Jedynie prawda jest ciekawa


„Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

16.08.2018
ewa-gawor-12082018
„Nie żałuję swojej decyzji. Niech mówią o mnie co chcą”.Ewa Gawor o rozwiązaniu marszu 1 sierpnia oraz swojej przeszłości

Dyrektor warszawskiego biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Ewa Gawor była gościem #RZECZoPolityce. Urzędniczka, która ostatnio zasłynęła z kontrowersyjnej decyzji o rozwiązaniu Marszu Powstania Styczniowego, wypowiedziała się temat swojego stanowiska, a także przeszłości.

-Tak, to prawda. 1 sierpnia podjęłam decyzję o rozwiązaniu zgromadzenia. To była decyzja kolegialna, miałam trzech kolegów prawników. Konsultowałam z panią prezydent zachowania i to co się dzieje na ulicach Warszawy. I zrobiłam… wykonałam zadania, które zostały mi powierzone. Uznałam, że uczestnicy zgromadzenia naruszają przepisy prawa karnego – i dlatego taka, a nie inna decyzja. - mówiła dziennikarzom „Rzeczpospolitej” urzędniczka. Ewa Gawor jest zdania, że organizatorzy marszu na pewno skorzystają z drogi sądowej w celu oceny legalności decyzji stołecznego ratusza. 

Kobieta odniosła się także do swojej przeszłości, potwierdzając doniesienia Sławomira Cenkiewicza o jej przynależności do MO oraz ukończeniu szkoły oficerskiej. 

-Ja się tej szkoły ani nie wstydzę, ani nie wypieram. - zapewnia była podporucznik MO. 

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” zapytał się, czy rzeczywiście hasło „raz sierpem, raz młotem...” było przyczyną rozwiązania marszu. Gawor uznała jednak, że nie chodzi o hasło, a o zachowanie uczestników. Zgodnie z jej relacją organizatorzy marszu byli poinformowani o nieprzestrzeganiu porządku prawnego przez ludzi biorących udział w zgromadzeniu. Ich brak reakcji na łamanie przepisów prawa karnego skłonił warszawski ratusz do podjęcia decyzji o rozwiązaniu marszu. Szefowa BbiZK nie przejmuje się jednak negatywną reakcją na całą sytuację.

-Nie żałuję, nikt mnie nie zastraszy, mogą mnie opluwać jak chcą. - mówiła.

Zdementowała także doniesienia o ukrywaniu przez nią informacji na temat ukończonych przez nią szkół oraz pracy w MSW Czesława Kiszczaka. Wiedzą o tym zarówno jej obecni przełożeni, jak i poprzedni. Nie zgadza się też na oskarżenia o reprezentowaniu SB. Kobieta utrzymuje, iż podejmowała się pracy w PESEL-u jako pracownik cywilny. Zapewniała też, że była zweryfikowana przez pracowników prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Ewa Gawor zastanawia się nad pozwaniem Sławomira Cenckiewicz, który opublikował na łamach „Gazety Polskiej” artykuł o jej przeszłości, a także jej rodzinie. Urzędniczka nie zgadza się na pisanie o jej bliskich. Nie widzi także powodu do złożenia dymisji z obecnego stanowiska.

-Nie mam sobie nic do zarzucenia – zapewnia - a kocham swoją pracę, ja się z tą pracą utożsamiam. Uwielbiam pracę w samorządzie, ja nigdy nie myślałam, że tu mogą stać takie wyzwania i można tak wielu fajnych rzeczy dokonać. 

Sam publicysta nie boi się pozwu, czemu dał wyraz na swoim koncie twitterowym.

JD/ Rzeczpospolita

Warto poczytać

 1. 1270mateuszrozwoj 24.09.2018

  Premier: wejście Polski do grona krajów rozwiniętych to symboliczna data

  Wejście Polski do krajów rozwiniętych to symboliczna data, to zasługa naszych przedsiębiorców - podkreślił premier Mateusz Morawiecki komentując decyzję agencji FTSE Russell, która przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się do rozwiniętych.

 2. 1270zaufanie 24.09.2018

  Andrzej Duda liderem rankingu zaufania; Grzegorz Schetyna z 45 proc. nieufności

  Największym zaufaniem Polacy darzą prezydenta Andrzeja Dudę (68 proc. badanych) - wynika z wrześniowego sondażu CBOS. Najmniejszym zaufaniem Polacy darzą lidera PO Grzegorza Schetynę (45 proc.).

 3. joanna-jaskowiak-24092018 24.09.2018

  Zaskakujący wyrok w sprawie żony prezydenta Poznania. Sędzia uzasadnił orzeczenie… obecną sytuacją w Polsce

  Poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał żonę prezydenta Poznania, Joannę Jaśkowiak jako winną popełnienia wykroczenia używania wulgaryzmów w miejscu publicznym

 4. HGWPOFlickr 24.09.2018

  Wymazali ze zdjęcia prezydent Warszawy? Internauci sugerują manipulację

  Rafał Trzaskowski na swoim Twitterze opublikował wpis, gdzie pochwalił się wzięciem udziału w corocznym nabożeństwie upamiętniającym patrona Warszawy bł. Władysława z Gielniowa. Do tweeta zostały załączone zdjęcia z całej uroczystości

 5. unrug24092018 24.09.2018

  Wybrał Polskę za swoją ojczyznę. „Jestem polskim oficerem i wyrzuciłem z pamięci język niemiecki 1 września 1939 roku”

  Wiceadmirał Józef Unrug Polskę wybrał za swoją ojczyznę i pozostał w swym wyborze konsekwentny.

Wiadomości ze świata

więcej

Wiadomości gospodarcze

więcej
CS-159fotoMINI

Czas Stefczyka 159/2018

PDF (5,69 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook