Jedynie prawda jest ciekawa


Niemiecki historyk na antenie Radia Zet: „Nie ma mowy o reparacjach, Polska ma nasze ziemie”

06.09.2017

Niemiecki politolog i historyk prof. Klaus Bachmann był gościem Konrada Piaseckiego w programie „Gość Radia Zet”. Odnosił się m. in. do kwestii reparacji i tłumaczył, jak niemieccy politycy i podatnicy reagują na żądania Polski. Sprawę reparacji nazwał „śmieszną” i „zakończoną”. Przyznał, że reparacji można domagać się jedynie z pozycji siły, a dzisiejszy głos polskiego rządu traktuje w kategoriach kampanii na użytek wewnętrzny. Politolog powiedział też, że wśród niemieckich polityków panuje opinia, iż aktualny rząd „trzeba przeczekać”.

Zdaniem niemieckiego politologa temat reparacji jest zamknięty. – Niemcy powiedzieliby: A co ci Polacy chcą? Przecież oni mają nasze ziemie. Dla zwykłego obywatela to jest prosta sprawa – mówił Bachmann.

Pytany przez redaktora Piaseckiego jak niemieccy politycy reagują na żądania Polski, odpowiada, że ci, którzy zajmują się Polską są „wściekli na polski rząd”. – Słyszałem od niemieckiego polityka, że polski rząd trzeba przeczekać. W następnych wyborach przegra i przyjdzie rząd, z którym będzie można normalnie rozmawiać – nie ukrywał politolog.

Jednocześnie Bachmann przyznawał, że Polska ma moralne prawo domagania się wojennych reparacji od Niemiec: –  No moralnie to jest myślę, że jednoznaczna rzecz, tylko tu oczywiście tak, Polska ma prawo do moralnego zadośćuczynienia za wojnę, której nie zaczęła tak, jak każdy inny kraj, który został napadnięty. Tego jest całe mnóstwo. I im więcej ich jest, tym mniej by Polska dostała, gdybyśmy rzeczywiście otwierali tą puszkę Pandory – mówił na antenie Radia Zet.

Ostrzegał też Polskę i Polaków przed wysuwaniem podobnych żądań na arenie międzynarodowej: Ale ostrzegam przed tym żeby uznać, że stosunki międzynarodowe, czy prawo międzynarodowe jest zawsze moralne. To odzwierciedla bilans sił na świecie. Ten bilans nie jest moralnymówił.

Fot. screen z programu Radia Zet

Warto poczytać

 1. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

 2. katiehopkins20092018 20.09.2018

  Brytyjska dziennikarka w mocnych słowach o Polsce! Jej opinia o naszym kraju może zaskoczyć wiele osób

  Kate Hopkins to budząca ogromne kontrowersje brytyjska publicystka, którą do Polski zaprosił poseł Dominik Tarczyński.

 3. frasyniuk20092018 20.09.2018

  Frasyniuk apeluje, aby doność na Polskę? „Niech nas skarżą!”

  Kontrowersyjne słowa zmieścił na swoim Twitterze Władysław Frasyniuk. „Dla naszego dobra, w obronie Konstytucji, niech nas skarżą” - przekonuje.

 4. dziewczynki20092018 20.09.2018

  Sąd odebrał nieodpowiedzialnym rodzicom dwie córki. Były wychowywane „w zgodzie z prawami natury”

  Sąd Okręgowy w Zamościu zadecydował o odebraniu rodzicom dwojga dzieci. Dziewczynki były niedożywiane, nieszczepione, karmione niemal wyłącznie warzywami i owocami, a zamiast lekarza leczyła je znachorka.

 5. morawiecki-gersdorf-19092018 19.09.2018

  Morawiecki spotkał się z Gersdorf. Czego dotyczyła rozmowa premiera z sędzią?

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z byłą pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Rozmowy dotyczyły reform polskiego sądownictwa

 6. morawiecki19062018 19.09.2018

  Warszawski sąd oddalił pozew przeciwko premierowi. "Sprawa nie podlegała rozpoznaniu w tym trybie"

  Pozew w trybie wyborczym, który Platforma Obywatelska złożyła we wtorek przeciwko premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, został oddalony przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny

 7. ZiemkiewiczUK 19.09.2018

  Ostra wypowiedź Ziemkiewicza o Platformie. Publicysta tym razem przesadził?

  Prawicowy publicysta Rafał Ziemkiewicz kolejny raz rozgrzał dyskusje na polskim Twitterze. Wszystko za sprawą jego komentarza odnoszącego się do najnowszego sondażu Kantar Public, w którym nie szczędził słów krytyki pod adresem Platformy Obywatelskiej

 8. trzaskowski17082018 19.09.2018

  Trzaskowski dzieli Warszawiaków? Zabawna wpadka kandydata PO

  Rafał Trzaskowski na antenie Polsat News odniósł się do prowadzonej przez niego kampanii wyborczej. Jak sam przyznał, zabiega głównie o głosy „warszawiaków z krwi i kości”. Internauci uważają, że poseł PO dzieli mieszkańców stolicy i powoli przerabiają jego hasła wyborcze

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook