, która je wykonała. 10-go kwietnia. Sobie, na pamiątkę. Wtedy nie przyszło pewnie jej do głowy, że wszelka dokumentacja i nagarnia z polskiego! lotniska wojskowego dotycząca wylotu polskiego! prezydenta zniknie jak za najlepszych czasów PRL-u. Materiały te zostały ocenione prze ekspertów w Polsce i Stanach. Ich autentyczność nie budzi zastrzeżeń – tłumaczy Zuzanna Kurtyka w rozmowie z portalem Pomniksmolenski.pl.

Portal zajmujący się sprawą katastrofy smoleńskiej publikuje również zdjęcia z 10 kwietnia. Widać na nich rządowy samolot, czekający na przyjazd członków delegacji. Przy jednym z trapów stoją ludzie oczekujący na pasażerów. Na jednym ze zdjęć widać również kilka samochodów, zapewne z obstawą prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oraz ochroniarzy.

Żona śp. Janusza Kurtyki tłumaczy, że ujawnia materiały, „żeby rozprawić się, raz na zawsze, z głupimi spekulacjami, że ten samolot z Warszawy nie odleciał”. - Jak również, by polecić ocenie Polaków stwierdzenie komisji Millera, która w swoim raporcie dowodzi, że na prezydenta Kaczyńskiego czekały tylko 2 osoby: gen. Błasik i mjr. Protasiuk, podczas gdy na zdjęciach widać osób 5. Nie chciało im się policzyć czy też zalecono nie policzyć? – zastanawia się Kurtyka.

Choć filmik oraz zdjęcia ujawnione przez Kurtykę zadają kłam propagandzie, która mówiła, że wylot był źle przygotowany, nie wnoszą wiele do poszukiwania przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jednak budzą pytania o to, ilu podobnych materiałów opinia publiczna jeszcze nie poznała. I czy prokuratura dysponuje takimi materiałami? Niestety działania prokuratury oraz władz państwowych każą wątpić, by ktokolwiek zajął się poszukiwaniem podobnych materiałów na poważnie. A szkoda, ponieważ materiały takie mogą wiele rozjaśnić w tej sprawie.

Film oraz zdjęcia można zobaczyć na stronie Pomniksmolenski.pl

Stanisław Żaryn

[Fot. Pomniksmolenski.pl]


Warto poczytać

 1. bienkowska-18082018 18.08.2018

  Najnowszy spot Bieńkowskiej przeraził internautów „Chyba będę straszył dzieci jej oczami”

  Śląski klub Platformy Obywatelskiej na swoim koncie twitterowym opublikował krótki spot, w którą główną rolę odgrywa Elżbieta Bieńkowska. Europejska komisarz zachęca w nim Polaków do głosowania na Koalicję Obywatelską partii PO i Nowoczesnej

 2. straz-graniczna-18082018 18.08.2018

  Służby mundurowe rozpoczęły kolejny etap strajku. Zaczynają się drobiazgowe kontrole

  Przedstawiciele związków zawodowych służb mundurowych zadecydowali o przejściu w fazę protestu włoskiego - poinformowała w sobotę PAP Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych. W związku z protestem zapowiadane są m.in. drobiazgowe kontrole na granicach

 3. 1270gwiazdawesterplatte 17.08.2018

  Andrzej Gwiazda: Adamowicz jest za słaby, aby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte

  "Byłem przekonany, że Wojsko Polskie weźmie udział w obchodach, że Adamowicz jest za słaby, ażeby zablokować wojsku udział w uroczystościach na Westerplatte".

 4. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 5. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 6. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 7. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook