Jedynie prawda jest ciekawa


Niemieccy dziennikarze krytykują media w Polsce. "Zostały przekształcone w rozgłośnie państwowe"

05.11.2017
media05112017
Niemieccy dziennikarze krytykują media w Polsce. "Zostały przekształcone w rozgłośnie państwowe"

- Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy (DJV) w niedzielę na zjeździe w Wuerzburgu oceniło krytycznie sytuację dziennikarzy w krajach Europy Wschodniej. 220 delegatów przyjęło jednomyślnie rezolucję, w której wzywa się do przestrzegania wolności prasy.

DJV "apeluje do organów Unii Europejskiej i rządów, których to dotyczy, o respektowanie wolności mediów i aktywne wsparcie w celu realizacji (tej wolności)" - poinformowało stowarzyszenie na swojej stronie internetowej.

Biuro prasowe DJV cytuje wypowiedź przewodniczącego stowarzyszenia Franka Ueberalla: - W naszym bezpośrednim sąsiedztwie, w Polsce prawno-publiczne stacje zostały przekształcone w rozgłośnie państwowe". Krytyczni dziennikarze znajdują się jego zdaniem w trudnej sytuacji, "zamyka się im usta". Wśród negatywnych przykładów w komunikacie DJV wymieniono także Węgry, Bułgarię, Rumunię i Macedonię.  - Komisja Europejska musi podjąć stosowne przeciwdziałania - uważa Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy.

DJV zaapelowało ponadto do niemieckiego rządu, by zaangażował się w pomoc dla dziennikarzy w Turcji. Dwustronne relacje niemiecko-tureckie należy zdaniem organizacji uzależnić od stanu wolności prasy w Turcji. Stowarzyszenie DJV reprezentuje 36 tys. osób pracujących w branży medialnej w Niemczech. 

Komentarze niemieckich dziennikarzy są o tyleż ciekawe, że to przecież właśnie w za naszą zachodnią granicą wielokrotnie w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z brakiem zrozumienia misji, którą powinny się w swojej pracy kierować media. Nawet władze ZDF przyznały już, że błędem był brak bieżącej relacji z Kolonii, gdzie w noc sylwestrową w ubiegłym roku bezbronne kobiety były napastowane seksualnie przez imigrantów. Kiedy w mediach społecznościowych temat zaczął żyć własnym życiem, internauci mieli ZDF i innym niemieckim mediom za złe, że nie informują o wydarzeniach w Kolonii. "Była to jednoznacznie zła ocena sytuacji" – przyznali później Niemcy. 

Równie zagadkowym tematem była relacjonowana przez ZDF "debata" Angeli Merkel z "narodem", podczas której niemiecka kanclerz znała wcześniej wszystkie pytania, które mieli jej zadawać zaproszeni goście. Spontaniczne i trudne pytania były ustawione, a niewygodnych gości po prostu nie zaproszono do studia.

ac/pap

 

 

 

 

 

Warto poczytać

 1. plazyn20082018 20.08.2018

  „To musi być partnerstwo a nie fasada demokracji”. Kacper Płażyński o współpracy z radami dzielnic w Gdańsku

  Kacper Płażyński podczas konferencji prasowej podsumował akcję „Gdańsk jest dla wszystkich”. Przez okres lipca i sierpnia, kandydat PiS na prezydenta Gdańska odwiedzał gdańskie dzielnice, aby poznać problemy, z którymi muszą się mierzyć gdańszczanie.

 2. 1270skornikowane 20.08.2018

  Kto stoi za „polskimi ekologami”. Nazwiska zaskakują

  Przekop Mierzei Wiślanej i rozbudowa portu w Elblągu były jednymi z pierwszych strategicznych decyzji inwestycyjnych podjętych przez rząd PiS.

 3. 1270northstream2spokt 20.08.2018

  Czaputowicz: uważamy, że Nord Stream 2 jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę

  Uważamy, że gazociąg Nord Stream 2 ma wymiar geopolityczny, jest szkodliwy i stawia w bardzo trudnej sytuacji Ukrainę - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

 4. 1270dopalaczestop 20.08.2018

  Walka z dopalaczami będzie skuteczniejsza. Nowe przepisy od wtorku

  Od wtorku walka z dopalaczami ma być skuteczniejsza. Tego dnia zaczną obowiązywać przepisy mówiące, że za posiadanie znacznych ilości dopalaczy grozić będzie do trzech lat więzienia, a za handel nimi do 12 lat.

 5. kurski-vs-lis-20082018 20.08.2018

  Kurski wytacza proces Newsweekowi. „TVP pozywa tą szczujnię i damskiego boksera Tomasz Lisa”

  Prezes TVP Jacek Kurski idzie na wojnę z Tomaszem Lisem. Telewizja Polska pozywa „Newsweek” za podawania fałszywych informacji na temat stacji

 6. piotrn20082018 20.08.2018

  Piotr N. usłyszał kolejne zarzuty. Jechał samochodem bez przeglądu, ubezpieczenia i prawa jazdy

  - Policja z Konstancina-Jeziorny skierowała do sądu wniosek o ukaranie Piotra N. za trzy wykroczenia.

 7. siemoniak-rabiej-i-duda-20082018 20.08.2018

  Kolejny fake news? Pracownik kancelarii prezydenta prostuje manipulacje opozycjonistów

  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wspólnie z małżonką odbywają służbową wizytę w Australii oraz Nowej Zelandii. Celem podróży była m.in. rozmowa z premierem Australii Malcolmem Turnbullem na temat poszerzenia współpracy wojskowej pomiędzy krajami

 8. 1270adamowiczgdans 20.08.2018

  Adamowicz tłumaczy swoją decyzję dotyczącą obchodów na Westerplatte „Została źle przekazana ministrowi Błaszczakowi”

  Będzie wojsko, wojsko zawsze miało być - powiedział w poniedziałek w "Radiu Gdańsk" prezydent Gdańska Paweł Adamowicz odnosząc się do programu uroczystości 1 września na Westerplatte dla uczczenia 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook