Jedynie prawda jest ciekawa


Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

17.07.2018
1270bartekbargiela
Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

To była pierwsza taka akcja na świecie – nigdy dotąd bezzałogowiec nie operował na takiej wysokości. Zrobiła to maszyna należąca do Bartka Bargiela, który pojechał dokumentować pierwszy narciarski zjazd człowieka z wierzchołka K2 (wyzwania tego podjął się brat Bartka, Andrzej – polski rekordzista świata w ekstremalnych zjazdach z wierzchołków wielkich gór, najlepszy narciarz wysokogórski na świecie).

- Nad ranem 10 lipca przyszedł do nas kucharz z sąsiedniej bazy i obserwował góry przez nasz teleskop. Zauważył Ricka na zboczach Broad Peaku, na wielkim seraku niedaleko krawędzi, która urywała się 2-kilometrową ścianą. Rick miał szczęście, że nią nie spadł, bo zjechał 300 m ze ścieżki prowadzącej do obozu 3 (ok. 7200 m). Na początku myśleliśmy, że nie żyje, bo się nie ruszał. Ale po jakimś czasie zauważyliśmy, że je śnieg i wyciąga coś z plecaka. Obserwowaliśmy go. Przez jakiś czas jeszcze próbował trochę iść, ale robił dwa kroki i kładł się na śniegu na brzuchu. Około południa podleciałem do niego dronem i zrobiłem zdjęcie bardzo blisko, dzieli czemu udało mi się ustalić jego koordynaty oraz wysokość, na której był, gdyż dron łączy się z satelitami. Jeden z naszych kolegów, Piotrek, pobiegł pod Broad Peak, aby ogarnąć akcję ratunkową – ustalić, kto jest w obozie 3 i czy jest ktoś w stanie pójść po Ricka. W bazie byli Kacper Tekieli oraz jego partner Stando Vrba, którzy myśleli, że Rick wpadł do szczeliny i nie żyje – mówi w rozmowie z portalem wspinanie.pl Bartek Bargiel.


Zadanie Bargiela nie skończyło się na podaniu koordynat poszukiwanego himalaisty. Polak naprowadzał Brytyjczyka na właściwą drogę i pokazywał aktualne położenie ekipie ratunkowej. Poza tym był jak dobry duch dodający otuchy w ciężkich chwilach.

- Gdy pierwszy raz podleciałem dronem do Ricka, zauważył go i, jak powiedział mi później, poczuł, że ktoś wie o jego sytuacji i poczuł nadzieję. Zaczął iść w górę – mówi Bargiel.

Przypomnijmy, że Broad Peak to bardzo trudna technicznie góra,  o czym świadczy fakt, że pierwszy raz zdobyto ją zimą dopiero 5 lat temu. Dla dwóch Polaków (Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego) ta wyprawa skończyła się śmiercią.

Życzymy powodzenia także Andrzejowi Bargielowi, mamy nadzieję, że uda mu się zdobyć K2 i zjechać z niego na nartach.


pf, fot. Facebook / facebook.com/Bartek-Bargiel 


Warto poczytać

 1. 1270darlowkoo 17.08.2018

  W Bałtyku znaleziono ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka

  Podczas prowadzonej w piątek akcji poszukiwawczej rodzeństwa, które zaginęło 14 sierpnia w Darłówku, znaleziono dryfujące w morzu ciało dziewczynki. Prawdopodobnie to poszukiwana 11-latka.

 2. awionetka17082018 17.08.2018

  W Wielkopolsce rozbiła się awionetka. Nie żyje 44-letni pilot

  44-letni pilot zginał w wypadku awionetki w miejscowości Duszniki koło Szamotuł w Wielkopolsce, do którego doszło w piątek. Trwa wyjaśnianie okoliczności zdarzenia.

 3. korwin17082018 17.08.2018

  Trzaskowski i Jaki będą mieli problemy? Janusz Korwin-Mikke szykuje pozew

  Lider partii "Wolność" Janusz Korwin-Mikke zapowiedział, że pozwie Patryka Jakiego i Rafała Trzaskowskiego i będzie domagał się od nich odszkodowania. Jak mówił, obaj kandydaci przedwcześnie rozpoczęli kampanię wyborczą, czego Korwin-Mikke - jak mówił - nie chciał zrobić, by nie łamać prawa.

 4. adamowicz17082018 17.08.2018

  Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  W Urzędzie Miejskim w Gdańsku w prezydent miasta Paweł Adamowicz spotkał się z przedstawicielami wojska i MON w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

 5. trzaskowski17082018 17.08.2018

  Trzaskowski z wnioskiem do Ziobry. Chce delegalizacji ONR-u

  Kandydat na prezydenta Warszawy Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zwraca się do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro z wnioskiem o rozwiązanie stowarzyszenia Obozu Narodowo-Radykalnego. Trzaskowski podkreślił w piątek, że w Warszawie i w całej Polsce nie ma miejsca na faszyzm.

 6. lekarz17082018 17.08.2018

  Ginekolog podejrzany o gwałt na czterech pacjentkach. Przyjmował w gabinetach w Zabrzu i w Gliwicach

  Zatrzymano ginekologa z Zabrza podejrzanego o zgwałcenie czterech pacjentek i zmuszenie trzech z nich do poddania się również innej czynności seksualnej - podała w piątek śląska policja. Do przestępstw miało dojść w prywatnym gabinecie lekarskim w latach 2016-2018.

 7. woda17082018 17.08.2018

  GIS ostrzega: w butelkowanej wodzie mineralnej znaleziono bakterie coli i paciorkowce

  Główny Inspektorat Sanitarny poinformował w czwartek o wycofaniu ze sprzedaży dwóch partii wód mineralnych Małopolanka i Malinowy Zdrój. W próbkach pobranych do kontroli stwierdzono bakterie z grupy coli oraz paciorkowców kałowych.

 8. adamowicz13072018 17.08.2018

  Prezydent Gdańska ustąpi? Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie uroczystości na Westerplatte

  Paweł Adamowicz spotka się z przedstawicielami wojska w sprawie organizacji uroczystości 1 września na Westerplatte

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook