Jedynie prawda jest ciekawa


Niemcy zorganizowali festiwal w Opolu. Kilkaset osób uczestniczy w JugendFestivaluMłodych

23.09.2017

- Kilkaset osób uczestniczy w sobotnim JugendFestivaluMłodych. Organizowana po raz pierwszy przez organizacje mniejszości niemieckiej impreza ściągnęła do Opola młodzież z całej Polski.

Jak powiedziała PAP współorganizator imprezy Joanna Hassa, jest ona adresowana do ludzi młodych nie tylko wiekiem, ale i duchem, a celem jest zbliżenie żyjących w Polsce ludzi różnych narodowości poprzez możliwość wymiany informacji na swój temat.

 "JugendFestivalMłodych jest organizowany przez żyjących w Polsce Niemców, ale serdecznie witamy na nim wszystkich, którzy chcą się zapoznać z kulturą, językiem, nauką i normalnym życiem zachodniego sąsiada Polski. Jest to także doskonała okazja do znalezienia czegoś dla siebie z bogatej oferty organizacji wspierających współpracę polsko-niemiecką" - powiedziała Hassa.

Dla uczestników imprezy przygotowano m.in. pokazy robotów i dronów przygotowane przez Politechnikę Opolską, możliwość spróbowania swoich sił na ściance wspinaczkowej, jazdy na monocyklu. Miłośnicy sztuki uczestniczą w warsztatach malowania porcelany, a osoby zainteresowane nauką w różnego rodzaju eksperymentach chemicznych. Instruktorzy czekają na chętnych do nauki tańców ludowych.

Główna scena gościć będzie uczestników finału głównej imprezy towarzyszącej Festivalu - konkursu piosenki SUPERSTAR 2017, wystąpią na niej także zespół "Forte", grupa muzyczna "Companieros", "Schlesien Gebiet", "Chwila Nieuwagi","Kate & Me Marlene" oraz "4 x Sample Beatboxcrew".

"Pogoda nie zachęca do opuszczania domu, jednak nie narzekamy na frekwencję. Z tych grup, które zapowiedziały swój przyjazd są wszyscy. Jest już kilkaset osób - głównie z województw Dolnego i Górnego Śląska, ale impreza się rozkręca i spodziewamy się kolejnych gości" - powiedział PAP Łukasz Malkusz ze Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych.

Przygotowania do imprezy są koordynowane przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce we współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Niemców na Śląsku Opolskim. Na festiwalu nie zabrakło licznych stanowisk organizacji pracujących na rzecz młodzieży, a także innych atrakcji jak np.: wystawy, wywiady Archiwum Historii Mówionej do odsłuchania na audio-guide. Na stoiskach zaprezentują swoją ofertę m.in. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na śląsku Opolskim, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej, Instytut do spraw współpracy kulturalnej z zagranicą, Dom Współpracy Polsko Niemieckiej, Instytut Goethego, Polsko-Niemiecka Współpracy Młodzieży, Niemieckie Towarzystwo Oświatowe, Centralna Biblioteka Josepha von Eichendorffa w Opolu, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych.

 Projekt jest współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec.

autor: Marek Szczepanik, edytor: Dorota Skrobisz (PAP)

Warto poczytać

 1. rzeplinski21092018 21.09.2018

  Rzepliński wysnuwa nową teorię. „Mój telefon jest zapewne na podsłuchu”

  Podczas wywiadu w programie „Kropka nad i” w TVN24, Andrzej Rzepliński oświadczył iż wierzy, że jego telefon podobnie jak telefon prof. Gersdorf są na podsłuchu.

 2. magierowski26012018 21.09.2018

  Ambasador Polski w Izraelu napisał list do Z. Preisnera. Nic lepszego dziś nie przeczytacie

  Zbigniew Preisner, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów filmowych, został uhonorowany nagrodą za całokształt twórczości przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hajfie.

 3. duda-vs-wielowieyska-21092018 21.09.2018

  Andrzej Duda nie wytrzymał. Prezydent ostro komentuje wpis Wielowieyskiej „Państwo jesteście dziennikarzami?”

  Na Twitterze rozgrzała się ostra dyskusja pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą, a dziennikarką TOK FM Dominiką Wielowieyską. Poszło o wizytę głowy państwa w Waszyngtonie

 4. Gersdorf06032018 21.09.2018

  Gersdorf ujawnia szczegóły spotkania z Morawieckim. O czym rozmawiali?

  Wiadomo jak przebiegało spotkanie profesor Małgorzaty Gersdorf i premiera Mateusza Morawieckiego. Po dzisiejszej publikacji portalu onet.pl, profesor zdecydowała się ujawnić szczegóły rozmowy.

 5. agata-duda 21.09.2018

  Pierwsza Dama ponownie zachwyciła internautów. Zdjęcie Agaty Dudy robi prawdziwą furorę

  Na jednym z twitterowych profili kancelarii Prezydenta RP pojawiło się „nietypowe” zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy. Pierwsza Dama pozuje na nim… bez wysokich obcasów. Fotografia zachwyciła internautów.

 6. tsue-27082018 20.09.2018

  Trybunału Sprawiedliwości UE: „Produkty z uboju rytualnego mogą być uznane za rolnictwo ekologiczne”

  Produktom pochodzącym od zwierząt poddanych ubojowi rytualnemu, bez ogłuszania, może być przyznane europejskie oznakowanie "rolnictwo ekologiczne"

 7. wassermann20092018 20.09.2018

  Wassermann zapowiada przygotowania do budowy metra w Krakowie

  Kandydatka Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Krakowa Małgorzata Wassermann zapowiedziała, że jeśli wygra wybory, to podejmie działania, zmierzające do powstania metra w mieście. Według niej, rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić pod koniec kadencji; docelowo mogą powstać trzy nitki metra.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook