Jedynie prawda jest ciekawa


Nie tylko do Częstochowy. Piesza pielgrzymka idzie też do innego miejsca kultu

15.07.2017

Choć najbardziej znaną letnią pieszą pielgrzymką, jest gromadząca co roku około 100 tysięcy osób wyprawa na Jasną Górę, to nie jest ona jedyną. Wielu Polaków pielgrzymuje do innego znanego miejsca kultu Maryjnego.

Prawie 800 osób wyruszyło w sobotę w 27. pieszej międzynarodowej pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie na Litwie. Na miejsce mają dotrzeć 24 lipca.

W sobotę rano pątnicy najpierw wzięli udział we mszy św. odprawionej przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Potem wyruszyli w stronę Sejn. Granicę polsko-litewską przekroczą w poniedziałek w okolicach Berżnik.

- W tegorocznej pielgrzymce, która odbywa się pod hasłem "Idźcie i głoście", biorą udział pielgrzymi z Polski i zagranicy. "Kościół jest kościołem pielgrzymującym i my wszyscy jesteśmy tutaj na ziemi pielgrzymami, pielgrzymujemy do Królestwa Bożego, do nieba, a więc całe nasze życie jest pielgrzymowaniem - powiedział w kazaniu bp Jerzy Mazur.

Idea pielgrzymowania jest wzmocnieniem duchowym, potrzebne jest nam oderwanie się od rzeczywistości, od codziennego pędu życia, od tego za czym na co dzień gonimy. Poza tym każda z osób idąca do Ostrej Bramy niesie tam swoje intencje i wierzy w ich wysłuchanie. To dla każdego osobiste przeżycie - powiedział kierownik pielgrzymki salezjanin ks. Tomasz Pełszyk.

Trasa pielgrzymki prowadzi przez tereny zamieszkane przez Polaków na Wileńszczyźnie, którzy co roku chętnie przyjmują pątników.

Pielgrzymi mają do przejścia ok. 260 km - ok. 30 km dziennie. Do Ostrej Bramy dotrą 24 lipca, tam wezmą udział w uroczystym nabożeństwie, a następnego dnia zwiedzą Wilno. Do Suwałk wrócą 26 lipca.

PAP

 

Warto poczytać

 1. Giertych-vs-biedron-14082018 14.08.2018

  Giertych atakuje Biedronia i media za skandal pedofilski „Jakby to chodziło o biskupa to byście od razu się tym zajęli”

  Robert Biedroń ostatnio nie cieszy się dobrą prasą. Na prezydencie Słupska ciąży sprawa ostatniej afery pedofilskiej, wobec której ratusz miasta nie zainterweniował. Przez taką postawę „oberwało” mu się od Romana Giertycha

 2. facebook-14082018 14.08.2018

  Ciężkie czas dla prawicy na Facebooku? Nowa szefowa polskiej sekcji portalu nie kryje się z poglądami

  Agnieszka Kosik została nowym szefem polskiego Facebooka. Niektórzy internauci ostrzegają przed „czarnymi miesiącami dla prawicy w polskim internecie”. Wszystko przez informacje odkryte na jej koncie facebookowym

 3. wybory14082018 14.08.2018

  Znamy już termin wyborów samorządowych 2018. Do kiedy będzie trwała kampania?

  Podpisałem rozporządzenie o terminie wyborów samorządowych. 21 października Polacy zdecydują, kto będzie rządził w samorządach; niech rozpoczynająca się kampania wyborcza będzie uczciwą konkurencją na dobre propozycje dla Polaków - napisał premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 4. komorowski14082018 14.08.2018

  Komorowski będzie startował w wyborach do PE? Były prezydent odpowiada

  Nie będę startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego - zapowiedział we wtorek b. prezydent Bronisław Komorowski. "Jeżeli pojawiłby się taki temat, to nie widzę żadnego powodu, żeby o nim nie informować, ale takiego tematu nie ma" - podkreślił.

 5. TuskFlickr 14.08.2018

  Były współpracownik Tuska o jego niechęci do PO „Jezu! Znowu muszę do tych matołów gdzieś tam jechać!”

  Na łamach tygodnika „Wprost” ukazał się wywiad z byłym politykiem PO Janem Rokitą. Opowiada w nim głównie o stosunku Donalda Tuska do Platformy oraz o jego ewentualnym powrocie do polskiej polityki

 6. 1270dudaaia 13.08.2018

  Takich zdjęć pary prezydenckiej jeszcze nie widzieliście! Niezwykły album na 3-lecie prezydentury

  Z okazji 3. rocznicy wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta powstał pamiątkowy album z fotografiami prezydenta oraz pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, przypominający najważniejsze momenty tego okresu - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

 7. 1270pragazw 13.08.2018

  „Śmierć jest naszym wybawieniem” - w dawnej katowni NKWD i UB powstanie placówka dydaktyczna IPN

  W dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie powstanie placówka dydaktyczna Instytutu Pamięci Narodowej. W poniedziałek IPN zamieścił ogłoszenie dot. przebudowy piwnic budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS158fotoMINI

Czas Stefczyka 158/2018

PDF (16,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook